Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór falownika do napędu posuwu piły

xLajcik11 12 Lip 2016 21:09 1032 17
  • #1 12 Lip 2016 21:09
    xLajcik11
    Poziom 4  

witam. Ostatnio zlecono mi dobór falownika do maszyny.
    Maszyna ta to wielopiła. Falownik będzie potrzebny do regualcji obrotami posuwu silnika. Silnik 3fazowy, 0,8kw.
    Na skrzynce będzie pokrętło do regulacji częstotliwości falownika.
    Dodatkowo czy w takich falownikach jest taka funkcja, która przy wzroście obciążenia spowoduje zwolnienie prędkosci obrotowej silnika ?
    Proszę o pomoc w dobrze firmy i modelu. Falownik powinien mieścić się w kwocie do 1000zł.
    Jestem elektrykiem który dopiero ukończył szkołę, dopiero nabieram doświadczenia.
    Pozdrawiam.

0 17
  • #3 12 Lip 2016 21:23
    xLajcik11
    Poziom 4  

Firma falownika ma jakaieś większe znaczenie ?
    Jak wykonać polecenie, które mówi żeby "zrobić tak że gdy piła będzie miałą za ciężko, spowolnił się posuw"

0
  • #4 12 Lip 2016 21:32
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

Kolego to byś musiał brać prąd silnika głównego a nie posuwu.
    Jaki masz silnik główny 22kW , większy?

Dodano po 1 [minuty]:

Moim zdaniem to przerost formy nad treścią bo silnik główny przeważnie ma amperomierz, a obsługa wie że jak tnie dęba to posuw na 1 a jak tnie lipę to posuw na 6, a jak sklejkę to śmierdzi.

0
  • #5 12 Lip 2016 21:47
    xLajcik11
    Poziom 4  

A czy mógłbyś polecić mi jakiś fajny, prosty w obsłudze oraz instalacji falownik ?

0
  • #6 13 Lip 2016 12:28
    Maly
    Poziom 28  

Witam
    Sporo stosowałem altivarów, nie mam zarzutów. Kilka razy nawet LG (są dość tanie) - też jeszcze pracują.

Co do automatycznego posuwu to musiałbyś kontrolować pracę silnika głównego (np. pomiar prądu silnika głównego) i na tej podstawie analogowo sterować posuwem.
    Jak poprzednik wspomniał - szkoda zachodu - to doświadczony operator ma wiedzieć czy nie idzie za szybko.

0
  • #7 13 Lip 2016 13:41
    ryszardon
    Poziom 20  

Witam. Do napędu posuwu wielopiły najlepszy moim zdaniem jest prosty falownik skalarny. Napęd posuwu jest bardziej "elastyczny", lepiej reaguje na zmiany oporu przejścia materiału przez piły. Kontrola obciążenia jest w tym zastosowaniu niepotrzebna. Niezbędna jest funkcja wycofania ciętego materiału z maszyny. Wycofanie realizuje się poprzez zmianę kierunku obrotów silnika posuwu przy wyłączonych piłach, ta funkcja powinna być zablokowana przy pracujących piłach. Czy ma grzebienie blokujące odrzut materiału obrabianego? Napisz więcej o tej maszynie. Fabryczna czy samoróbka?

0
  • #8 13 Lip 2016 14:07
    Maly
    Poziom 28  

A czemu nie można wycofywać przy pracującej pile?

0
  • #9 13 Lip 2016 15:17
    ryszardon
    Poziom 20  

Ponieważ należy podnieść grzebienie blokujące odrzut zrzyn i istnieje ryzyko wypadku. Dźwignia podnosząca grzebienie powinna być wyposażona w krańcówkę blokującą pracę pił. Jest to nienormalny stan pracy maszyny, dochodzi wówczas do ryzykownych metod pracy przy usuwaniu materiału z maszyny.

