Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz audio do mikrofonu piezo

Lymphater 03 Sie 2016 12:47 7422 156
    Serwis Rybian
    Poziom 9  
    Witam.

Problemu nie ma kwestię bym pozostawił dla uC i jego oprogramowania. Zaproponowałbym prosty wzmacniacz, filtr dolnoprzepustowy lub dolno środkowo przepustowy a dokładnie połączenie filtrów, potem kolejny wzmacniacz i podpięcie tego pod wejście ADC uC jakakolwiek Atmega bez problemu da radę obsłużyć i odpowiednio przetworzyć taki sygnał. Wiem o co chodzi podczas pomiaru w tym przypadku bo trzeba zmierzyć kąt wyprzedzenia mechanizmu zegara czy we wszystkich tych tyknięciach miedzy początkiem środkiem a końcem jest taki sam kąt czasowy. Dokładnie według mnie służy do pomiaru precyzyjnego ustawienia mechanizmu zegarka. Proponuję też inny rodzaj przetwornika zamiast piezo bardzo dobrze a nawet najlepiej spisywał by się w takim układzie mikrofon pojemnościowy. Jak ktoś z kolegów zauważył jest troszkę drogi ale do takich zastosowań najlepszy ze względu na jego specyficzną charakterystykę jest bardziej czuły na bardzo delikatne sygnały itp. AVR nawet malutki nie będzie miał żadnych problemów z obsługą takiego sygnału a na upartego można by było napisać prostą aplikację i mieć podgląd charakterystyki na komputerze i wiele innych bajerów do sprawdzania dźwiękowego mechanizmów zegara. Jeśli coś nie jasno opisałem to postaram się wytłumaczyć

Pozdrawiam Dawid
  • IGE-XAO
    Marek2006
    Poziom 29  
    Dawid,

trochę się zagalopowałeś z tymi filtrami. Ja na razie stwierdziłem, że filtr górno-przepustowy (czyli przepuszczający sygnał o częstotliwości powyżej x Hz) byłby przydatny, bo wycina przydźwięk sieciowy i niskie częstotliwości bez pogorszenia sygnału zegarka. To fizycznie sprawdziłem z zegarkiem TIMEX, przetwornikiem piezo i buforem do tego przetwornika. Ale oczywiście określenie jaka jest ta częstotliwość x należy do wykonawcy.
    Drugi filtr to jedynie moja hipoteza, że można również sygnał obciąć z góry (powyżej częstotliwości y Hz) i w ten sposób poprawić jeszcze sygnał użyteczny. Ale to jest jedynie hipoteza, którą trzeba zweryfikować. Znów należy wziąć faktyczny układ, zrobić nagranie i je przeanalizować. Jeśli wyjdzie, że filtr jest przydatny, to go dodać, jeśli nie, to nie ma sensu dodawać układ, który będzie pobierał prąd a nie dawał żadnej korzyści.
    Bo oczywiście, to nie zostało powiedziane, ale ten układ powinien być zasilany z baterii 9V i pobierać stosunkowo mało prądu. To też jest do weryfikacji ale wartość 5-10 mA byłaby pożądana. Oczywiście na razie niewiele wiemy o układzie mikroprocesora - czy ma jakiś wyświetlacz, czy jest prądożerny? Czy wzmacniacz do piezo ma być integralną częścią urządzenia, czy będzie zewnętrznym układem. To nie zostało dotąd określone.
    Więc jak widać, ten schemat musi cały czas być weryfikowany z rzeczywistym układem i odpowiednio modyfikowany w zależności od wyników kolejnych testów. I w tym sensie, układ powinien być fizycznie zbudowany - nawet na płytce uniwersalnej. Nawet jeśli zlecający tego nie chce. Inaczej cała zabawa skończy się tragedią, bo pierwsza wersja nie będzie dobrze działać, następne prawdopodobnie też.
    Koncepcja z mikrofonem i budową urządzenia do sprawdzania właściwości akustycznych zegarka jest fajna ale chyba na zupełnie nowy projekt. Łukasz może wiedzieć, czy na takie coś byłoby zapotrzebowanie. Jeśli nie ma zapotrzebowania, nie ma co czegoś takiego budować.

