Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

OCZ Technology model OCZ550FTY Fatali - Uszkodzony układ sterowania wentylatorem

kaball 14 Lip 2016 13:01 2094 7
  • #1 14 Lip 2016 13:01
    kaball
    Poziom 12  

OCZ Technology model OCZ550FTY Fatali - Uszkodzony układ sterowania wentylatorem
    Witam wszystkich.

W swoim zasilaczu OCZ 550W Fatality chciałem wymienić wentylator na cichszy. Niestety przez nieuwagę podczas sprawdzania który z wentylatorów ciszej pracuje, zwarłem przez przypadek na wtyczce wentylatora (+ i -). Najprawdopodobniej upaliłem układ sterowania wentylatora.

Teraz po włączeniu zasilacza i przy odpiętym wentylatorze na wtyczce mam ok 12,45V. Jak podłączam oryginalny (lub inny) wentylator napięcie na wtyczce spada do ok 2,14V i nie kręci nim jak i innym. Po odpięciu wentylatora napięcie wraca do wspomnianych 12,45V. Wentylator oryginalny (jak i inny) nie uległy uszkodzeniu i są sprawne - sprawdzone na innym źródle zasilania 12V. Zaznaczę, że poza tym zasilacz działa bez problemu - napięcia w normie.

Poniżej przesyłam zdjęcia od środka zasilacza wraz z oznaczeniami elementów położonych najbliżej wtyki wentylatora:
    zielony: wejście wentylatora
    czerwony: Teapo 10µF/50V (kondensator)
    żółty: KSP 2222A (tranzystor)
    żółty1: AS431 (dioda?)
    niebieski: H. T 772 (tranzystor)
    OCZ Technology model OCZ550FTY Fatali - Uszkodzony układ sterowania wentylatoremOCZ Technology model OCZ550FTY Fatali - Uszkodzony układ sterowania wentylatoremOCZ Technology model OCZ550FTY Fatali - Uszkodzony układ sterowania wentylatorem
    Bardzo proszę o podpowiedź/sugestię "jak to ugryźć" i od czego zacząć.
    Z góry dziękuję.

0 7
  • Pomocny post
    #2 14 Lip 2016 17:24
    TONI_2003
    Moderator

Zwykle tak to mniej więcej wygląda jak poniżej :D

0
  • #3 14 Lip 2016 18:29
    kaball
    Poziom 12  

TONI_2003 napisał:
    Zwykle tak to mniej więcej wygląda jak poniżej :D

Dzięki za odpowiedź.
    Przesyłam foto wylutowanego tranzystora oznaczonego na fotkach wyżej jako "niebieski".

Hmm...co miałeś na myśli zakreślając element TR2? Rozumiem że to termistor. On może być winowajcą?

0
  • Pomocny post
    #4 14 Lip 2016 20:22
    TONI_2003
    Moderator

kaball napisał:
    On może być winowajcą?

Osobiście się jeszcze nigdy nie spotkałem z takim uszkodzeniem, ale tak samo nie miałem zwarcia w tamtym miejscu :D Zakreśliłem abyś wiedział, że należy do tego układu sterowania...

Myślę, że sprawdzenie tych paru elementów nie powinno trwać tak długo bo to raptem 5-10 minut i to na tyle, a jak nie to zrysuj ten obwód dla niego (może masz tam jakąś diodę SMD).

0
  • #5 19 Lip 2016 18:33
    kaball
    Poziom 12  

TONI_2003 napisał:
    Myślę, że sprawdzenie tych paru elementów nie powinno trwać tak długo bo to raptem 5-10 minut i to na tyle, a jak nie to zrysuj ten obwód dla niego (może masz tam jakąś diodę SMD).

Witam ponownie.

W końcu znalazłem trochę czasu i wylutowałem wszystkie elementy prócz termistora (założyłem że jest sprawny).
    Zaznaczę że dysponuję miernikiem nie najwyższych lotów bo tylko UNI-T M838.
    Tranzystory sprawdzałem omomierzem wg instrukcji: Link
    Oto co wyszło:
    Tranzystor H 772
    Specyfikacja: Link
    BE - ~7,87KΩ
    BC - ~7,87KΩ
    Tutaj to w ogóle dziwnie bo wg specyfikacji pierwszy od lewej powinien być emiter - a u mnie wychodzi baza.
    Edycja:
    W temacie pomiaru tranzystorów ktoś wspomniał że wartości baza-emiter oraz baza-kolektor powinny oscylować w granicach 5KΩ, a więc czy te 7,87KΩ to nie za dużo w tym przypadku?
    Tranzystor KSP 2222A
    W tym przypadku między BE i BC nic się nie dzieje. Wynikałoby, że ten element jest upalony (chyba że jeszcze jest inny sposób by go zmierzyć moim miernikiem).
    AS431
    Ten element nie bardzo wiem jak mogę zmierzyć moim miernikiem. Proszę o podpowiedź.

