Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Seagate ST2000DM001 - Upalony rezystor 0 i chyba transil

eros86 14 Lip 2016 09:16 798 15
  • #1 14 Lip 2016 09:16
    eros86
    Poziom 6  

Witam, dysk jak w temacie po podłączeniu zasilacza z laptopa nie wstał :-) był dyskiem zewnętrznym.

Na pewno upalony jest zaznaczony rezystor 0 (widać to po nim) na lini 12V i prawdopodobnie transil o oznaczeniu KVP42AM - prawdopodobnie, gdyż nigdy ich nie wymieniałem a pytam dla pewności. Miernik wskazuje 0V w dwie strony, dla tego drugiego zaznaczonego QARE10 w jedną 0.545V. Dobrze wnioskuję? Jeśli dobrze mi się wydaje to wystarczy podmienić, tudzież zewrzeć rezystor 0 oraz wywalić ten KVP42AM aby dane odzyskać - oczywiście o ile nic poza tym nie zdechło.

P.S. oczywiście dysk jest całkiem martwy po podłączeniu zasilania.

Seagate ST2000DM001 - Upalony rezystor 0 i chyba transil Seagate ST2000DM001 - Upalony rezystor 0 i chyba transil Seagate ST2000DM001 - Upalony rezystor 0 i chyba transil

0 15
  • Pomocny post
    #2 14 Lip 2016 13:32
    mbo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Do odzyskania danych taka procedura powinna wystarczyć,
    Choć proponowałbym jednak wlutować na wszelki wypadek rezystor zerowy.

0
  • #3 14 Lip 2016 13:36
    eros86
    Poziom 6  

się wie:) z uwagi, iż nie mogłem się powstrzymać wylutowałem transila KVP42AM oraz zrobiłem zworkę i dysk ożył - nie wiem natomiast jak dane bo w pracy nie mam kabla sygnałowego SATA aby podłączyć dwa dyski równocześnie - natomiast BIOS poprawnie rozpoznał dysk, pojemność itp.

W zasadzie temat do zamknięcia.

0
  • #5 14 Lip 2016 13:56
    eros86
    Poziom 6  

już po powrocie do domu i podłączeniu HDD do swojego komputera zrobię SMART i prześlę wyniki - w zasadzie dysk w tym momencie jest nieważny, ważna jest zawartość - czy wymiana rezystora 0 i podmiana transila na inny - mam kilka trupów w domu - pozwoli z niego bezpiecznie korzystać o ile SMART jest ok?

0
  • Pomocny post
    #6 14 Lip 2016 14:43
    miecho18
    Spec od komputerów

eros86 napisał:
    czy wymiana rezystora 0 i podmiana transila na inny - mam kilka trupów w domu - pozwoli z niego bezpiecznie korzystać o ile SMART jest ok?

Tak.

0
  • #7 14 Lip 2016 21:57
    eros86
    Poziom 6  

Tak wyglądają smarty z dysków mojego WD oraz tego Seagate, mój WD dodałem aby się upewnić o jego sprawności.

Seagate ST2000DM001 - Upalony rezystor 0 i chyba transil Seagate ST2000DM001 - Upalony rezystor 0 i chyba transil

P.S. partycja w SEAGATE zmieniła się w RAW ale TestDisk dał radę.

0
  • #9 14 Lip 2016 22:43
    eros86
    Poziom 6  

Po odzyskaniu partycji spróbowałem skopiować na niego dużą ilość danych i po czasie się rozłącza, czy temperatura może być powodem? Partem bo był gorszy a mam kieszeń raidsonic na 3,5 i 2,5 hdd i dysk gorący. Kieszeń taka:

RaidSonic Icy Box IB-172SK-B kieszeń na dysk 2,5 oraz 3,5" SATA czarna z wentylatorem

Moderowany przez RADU23:

Link do sklepu/aukcji usunąłem, pozostawiając dokładny model produktu.
    3.1.18. Nie wysyłaj linków, które po pewnym czasie przestaną być aktywne. To spowoduje, że dyskusja straci jakikolwiek sens.

0
  • #10 15 Lip 2016 15:02
    eros86
    Poziom 6  

A teraz po polsku:) pisanie z telefonu wieczorem i błędy wyszły:)

Po odzyskaniu partycji spróbowałem skopiować na niego dużą ilość danych i po czasie się rozłącza, czy temperatura może być powodem? Pytam bo był gorący a mam kieszeń raidsonic na 3,5 i 2,5 hdd i dysk gorący. Kieszeń taka:

RaidSonic Icy Box IB-172SK-B kieszeń na dysk 2,5 oraz 3,5" SATA czarna z wentylatorem

P.S.
    Pierwszy raz mam też taki przypadek, że dysk po SATA ma niby format RAW, po odzyskaniu partycji TestDisk wszystkie dane są ok, po włożeniu jej do obudowy dostaję pytanie czy sformatować hdd... tak jakby sposób podłączenia wpływał na dane.

0
  • #11 15 Lip 2016 15:42
    pidar
    Spec od pamięci masowych

eros86 napisał:
    po odzyskaniu partycji TestDisk wszystkie dane są ok, po włożeniu jej do obudowy dostaję pytanie czy sformatować hdd... tak jakby sposób podłączenia wpływał na dane.

Pokaż widok wykrytych partycji z DMDE:
    http://www.majorgeeks.com/mg/get/dmde_dm_disk_editor_and_data_recovery_software,1.html
    Aktualny SMART z SMART Vision dołącz.

0
  • #12 15 Lip 2016 16:14
    eros86
    Poziom 6  

Witam, widok poniżej. Mam nadzieję, że o to chodziło. Mogę otworzyć wolumin i zobaczyć dane ale nie wiem jak zapisać tą strukturę plików na dysku. Opcja rekonstruuj system plików powinna sama zapisać poprawny czy trzeba coś jeszcze kliknąć?

Seagate ST2000DM001 - Upalony rezystor 0 i chyba transil Seagate ST2000DM001 - Upalony rezystor 0 i chyba transil Seagate ST2000DM001 - Upalony rezystor 0 i chyba transil

0
  • #13 15 Lip 2016 16:52
    ZDV12
    Poziom 14  

Wg SMART problem z połączeniem kablem SATA... W tym przypadku może to być właśnie problem z kieszenią - jako, że to ona jest interfejsem dla Twojego dysku. A, że bez kieszeni działa OK, a w niej szaleje - to odpowiedź jest jasna. Dla pewności spróbuj go wrzucić jeszcze w inną kieszeń.

0
  • #14 15 Lip 2016 16:57
    eros86
    Poziom 6  

Drugi SMART był robiony już w fabrycznej kieszeni seagate

0
  • #16 15 Lip 2016 20:39
    pidar
    Spec od pamięci masowych

No dobrze, ale to na której kieszeni (obudowie) się pojawiło?
    "184 B8 End-to-End error Atrybut ten oznacza, że po przesłaniu przez bufor danych, ich parzystość nie jest zgodna (pomiędzy kontrolerem a twardym dyskiem)."

Elektronika (PCB) dobrze przykręcona (styki były przeczyszczone)?

0