Marek
    atom1477
    Poziom 43  
    Widzę że dyskusja przeszła ze zlecenia na pomoc z budowie.
    No ale skoro moderatorzy nie mają nic przeciwko to i jak coś napiszę.
    1. Sami chcieliśmy schemat, więc teraz nie zmieniajmy zdania.
    To że schemat Lymphater-a się nie podoba to nie powód żeby go teraz usuwać. Niech zostanie, bo może ktoś nowy zajrzy do wątku i chciał by zobaczyć o czym tu dyskutujemy.
    2. A ten schemat nie jest wcale całkiem zły. Może mocno, ale nie całkiem. Padło np. stwierdzenie:
    Serwis Rybian napisał:
    W przypadku stabilizatorów LDO 5V minimalne napięcie we/wy wynosi około 3V.

Proponuję się nad tym jeszcze raz zastanowić. Bo może przypadkiem jest inaczej (a więc na schemacie nie jest to błędem).
    3.
    Lymphater napisał:
    Jak już mam schemat na papierze, daje sobie radę z tworzeniem schematu i płytki w EAGLE. Jak widać, nie trzyma się on jakiś standardów i może nie jest piękny, ale to przecież nic krytycznego, bo połączenia zgadzają się z papierem. Problem bardziej w źle skonstruowanym schemacie.

Tu trzeba odróżnić 2 rzeczy. Samą estetykę schematu od poprawności elektrycznej.
    Estetyka tutaj jest całkiem niezła. Prąd idzie od góry do dołu. Sygnał od lewej do prawej. To są podstawowe sprawy które mają wpływ na czytelność schematu, i tutaj akurat są zachowane.
    Ale jest jeszcze poprawność elektryczna. Oczywiście jak ktoś wyśle gotowy schemat i trzeba będzie go tylko przerysować do programu, to poprawność elektryczna zostanie zachowana.
    Ale jest jeszcze płytka.
    Nikt o tym nie wspomniał poza mną. Pewnie koledzy zmienili by zdanie jak by Lymphater poza schematem opublikował też wzór PCB tego wzmacniacza którego schemat zamieścił. Lymphater sam mówił że nie jest dobry w elektronice. Szkoda że go mocno zniechęciliście swoimi wypowiedziami, bo teraz pewnie nie będzie chciał pokazać projektu PCB.
    Ale przydało by się go przekonać że schemat wcale nie jest tutaj jednym ważnym elementem. Zły układ na dobrej płytce nie będzie działał. Ale dobry układ na złej płytce też nie (przynajmniej w przypadku dość wymagających układów, a ten z tego tematu taki jest).
    Serwis Rybian
    Poziom 9  
    Witam.

Sprawdziłem w datasheet reg1117-5V minimalne napięcie na wejściu to 7V ale doświadczenie jest i prawdopodobnie może różnie się zachowywać taki układ. Rozrzuty parametrów są jednak duże i przyznam szczerzę zawszę stosuję do nich min 8V. Tolerancja stabilizatorów jest około 10% niż podają w przypadku napięcia wejściowego ale to szczegół według mnie.

Jakoś zleceniodawcy trzeba pomóc w rozwiązaniu, jakoś podpowiedzieć nakierować aby baczniej zwracał uwagę na różnego typu schematy. Wiemy, że nie posiada doświadczenia elektronicznego i staramy się nakierować na odpowiednią drogę.

Stopnia wejściowego wzmacniaczy i filtrów można fajnie pokombinować ale pytanie pozostaje. Jakie jest PCB i jaki jest dalsza część układu.