0
  • #11 13 Lip 2016 19:49
    xLajcik11
    Poziom 4  

Piła ta to zwykła samoróbka. Nie ma żadnych grzebieni zabezpieczających. Także zastanawiałem się na temat cofania materiału ale to nie ma żadnego problemu, wystarczy dołożyć drugi stycznik i wzajemne blokady powodujace działanie tylko jednego z nich. Upatrzyłem F&F FA-3H 015. CZy nada się do tej piły ?
    Posuw polega na łańcuchu na którym umieszczone są chwytaki. kłądzie się kawałek drzewa na prowadnicy na której jest łańcuch, i ten prowadzi na dwie piły w celu obrobienie z dwóch stron.

0
  • #12 13 Lip 2016 19:57
    jack63
    Poziom 42  

Według mnie falownik do posuwu jest potrzebny. Czy ma być z nastawą ręczną czy automatyczną to osobny problem.
    Najlepszym "automatem" jest doświadczony pracownik, ale przy dużych elementach i wydajnej maszynie zwyczajnie nie wydoli...
    Z doświadczenia polecam falowniki LS, kiedyś LG.
    Ewentualna automatyka, a nie funkcja falownika, powinna zapewniać stały posuw na ząb. Parametr ten zależny będzie od rodzaju materiału, grubości warstwy skrawanej, nawet od wielkości i rodzaju uzębienia piły.
    To byłaby nastawa a jej dotrzymanie musiałby pilnować falownik otrzymując sygnał, nie prądu silnika głównego, ale jego RPM np prądniczką tachometryczną. Jej sygnał skalibrowany i podany na wejście analogowe falownika mogłby poprzez wewnetrzny PID sterować nastawą czestotliwosci zasilania silnika posuwu.
    Nie jest to zadanie banalne i wymagało by sporej wiedzy o falowniku oraz wielu prób.
    Dodatkowo musiałaby być zaimlementowana automatyka zabezpieczeń, o ktorych pisali koledzy.
    Obawiam się,że to zdanie na razie przerasta autora tematu, wiec niech zacznie od sterowania posuwem z potencjometru lub panelu falownika.
    Falowniki LS mają sterowanie skalarne i wektorowe, wiec i to można wypróbować. Pewnie prawie najmniejszy z serii IG wystarczy.
    Ostrzegam przed falownikami Moelera serii MX i jego klonami. Psują się na potengę i mają małe możliwości.

0
  • #13 13 Lip 2016 20:04
    xLajcik11
    Poziom 4  

Rozumiem że silnik230/400V połączony w gwiazdę oczywiście patrzeć tylko falowniki 3F 400V ?

0
  • #15 13 Lip 2016 21:15
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

xLajcik11 napisał:
    Silnik 3fazowy, 0,8kw.

xLajcik11 napisał:
    Rozumiem że silnik230/400V połączony w gwiazdę

To kolega ma ten silnik czy go dopiero szuka ?
    Proszę dać zdjęcie tabliczki tego silnika , będzie prościej.

0
  • #16 13 Lip 2016 21:23
    ryszardon
    Poziom 20  

Jeżeli wielopiła nie posiada grzebieni to jestem ciekaw metody zabezpieczającej obsługę przed latającymi zrzynami i fragmentami pękających pił.

0
  • #17 13 Lip 2016 21:33
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

xLajcik11 napisał:
    A czy mógłbyś polecić mi jakiś fajny, prosty w obsłudze oraz instalacji falownik ?
    Invertek Optodrive
    xLajcik11 napisał:
    Rozumiem że silnik230/400V połączony w gwiazdę oczywiście patrzeć tylko falowniki 3F 400V ?
    Niekoniecznie, przy tej mocy może byc i zasilany z jednej fazy (220VAC) silnik połączony w trójkąt.
    jack63 napisał:
    Nie handluję falowmilami LS! Po prostu je znam i cenię.
    Ja cenię ,,Optodrive" - zobacz mój dźwig osobowy i inne(są fotografie)

0
  • #18 13 Lip 2016 22:03
    jack63
    Poziom 42  

ryszardon napisał:
    Jeżeli wielopiła nie posiada grzebieni to jestem ciekaw metody zabezpieczającej obsługę przed latającymi zrzynami i fragmentami pękających pił.

Godność osobista, bp ona jest najeażniesza poza kasą zaoszczędzoną na BHP.
    To oczywiście nie do Ciebie. Taki mamy kapitalizm...
    A tą powstającą formatówkę trudno nazwać wielopiłą.

0