Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Huawei E5377 - Jaka antena pod LTE 1800mhz

pero3782 13 Jul 2016 16:21 1464 11
Helukabel
    pero3782
    Level 11  
    Witam

Posiadam od około roku nie używany modem Huawei E5377.
    Mam 4km w linii prostej do BTS Play LTE1800 a kolejny jest oddalony w linii prostej od poprzedniego o około ~4km.
    Mieszkam w obszarze gdzie sygnał jest bardzo tłumiony poprzez budynki wokół mojego domu. Wychodząc z otoczenia tychże budynków na ulicę i widząc w linii prostej bez jakichkolwiek przeszkód nadajnik sygnał w 1800mhz LTE to -69 - -80dBm (w takich zakresach).

Natomiast w domu przy oknie gdzie jest najlepszy zasięg na około 2 kreski czasami skoczy do trzech to mam +/- -95dBm (czasami 89, do 99/100)
    Przy tych parametrach ping oscyluje między 30ms a 50ms+.
    Prędkość pobierania z ulicy dochodzi do 50Mbps ale najczęściej do około 30Mbps a wysyłania 12,3Mbps. W domu przy oknie pobieranie czasami jest 10-11Mbps ale najczęściej oscyluje między 3-4Mbps a 9Mbps. Gdzie średnio wychodzi 5-6Mbps ale i tak jest niestabilne i potrafi zerwać chwilami połączenie. Wysyłanie wygląda podobnie. 2-3Mbps. Po zamknięciu okna zasięg drastycznie spada, download ledwo wisi w granicach 4Mbps i jest bardzo niestabilny a upload ledwo 0.5Mbps do 2Mbps. Ping się nie zmienia. Moc sygnału wynosi wtedy między -92dBm a 105-110dBm.

Inne parametry LTE band 3, częstotliwość dla download 1805-1880mhz a dla upload 1710-1785mhz.

Myślę, że podałem wszystko jak trzeba. Teraz po prostu kwestia jaką antenę tutaj dobrać. Do dachu i widoczności na bts licząc od okna do dachu mam jakieś ~7m.

Ewentualnie antenę mogę zamontować na rogu budynku gdzie już nic nie zasłania na wysokości około 3-4 metrów i wtedy kabla potrzebuję około 5m. I nie wiem czy lepiej zrobić wiercenie w celu przepuszczenia kabla czy włożyć między okno gdy jest zamknięte (tylko czy nie pogorszy to sygnału).

A modem generalnie bardzo sobie chwalę mimo złych opinii krążących o nim w necie.
    Na antenę jestem wydać 100zł, 120zł max.

Jeszcze poniżej rysunek jak to wygląda:
    Huawei E5377 - Jaka antena pod LTE 1800mhzBez tyt...jpg Download (58.99 kB)
  • Helukabel
  • Helukabel
    matek451
    Level 43  
    A skąd ta informacja , ze E5377 to zły router? To mobilny router MiFi i od biedy może być używany jako stacjonarny. Posiada kiepska diagnostykę sygnału. Pokazywany poziom wewnątrz domu czyli RSSI na poziomie poniżej -100dBm wskazuje na użycie skutecznej anteny kierunkowej Dual LTE na 1800MHz o dużym zysku. Może być Cybertech ale 15dBi, antena jak najwyżej, kabel do 10m. Ewentualnie Sorensen Dual LTE1800MHz o zysku 17dBi. Plastikowe smieci jak ta z drugiego linka sobie odpuść. Jaka to lokalizacja?
    pero3782
    Level 11  
    Są to Ocice. Województwo Dolnośląskie, powiat Bolesławiecki. Są 2 nadajniki ode mnie natomiast na stronie http://beta.btsearch.pl/ ich nie ma. I nie wiem dlaczego. Ale zapewniam, że te dwa nadajniki tak jak narysowałem, tak tam stoją. Osobiście byłem w ich pobliżu.

Nie raz czytałem na necie zdarzało się, ze były jakieś lewe informacje, to że bateria lipnie trzyma, to o sygnale, że z anteną lubi zgubić zasięg. Znajomy też miał na necie z plusa, to ostatecznie wywalił go za przez okno bo dobijały go transfery (już nie wnikam jak był ustawiony, jaka antena sygnał itd.).

Ale ja zwykle nie opieram się na opinii innych, u kogoś nie pasuje, to nie znaczy, że u mnie musi być to samo.