Nakierowując zleceniodawcę na odpowiednie tory posiądzie troszkę wiedzy i może sam pokombinuje ze wzmacniaczami ( może też z odpowiednimi filtrami ) i coś sam wyrzeźbi takiego co będzie spełniało jego założenia w tym projekcie. Szczerze mówiąc ADC w uC z odpowiednio napisanym programem ( implementacja programowa filtrów ) mogła by zdać z powodzeniem taki egzamin( tu mamy wolno zmienny sygnał teoretycznie 3Hz trzy tyknięcia w ciągu sekundy ). Autor postu sam stwierdził, że umie programować a nie ma zielonego ( lub podstawowe informację z elektroniki ) o elektronice, mógłby samemu spróbować napisać filtr programowy.

Każdy się uczy ja też. Czasami metoda własna prób i błędów po jakimś czasie przynosi pożądane efekty i skutki. Niech autor spróbuje się pobawić i napisać taki soft z filtrem dla procesora.

Pozdrawiam autora zlecenia i warto czasami coś pokombinować

Pozdrawiam Dawid
    Marek2006
    Poziom 29  
    atom1477 napisał:
    1. Sami chcieliśmy schemat, więc teraz nie zmieniajmy zdania.
    To że schemat Lymphater-a się nie podoba to nie powód żeby go teraz usuwać.
    Czuję, że muszę się wytłumaczyć, bo to ja sugerowałem usunięcie schematu. Ale wcale nie z powodu, że nam się nie podoba - przeczytaj to jeszcze raz. Napisałem, ze niski poziom tego schematu może zaszkodzić interesom firmy. Wyobraź sobie, że Microsoft publikuje fragment kodu swojego programu a tam"cuda-niewidy". Toż konkurencja natychmiast by się to rzuciła i to byłoby dość bolesne dla Microsoftu. Tu sytuacja jest bardzo podobna chociaż to nie ta wielkość firmy.
  • IGE-XAO
    atom1477
    Poziom 43  
    Serwis Rybian: Pisałem o LDO w ogóle. LDO są lepsze i gorsze, ale nawet w opisie (gorszego) REG1117 piszą:
    Cytat:
    The REG1117 low dropout voltage
    allows its use with as little as 1V input-output voltage
    differential.

A później w tabelce nawet przy prądzie 1A i temperaturze 155°C deklarują max 1.5V (typowo 1.2V). 1.5V + tolerancja napięcia wyjściowego 0.1V = 1.6V.
    Daleko do 3V. Przy 3V to poradził by sobie zwykły 7805. Dlatego zwróciłem na to uwagę. Ale oczywiście za każdym razem trzeba patrzeć do datasheeta bo czasami są różne kwiatki.

Marek2006: Wiem jaki jest podawany powód usunięcia schematu i to rozumiem.
    Ale jestem pewny że gdyby Lymphater nie chciał opublikować schematu i podał taki powód, to byście mu to wypominali. I ja też :D
    Zakładam też że wiedział że publikacja schematu jest na własne ryzyko a jednak opublikował. Więc wiedział co robi.

Poza tym żeby pomóc Lymphater-towi to teraz pasowało by zobaczyć projekt PCB. A już wiadomo że jego opublikowanie może zaszkodzić firmie. Czy z tego powodu ma nie publikować projektu PCB i nie zrobić lepszego projektu?
    Lymphater
    Poziom 8  
    Marek2006 napisał:
    Oczywiście na razie niewiele wiemy o układzie mikroprocesora - czy ma jakiś wyświetlacz, czy jest prądożerny? Czy wzmacniacz do piezo ma być integralną częścią urządzenia, czy będzie zewnętrznym układem. To nie zostało dotąd określone.

Wyświetlacz z wyłączanym ręcznie oświetleniem zabiera chyba nie więcej niż 100mA przy 9V, ale mogę to jeszcze raz zmierzyć.
    atom1477 napisał:
    Szkoda że go mocno zniechęciliście swoimi wypowiedziami, bo teraz pewnie nie będzie chciał pokazać projektu PCB.

