Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pomiar napięcia i natężenia prądu w dysku ssd

sangwinik 13 Lip 2016 16:28 390 7
  • #1 13 Lip 2016 16:28
    sangwinik
    Poziom 2  

witam
    muszę zmierzyć napięcie i natężenie jakie pobiera dysk ssd w komputerze stacjonarnym a nie wiem jak się za to zabrać. posiadam multimetr. dziękuje z góry za pomoc
    połączony za pomocą sata2 lub sata3

0 7
  • #2 13 Lip 2016 16:36
    humbel
    Poziom 23  

SATA służy tylko do przesyłu danych.
    Dysk jest zasilany dodatkowo z zasilacza.
    Przecinasz kabel (warto zainwestować w przejściówkę żeby nie niszczyć zasilacza) amperomierz dajesz w szereg na kablu +, a woltomierz między + a masę.
    To był sposób inwazyjny :D
    Nie inwazyjny kończy się na zainstalowaniu odpowiedniego programu.

0
  • #3 13 Lip 2016 17:12
    sangwinik
    Poziom 2  

jakiego programu? naprawdę nie ma nieinwazyjnego sposobu na zmierzenie tego multimetrem?

0
  • #4 13 Lip 2016 17:13
    humbel
    Poziom 23  

Znaczy do napięcia to i BIOS się sprawdzi. Gorzej z prądem, bo jego chyba musisz zmierzyć inwazyjnie :(

0
  • #5 13 Lip 2016 17:38
    Robert B
    Poziom 43  

Te parametry znajdziesz na stronie producenta.
    W jakim celu chcesz to mierzyć, bo po pytaniach widać, że nie masz o tym pojęcia.
    http://elektrykadlakazdego.pl/pomiar-napiecia-multimetrem/

1
  • #6 13 Lip 2016 19:43
    sangwinik
    Poziom 2  

właśnie chcę sprawdzić, czy dane podawane przez producenta są zgodne z prawdą. maksymalne pobór prądu według producenta wynosi 3W (5Vx600mA).

0
  • #7 13 Lip 2016 20:20
    310artur
    Poziom 43  

Pomiaru prądu dokonuje się wpinając amperomierz szeregowo z odbiornikiem prądu. Nawet nie wiem czy multimer tu coś pokaże mądrego. Takie urządzenia nie pobierają prądu "równo" jak żarówka. Pobór zależy od tego co dysk "robi".
    Prąd bez cięcia kabla pomierzyć można miernikiem cęgowym. Ale nie wiem jak dokładnie da się mierzyć prąd w ten sposób. W najtańszym mierniku coś czuje mniej więcej ;)

2
  • #8 13 Lip 2016 20:59
    Robert B
    Poziom 43  

sangwinik napisał:
    chcę sprawdzić, czy dane podawane przez producenta są zgodne z prawdą

Z miernikiem zapewne z Biedronki i zerową wiedzą o pomiarach chcesz "sprawdzić producenta" :lol:
    Zostawię to bez komentarza.

0