Edycja:
    Z tego co znalazłem w sieci jest to chyba programowana dioda Zenera, a więc sprawdziłem ten element jak zwykłą diodę. Miernik ustawiony na opcje pomiaru diod. Wyniki:
    AC - ~750 (taką wartość pokazuje miernik)
    AR - brak reakcji
    RA - brak reakcji
    RC - ~965
    Zatem wychodzi, że powinna być sprawna (choć nie wiem jakie mają być poprawne wartości/wskazania miernika).
    Natomiast kondensator Teapo 10µF/50V podłączyłem pod zasilacz 12V i magazynuje napięcie. Po odłączeniu źródła zasilania napięcie powoli spada. Wychodzi na to, że działa poprawnie.

Z góry dzięki,
    Pozdrawiam

0
  • #6 20 Lip 2016 23:36
    kaball
    Poziom 12  

Witam.

Dziś ponownie sprawdziłem wszystkie elementy innym miernikiem (UNI-T UT109) a więc poprawka poprzednich informacji.
    Tym razem mierzyłem tranzystory wedle instrukcji użytkownika "meloch" z linku co podałem wcześniej.

Tranzystor H 772
    Wynik:
    BC - zwarcie (w obu kierunkach)
    BE - w obu kierunkach: OL
    CE - w obu kierunkach: OL

I teraz wszystko się zgadza z specyfikacją tranzystora - patrząc na niego Baza jest po prawej stronie, Kolektor w środku, Emiter po lewej stronie (nie jak oznaczyłem wcześniej).
    A więc wg nowych pomiarów wychodzi że "ten" element jest uszkodzony.
    Kupiłem zamiennik: B772 - porównałem specyfikacje obu tranzystorów i nowy - a raczej jego parametry - nieznacznie się różnią od oryginału. Mogę go zastosować? Czy ktoś może to potwierdzić?

Tranzystor KSP 2222A
    Wynik:
    BC - ~640mV (zamieniając +/- z miernika: OL)
    BE - ~650mV (zamieniając +/- z miernika: OL)

..czyli wychodzi że jest sprawny.

Miernik posiada również możliwość pomiaru kondensatorów, a więc sprawdziłem nim wylutowany Teapo 10µF/50V.
    Wynik:
    ~9,64µF

..a więc jest sprawny.

Jedyny problem jaki mam to pomiar/sprawdzenie wspomnianej programowanej diody (regulatora napięcia?) AS431. Nie wiem czy poprzednie pomiary jakie wykonywałem były/są poprawne.
    Kupiłem zamiennik: TL431-A 433 ale mierząc oba elementy wychodzą mi jakieś dziwactwa (najprawdopodobniej z braku wiedzy jak to zmierzyć ;)).
    Proszę kogoś o jakąś podpowiedź jak to ugryźć.

Z góry dzięki.
    Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #7 21 Lip 2016 14:27
    mariuszw19640717
    Poziom 34  

kaball napisał:
    Kupiłem zamiennik: B772 - porównałem specyfikacje obu tranzystorów i nowy - a raczej jego parametry - nieznacznie się różnią od oryginału. Mogę go zastosować?

Tak, tu można dać dowolny BD PNP.
    kaball napisał:
    Tranzystor KSP 2222A
    Wynik:
    BC - ~640mV (zamieniając +/- z miernika: OL)
    BE - ~650mV (zamieniając +/- z miernika: OL)

..czyli wychodzi że jest sprawny.

Tak.
    kaball napisał:
    ~9,64µF

..a więc jest sprawny.

Tak.
    kaball napisał:
    Kupiłem zamiennik: TL431-A 433 ale mierząc oba elementy wychodzą mi jakieś dziwactwa (najprawdopodobniej z braku wiedzy jak to zmierzyć

Można sprawdzić według Figure10 z pdf., który podałeś, ale masz nowy to, montuj.
    Jak nie ma innych uszkodzeń to, powinno działać.

0
  • #8 22 Lip 2016 01:15
    kaball
    Poziom 12  

Witam ponownie.

Dziś wziąłem się za zlutowanie całości i postanowiłem wymienić tylko jeden element który ewidentnie był uszkodzony - mianowicie tranzystor H772.
    Pozostałe elementy (tranzystor KSP 2222A, kondensator elektrolityczny firmy Teapo 10µF/50V i AS431) zostawiłem oryginalne. Wahałem się z elementem AS431 czy wlutować zamiennik czy oryginał, ale kolega TONI_2003 podpowiedział (tutaj ukłon w jego stronę ;)), że ten element jest od czegoś innego - zatem jak pisał tak zrobiłem :)
    I układ sterowania wentylatorem działa :)

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi/podpowiedzi. Temat do zamknięcia.

Pozdrawiam

0