:) Luz, wezmę i następny lincz na klatę. ;) Zamieszczam wycinek płytki PCB z obecnym wzmacniaczem.
    Serwis Rybian napisał:
    Nakierowując zleceniodawcę na odpowiednie tory posiądzie troszkę wiedzy i może sam pokombinuje ze wzmacniaczami

Staram się wierzyć siebie, ale bądźmy szczerzy; nie mam o tym pojęcia i próbując samemu stracę na to mnóstwo cennego czasu a efekt pewnie i tak będzie daleki od idealnego. Bardziej opłaca się oddać to komuś, kto wie, co robi. Z pewnością sam się za to nie wezmę.
    Marek2006 napisał:
    Napisałem, ze niski poziom tego schematu może zaszkodzić interesom firmy.

:) Nie jestem wielką firmą, więc światowy skandal mi nie grozi. :) Z resztą większość klientów nie zna polskiego. :)
    Odnośnie napięcia: redukuję je stopniowo z 9-12V na 7,5V a następnie z 7,5V na 5V. Potrzebuję tego pośredniego napięcia m.in. do bariery świetlnej zbudowanej z diód (do pomiaru zegarów wahadłowych). Wzmacniacz audio do mikrofonu piezo Wzmacniacz audio do mikrofonu piezo

Dodano po 1 [minuty]:

Serwis Rybian napisał:
    tu mamy wolno zmienny sygnał teoretycznie 3Hz trzy tyknięcia w ciągu sekundy

Nie. Odległość między tymi impulsami mierzy się w dziesiątkach ms, widać to na obrazku powyżej. Pokazuje on 4 tyknięcia zegarka, a jakby się przyjrzeć, każde z nich dzieli się na 3 impulsy.
    atom1477
    Poziom 43  
    Czy ta płytka jest dwustronna?
    Lymphater
    Poziom 8  
    atom1477 napisał:
    Czy ta płytka jest dwustronna?

Tak. Tyle, że elementy SMD są tylko z jednej strony, żeby ułatwić montaż.
    atom1477
    Poziom 43  
    A z drugiej co jest? Sama masa czy jakieś ścieżki inne?
    Lymphater
    Poziom 8  
    atom1477 napisał:
    A z drugiej co jest? Sama masa czy jakieś ścieżki inne?

Jest tam kilka niezbędnych połączeń, ale w większości to duży płat masy.
    atom1477
    Poziom 43  
    Te kilka niezbędnych połączeń może całkiem popsuć tą masę. Dobrze by było to zobaczyć.
    Lymphater
    Poziom 8  
    atom1477 napisał:
    Te kilka niezbędnych połączeń może całkiem popsuć tą masę. Dobrze by było to zobaczyć

