logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak podłączyć konwerter USB na serial CP210x do urządzeń 3,3V?

PiotrPitucha 12 Lip 2016 15:39 1041 7
REKLAMA
  • #1 15802967
    PiotrPitucha
    Poziom 34  
    Witam
    Kupiłem konwerter USB na serial, ale brak mi opisu gdzie co podpinać, pierwszym był układ na Prolific i sobie go musiałem odpuścić, bo w nowych Windowsach pracuje na zasadzie totolotka :).
    Drugi układ jest na Silicon Labs CO210x i ten jest widziany w Windows 7 64bit poprawnie.
    Układ docelowo ma się komunikować z urządzeniami na 3,3V i 5V, podpinałem to do GPSa któremu wszystko jedno :) i komunikacja działa, męczy mnie jak to podpiąć prawidłowo do urządzeń działających na 3,3V.
    Układ nie ma jumpera do ustawienia napięcia, ma za to opisane wyjścia:
    - 3V3
    - TXD
    - RXD
    - GND
    - +5V
    dla konwertera z Prolific, oraz:
    - 3V3
    - DTR
    - RX1
    - TX0
    - GND
    - +5V
    dla konwertera z CP210x.
    O ile Rx,Tx czy DTR są jasne, to co robimy z wyjściami 3V3 i +5V aby się komunikować z układami w logice 3,3V ?
    Pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #2 15803016
    mariomario
    Poziom 18  
    Wystarczy podpiąć RX , TX i masę
  • REKLAMA
  • #4 15803160
    andrzejlisek
    Poziom 31  
    Czy sygnały TX i RX przejściówki USB pracują w poziomach 5V? Na ogół porty szeregowe na USB pracują w standardzie RS232, który pracuje w poziomach -9V i +9V i jest potrzebny konwerter MAX232.

    Jeżeli tak, to można kupić gotowy lub zbudować konwerter pomiędzy 5V, a 3,3V w obie strony.
    Na przykład takie:
    https://nettigo.pl/products/konwerter-poziomow-dwukierunkowy
    http://www.gotronik.pl/konwerter-poziomow-stanow-logicznych-33v-5v-ttl-p-2483.html
    https://botland.com.pl/rozszerzenia-gpio-nakl...-poziomow-logicznych-33v-5v-i2c-uart-spi.html

    Takie konwertery właśnie służą do komunikowania ze sobą urządzeń pracujących w standardzie 5V i 3,3V.
  • REKLAMA
  • #5 15803177
    jnk0le
    Poziom 18  
    Jakie jest napięcie na pinie TX ?
    PiotrPitucha napisał:
    pierwszym był układ na Prolific i sobie go musiałem odpuścić, bo w nowych Windowsach pracuje na zasadzie totolotka :).

    Ależ pracują prawidłowo, tylko Profilic stwierdził że należy "zbrickować" wszystkie "zbyt stare" układy.

    http://www.ifamilysoftware.com/news37.html
  • #6 15803187
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • REKLAMA
  • #7 15803398
    PiotrPitucha
    Poziom 34  
    Witam

    Cytat:
    Ależ pracują prawidłowo, tylko Profilic stwierdził że należy "zbrickować" wszystkie "zbyt stare" układy.


    jnk0le próbowałem wszystkich znalezionych driverów w sieci, Windows 7 64bit udało mi się uruchomić, do pierwszego resetu działało, po ponownym włączeniu komputer coś zassał i za każdym wpięciem interface mam niebieski ekran, odpuszczę sobie, bo z Ubuntu nie ma problemu.
    Windows 10 32bit nie udało się z nim odpalić pomimo prób wszystkiego co było w sieci.
    Ten drugi interface działa jak trzeba z Windows 7, z dziesiątką nie próbowałem, ale tez powinno działać.
    Pozdrawiam
  • #8 15803420
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
REKLAMA