Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar energii sterownikiem PLC

14 Lip 2016 00:15 1233 9
  • Poziom 7  
    Witam,

Mam do dyspozycji moduł EL3403-0010 sterownika PLC, chciałbym za jego pomocą mierzyć energię pobieraną przez pewne urządzenie.
    Mój problem dotyczy pomiaru prądu. Z tego co wywnioskowałem z dokumentacji pomiar prądu odbywa sie poprzez przekładniki prądowe, a więc teraz pytanie jak dobrać przekładnie przekładników prądowych?
    Jako że nie miałem do czynienia z tego typu pomiarami, byłbym wdzięczny za ogólne zobrazowanie zasady pomiaru tego typu urządzeniami.

Moduł:
    http://infosys.beckhoff.com/italiano.php?cont...ntent/1040/el3403/html/bt_el3403_appl.htm&id=

Dokumentacja:
    https://download.beckhoff.com/download/document/io/ethercat-terminals/el3403en.pdf
  • Poziom 43  
    Zakupic sobie trzy male przekładniki prądowe. Ich charakterystyka zawsze jest opisana, typowe wyjście to 5AAC. a choćby takie :
    link:http://www.astat.com.pl/energetyka/przekladniki-nn/ask
    ASK205/3.
  • Poziom 7  
    Ok, a czy jest możliwość w tym przypadku, bezpośredniego pomiaru prądu do 5A?
    Wiem że w niektóry modułach był możliwy bezpośredni pomiar prądu do pewnej wartości.
  • Poziom 12  
    EL3403-0010 to wersja z wejściem prądowym przekładnika 5A. Musisz dobrać odpowiedni przekładnik do spodziewanej wartości mierzonej z torem pomiarowym 5A. Jeżeli spodziewasz się prądu rzędu 30-40A to bierzesz przykładowo przekładnik 50/5A itd.
    Do odczytu potrzebne będą jeszcze bloki funkcyjne do kodu PLC. Znajdziesz je na: ftp://ftp.beckhoff.com/poland/pomoc/Demo/DemoCX_v15.pro. Tyle że jest tam wersja na KL3403 nie EL3403, nie wiem czy zadziałają zamiennie.
  • Poziom 7  
    Ok dzięki, od strony programowej myślę że dam rade, co do przekładnika to prądy pewnie duże nie będą, więc postaram się czegoś poszukać.

A wiec jeszcze tak dla jasności, nawet w przypadku gdy prądy będą mniejsze niż te 5A nie ma możliwości bezpośredniego podpięcia pod ten moduł?
  • Poziom 43  
    To się inaczej robi - Jeżeli w przekladniku masz współczynnik np 50/5A, to możesz zwiększyć czulość przez kilkukrotne przewleczenie przewodu przez cewkę przekladnika - i tak np dwa razy = 25/5A . Bezpośrednio obciążenia pod sterownik podłączyć się nie da.
  • Poziom 7  
    Mniej więcej chyba rozumie, to jak na razie dzięki.
  • Poziom 12  
    Tak mi się przypomniało że będziesz jeszcze potrzebować oprogramowania KS2000 do konfiguracji modułu. Tzn. ustawienia przekładnika itd.
  • Poziom 7  
    Dzięki, właśnie nad tym sie zastanawiałem, a nie można tego zrobić z podstawowego oprogramowania TwinCat?
    Szukam w dokumentacji czegoś na temat ustawiania przekładnika i niestety nie doczytałem się jeszcze niczego konkretnego.
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Teoretycznie dasz radę z poziomu TwinCAT, musisz po prostu wpisać odpowiednie wartości w odpowiednie rejestry. Tyle że jest to trochę upierdliwe. Ja się nie zdecydowałem na zmianę z poziomu TwinCAT. Zresztą, może w Twoim przypadku wartości domyślne będą OK, nie wiem tego.