Proszę bardzo:
    Wzmacniacz audio do mikrofonu piezo
    atom1477
    Poziom 43  
    No jednak trochę przecinają. Np. tam na dole od kondensatora elektrolitycznego. Pod tą ścieżką idą ścieżki sygnałowe z przetwornika piezo? No to tam pasowało by mieć nieprzeciętą masę.
    Po płytce widać też że samo poprzestawianie elementów pozwoliło by uniknąć ścieżek na warstwie masy w ogóle.
    Ale generalnie jest źle. Spodziewałem się czegoś zupełnie innego :D
    W takim razie trzeba zacząć od schematu. Przede wszystkim na wejściu trzeba dać wzmacniacz wysokoimpedancyjny. Nie na LM324 tylko co najmniej na TL074. A najlepiej na czymś jeszcze lepszym. Np. TLC272, TLV271 (te w porównaniu do TL074 przynajmniej nie będą potrzebowały dużego zapasu napięcia zasilania).
    Tylko trzeba jeszcze sprawdzić jak z szumami w tych wzmacniaczach.
    Małe szumy można też uzyskać dając przed wzmacniaczem odpowiedni układ z tranzystorem JFET (wtedy wzmacniacz nawet nie musi być wysokoimpedancyjny).
    Oczywiście poza samym wzmacniaczem trzeba jeszcze dobrać rezystory na wejściu. Bo co nam z wysokoimpedacyjnego wzmacniacza jak damy rezystory rzędu kilku kΩ na wejściu.
    Marek2006
    Poziom 29  
    Panowie, widzę, że chcecie poprawiać płytkę ale znów przypomnę, że cały schemat nie jest najlepszy (albo jest całkiem zły) i te urządzenie nie działa. W związku z tym poprawianie płytki mija się bardzo poważnie z celem. Poza tym, idea, że na dwustronnej płytce SMD nie powinno być ścieżek na dolnej warstwie jest wyjątkowo błędna. Właśnie po to jest płytka dwustronna aby ścieżki typu zasilanie i takie, które nie zmieszczą się na górnej warstwie dać na dolnej. Inaczej po co ludzie tworzyliby płytki dwustronne?
    Łukasz, straszliwie cedzisz informacje. Ja uważałem, że w tym urządzeniu wystarczy zasilanie +9V dla wejścia audio i +5V dla reszty a tu nagle na trzeciej stronie tematu okazuje się, że jest inny element urządzenia, który wymaga napięcia +7,5V. Ja myślałem, że to napięcie potrzebne jest do wzmacniacza słuchawkowego i zamiast niego można użyć 5V. Na schemacie masz również zagadkowe napięcie +7V. Nie uważasz, że tego typu informacje powinny być podane znacznie wcześniej i to bez ciągnięcia za język? Ja zakładam, że są jeszcze inne informacje krytyczne dla tego projektu, których jeszcze nie podałeś i na końcu będzie sytuacja typu: "ale ja zapomniałem powiedzieć, że ....". Sytuacja, że to trzeba z ciebie wyciągać albo wychodzi przypadkiem wyjątkowo utrudnia ludziom próbę pomocy Tobie. A widzisz, ze próbują Ci pomóc. Spróbuj to docenić.
    atom1477
    Poziom 43  
    Wspomniałem jedynie o ogólnych sprawach co do płytki. Oczywiście nie miałem na myśli poprawiania tej skoro cały wzmacniacz i tak idzie do przeróbki.
    Chodziło mi o zaznaczenie że skoro tą można było łatwo zrobić lepiej, to i inne w przyszłości też będzie można.
    Marek2006 napisał:
    Poza tym, idea, że na dwustronnej płytce SMD nie powinno być ścieżek na dolnej warstwie jest wyjątkowo błędna.

Nie pisałem że jest to idea i że obowiązuje zawsze (choć uważam że jest powiedzmy najlepsza). Jest to jedna z wielu opcji. Taka opcja że jedną warstwą jest w całości masa. Właśnie po po jest wtedy płytka dwustronna. Bo bez tej drugiej warstwy nie było by wtedy masy w ogóle.

