Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Laptop Toshiba NB100 i dysk INTEL SSD Seria 520 120GB - zacina się

DJCheester 13 Jul 2016 12:18 858 4
    DJCheester
    Level 24  
    Witam

Mam laptopa jak w tytule Toshiba Netbook 8,9'' ekran model NB100-111.

Bardzo przyzwyczaiłem się do niego bo jest mały i mobilny i około rok do tyłu postanowiłem go trochę zmodernizować.

Laptop posiadał 1GbGB ramuRAM'u, dysk talerzowy 120GbGB i system WindowsXP.

Po modernizacji 2GbGB ramuRAM'u dysk SSD INTEL SSDSC2CW120A3 ATA Device (120,0 GB) i po wymianie tych dwóch elementów nie miałem czasu instalować win7 (nie miałem też instalki a potrzebowałem skorzystać z komputera to wgrałem mu system z płyty dostarczonej z komputerem - recovery DVD.

Po tych zmianach sprzęt ożył wszystko śmigało jak należy bez żadnych problemów zarówno jak w biosie było ustawione AHCI lub SATA.

W tym roku postanowiłem wrzucić Win 7 i zaczęło się .

Na początek standardowa instalacja Win 7 Home 32bit bez problemu po tym jak zacząłem korzystać z windowsa zaczęły się problemy - system zaczyna się zawieszać od dysku.

Teraz napiszę co już robiłem i jak na razie nie znalazłem żadnej odpowiedzi.

Więc na początek czytając w necie różnego rodzaju poradniki dowiedziałem się ze na dysku SSD trzeba odpowiednio założyć partycję więc usunąłem wszystko z dysku, programem GParted live wyczyściłem dysk i zrobiłem partycję zgodnie z instrukcją, po czym zainstalowałem system i nic to samo.

Instalowałem w trybie AHCI (zacinki występują częściej i podczas pracy w trakcje zacinki dysk cały czas się świeci)

Instalowałem również przy ustawieniu w biosie SATA (zacinki zdarzają się rzadziej i podczas zacinki dysk się nie świeci)

Po zainstalowaniu systemu zainstalowałem najnowsze dostępne sterowniki do płyty głównej z 2013 roku, oraz Rapid Storage Technology i po tym jakby rzadziej występują zacinki.

Zacinka wygląda tak że dysk przestaje działać komputer się zawiesza na 2-5 minut jak się myszką w tym czasie nie klika to dysk się odwiesi i komputer odzyskuje sprawność.

Ściągałem wszystkie aktualizację pod Win (system oryginalny zakupiony) i instalowałem o mało nie zarżnąłem tego słabiutkiego kompa ale problem nie zniknął.

Brakuje mi już pomysłu od czego to może być - dysk niby sprawny bo pod XPkiem i Linuxem śmiga bez zacinki zarówno w AHCI i SATA.

W akcie desperacji zaktualizowałem Bios do najnowszej wersji oraz chciałem firmware dysku zaktualizować lecz po uruchomieniu aktualizacji z live cd wyskoczył komunikat że jest aktualny firmware.

Nie wiem co może być jeszcze.

Na programach diagnostycznych dysk HD tune lu Crystal disk mark i info nic nie wykrywa kondycja dysku dobra.

Może jakieś wskazówki?

Teraz mi na myśl przyszło że podczas instalacji systemu z płyty jest opcja aby wgrać sterowniki z dysku - może w tym miejscu trzeba podać lokalizację sterowników i system zamiast w pierwszej kolejności zainstalować microsoftu od razu weźmie intelowskie.

Dysk intela do tej pory działał bez zarzutu i płyta netbooka z chipami intela więc naprawdę nie wiem gdzie szukać problemu.

Mam nadzieję że ktoś mi pomoże lub miał podobny problem.

Dodam że system się zacina zaraz po zainstalowaniu bez instalacji żadnych dodatkowych programów, więc problem leży jakby w samym Windowsie.

Czekam na jakieś propozycje.
  • Helpful post
    scarman20
    Level 12  
    Miałem taką samą sytuację do wymianie dysku SSD Intel w laptopie Acer. System Windows 7 instalowałem zarówno w trybie AHCI jak i IDE i też po paru minutach od włączenia systemu zawieszał się. Winny okazał się nowy dysk Intel SSD. Wymieniłem na Kingstona i problem się rozwiązał. Być może u Ciebie też jest to samo.
    DJCheester
    Level 24  
    Witam

Być może ale dziwne jest to że na XP oryginalnym preinstalowanym i linuxie chodził jak burza a tu nagle win 7 i zwieszki.

Chyba będę musiał rozejrzeć się za innym dyskiem SSD i spróbuję jeszcze raz

Dzięki za odpowiedź

Pozdrawiam ...
    fink
    Level 13  
    Scarman20 może mieć rację. Wymień dysk SSD na innego producenta albo wróć do talerzowego tylko nowego.
    Starsze laptopy mogą mieć problem z poprawną i szybką wymianą danych na SSD szczególnie jeśli jest Win7, który naprawdę dużo korzysta z dysku.
    W innym laptopie Twój dysk może działać prawidłowo.
    DJCheester
    Level 24  
    Witam

Co prawda problemu nie rozwiązałem dysk nadal się zacina pomimo wszystkich możliwych rozwiązań.

Na tą chwilę dysk jest założony do drugiego komputera stacjonarnego i tam śmiga bez problemu.

Do mojego lapka powrócił talerzowy lecz na krótko bo jednak czuć tę różnicę jak się zsiada z SSD na zwykłego twardziela.

Już zakupłem 120Gb Kingstona i właśnie do mnie idzie paczka, mam nadzieję że jak zamontuję ten nowy problem raz na zawsze zniknie, jeśli nie to najwyżej odeślę dysk mam na to 20 dni od dnia odbioru paczki.

Napiszę wkrótce czy będzie wszystko działać.

W piątek dotarł mój dysk
    Dysk SSD KINGSTON 120GB 2,5'' SUV400S37 SATA 3.0

Założyłem i wczoraj się barowałem z instalacją systemu.

Teraz system śmiga nie zacina się wcale jest rewelacyjnie dodatkowo ten nowy dysk bierze bardzo mało energii więc z baterii działa dłużej niż INTEL

A jako ciekawostkę dodam że INTEL działa jak na razie bez błędnie na drugim moim komputerze stacjonarnym, więc podsumowując w laptopie nie chciał działać w sumie nie wiem dlaczego ale w drugim komputerze działa wzorowo, więc podsumowując niejako zostałem zmuszony do zakupu drugiego dysku SSD i dzięki temu i laptop i stacjonarka śmiga jak nowa.

W stacjonarce mam I5 i Win7 najgorszym ogniwem był wolny dysk teraz gdy system jest na SSD o niebo lepiej chodzi, zresztą laptop też tylko tak różnicy nie widać bo w sumie już wcześniej miałem SSD tylko denerwowało mnie to że czasami często czasami rzadko dostawał zawieszenia nawet na 5 minut

Pozdrawiam i zamykam temat ....