Mogę wiedzieć dlaczego nie może być ta 10dBi tylko 15dBi ? Jeżeli np. kupiłbym 10dBi to może być gorzej ?
    matek451
    Level 43  
    Opinie takich użytkowników jak kolega korzystający z Plusa bez znaczenia. Router E5377 może być tylko oceniany jako mobilny a w tej roli działa prawidłowo. Nie jest to pełnoprawny router stacjonarny do pracy 24/7 i do takiej roli nie jest polecany. Działa i tyle w tej roli. Antena 10dBi z kablem 6m H155 dł. 6 m ma zysk około 6-7dBi, z 10 m tylko 5dBi a to zdecydowanie za mało przy tych parametrach sygnału LTE. Ocice na krawędzi zasięgu LTE z BTS-a LTE1800 Play w Nowogrodźcu, Kościelna 1 lub z Brzeźnika 150. antena tylko o dużym zysku, najlepiej z jak najkrótszym kablem. Na tych BTS-ach też pozwolenia na LTE800 ale trudno powiedzieć czy już działają. sprawdź czy na E5377 działa program http://www.lte-anbieter.info/ltewatch/count_huawei.php?Datei=ltewatch_h / Na LTE800 potrzebne inne anteny.
    pero3782
    Level 11  
    No to co to w takim razie są te 2 BTS'y odległe ode mnie o około 3-4km, których nie ma na mapie ? (są jakoś tak w Zabłociu, widzę je bardzo dobrze)
    Sprawdziłem telefonem i od mojego domu, do ulicy po przebiciu się przez budowle jest jakieś 100m-150m a wtedy już jest 66dBm, pełny zasięg i skacze do 80dBm.

A ten program to jak podłączę modem pod usb czy po wifi ? Bo wpisałem po wifi ip modemu i hasło i pokazało się to
    Huawei E5377 - Jaka antena pod LTE 1800mhz
    pero3782
    Level 11  
    I to są te tak z brzegu Zabłocia ? Bo to jest jakoś końcem Ocic w stronę Zabłocia a prawie początkiem Ocic. Ciężko to opisać. Ale ten internet też będzie działał w roamingu innych sieci ? Chodzi o usługę LTE bez limitu w play. Oczywiście tak na prawdę jest to 100GB i do 15-20Mbps wyciągnie max. Ale gdyby było stabilnie z 6-12Mbps to będę się cieszył. Jeżeli ktoś ma wątpliwości to dzisiaj po rozmowie w play dowiedziałem się, że mogę korzystać z tego internetu modemem. Natomiast zapomniałem dopytać czy usługa działa w roamingu np. T-Mobile.

Ale też z kolei jak to jest, że ten plus jest najgorzej a najgorszy z niego zasięg a T-Mobile i play dużo dalej i jest o wiele lepszy.
    matek451
    Level 43  
    Na jakiej karcie i taryfie z Play chcesz korzystać z usługi Internet LTE bez limitu w Play? Ogólnie w Play z LTE można korzystać tylko na sieci własnej, nie działa roaming krajowy. Ten tylko na 3G i na kartach głosowych, na kartach data tylko zasięg własny , zarówno na 3G i LTE. a co do limitu 100GB i lejka po nich to wiele zależy od taryfy i regulaminu. prędkości nikt ci nie zagwarantuje, zależą od wielu czynników. BTS Play jest dalej za tymi z Plusa i Networks.
    pero3782
    Level 11  
    To jest Red Bull Mobile z ofertą LTE bez limitu.
    Ale też jest wzmianka, że działa w sieci H+ to jak to jest. Musi być LTE czy H+ wystarczy ? Bo z H+ jest wiele lepiej.
    matek451
    Level 43  
    RBM to karta głosowa więc działa na 3G również w roamingu krajowym z T-Mobile czy Plusa, w LTE łaczy się tylko z siecią własną Play. Usługa darmowy Internet LTE bez limitu działa tylko w LTE play. Dane w 3G są wliczane w pakiet , który dostałeś za doładowanie lub sobie dokupisz. Dlatego aby modem nie łączył się z 3G wymuszasz na nim tylko LTE i wtedy dane są wliczane do usługi darmowy internet LTE. Na tej karcie Play nie obcina prędkości po pobraniu 100GB, często można zużyć nawet i 200GB a potem lejek 2Mb/s.
    pero3782
    Level 11  
    Rozumiem. Tak też zrobiłem. Ale w regulaminie jest wzmianka, że jest to dostępne w sieci LTE jak i H+ a spotkałem się gdzies kiedyś z informacją, że jak połączę się z LTE a później zmienię na H+ to będzie działało dalej.

Kupiłem w ostateczności tą antenę z aukcji Link
    mam nadzieję, że będą dobre konektory.