Co do filtrów różnych to w tym układzie na pewno jakieś by się przydały. Ale przede wszystkim trzeba zebrać dobry sygnał i spróbować bo przefiltrować na kompie. I dopiero będzie wiadomo jakie filtry potem wstawić sprzętowe do wzmacniacza.
    Miałem taki przypadek ostatnio że miałem zrobić układ do pomiarów. Po zrobieniu i zawiezieniu na miejsce okazało się że nie mają czujnika. Że docelowo będzie inny (jeszcze nie wiadomo jaki). I nagle chcą filtry i kolejną wersję układu (podczas gdy poprzedniej nie przetestowaliśmy skoro nie było czujnika). To coś nie tak. Nie taka kolejność działań. Najpierw trzeba mieć czujnik i zebrać dane. I dopiero określać co filtrować. Tu oczywiście sytuacja jest lepsza bo jakieś pomiary już były przeprowadzone. Ale dobrze by było nagrać do do jakiegoś WAVa i umieścić tutaj. Nawet z tego oryginalnego wzmacniacza na LM324. Ale chodzi mi o oryginalny sygnał audio, a nie ten za prostownikiem i filtrem. Czyli sygnał z nóżki 7 układu IC3.
    Lymphater
    Poziom 8  
    Marek2006 napisał:
    Łukasz, straszliwie cedzisz informacje. Ja uważałem, że w tym urządzeniu wystarczy zasilanie +9V dla wejścia audio i +5V dla reszty a tu nagle na trzeciej stronie tematu okazuje się, że jest inny element urządzenia, który wymaga napięcia +7,5V. Ja myślałem, że to napięcie potrzebne jest do wzmacniacza słuchawkowego i zamiast niego można użyć 5V. Na schemacie masz również zagadkowe napięcie +7V. Nie uważasz, że tego typu informacje powinny być podane znacznie wcześniej i to bez ciągnięcia za język?

Na schemacie widać, skąd bierze się zagadkowe 7V. Jest po przejściu przez 30MT. To może nie dokładnie 7V, tak to tylko nazwałem. Nazewnictwo nie było dla mnie ważne, bo nie przewidywałem dyskutowaniu o schemacie na forum.
    Wspominałem, że wzmacniacz jest tylko małą częścią mojej elektroniki. Jeśli w innych miejscach wykorzystuję 7,5V, nie znaczy, że muszę się tego trzymać tutaj. Jeśli 30MT będzie niepotrzebne, też może wylecieć. Wzmacniacz ma być przecież zbudowany od nowa i otrzyma takie zasilanie, jakie będzie wymagane. Najważniejsze, żeby wydolił na baterii 9V i zasilaczu 9-12V. Cała reszta elektroniki zadowoli się 5V (sumie do diód też wystarczy mi 5V) i bezpośrednio 9-12V (np do ogrzewania oscylatora, ale to i tak tylko na zasilaczu) i nie powinna mieć większego wpływu na wzmacniacz.
    atom1477 napisał:
    Ale dobrze by było nagrać do do jakiegoś WAVa i umieścić tutaj. Nawet z tego oryginalnego wzmacniacza na LM324. Ale chodzi mi o oryginalny sygnał audio, a nie ten za prostownikiem i filtrem. Czyli sygnał z nóżki 7 układu IC3.

Postaram się coś wykombinować.
    Marek2006
    Poziom 29  
    atom1477 napisał:
    Jest to jedna z wielu opcji. Taka opcja że jedną warstwą jest w całości masa. Właśnie po po jest wtedy płytka dwustronna.
    Nie spotkałem się w rzeczywistości z taką opcją. Zawsze przynajmniej ścieżka zasilania lub masy pozornej jest z drugiej strony. Poza tym, często się zdarza, że ścieżki się krzyżują i wtedy naturalnym rozwiązaniem jest przelotka i przejście na drugą stronę płytki. A sytuacja, że jest układ gdzie żadne ścieżki się nie krzyżują jest wyjątkowo rzadko spotykana w świecie realnym. Chyba, że jest to układ składający się z 5 elementów ale nie o takich układach tu mówimy.
    Oczywiście zawsze można zrobić płytkę gdzie jeden element jest dość daleko od drugiego i można ścieżki jakoś upchnąć ale wtedy płytka zaczyna rosnąć i to się kłóci z ideą montażu SMD.
    Obecna płytka jest taka jak schemat - daleka od ideału. Ścieżki pod kątem 17 stopni, elementy o dowolnej orientacji i wydaje mi się, że upakowane za gęsto. Nie jest to zgodne z najprostszymi zaleceniami producentów płytek.

Dodano po 37 [minuty]:

Lymphater napisał:
    Na schemacie widać, skąd bierze się zagadkowe 7V. Jest po przejściu przez 30MT. To może nie dokładnie 7V, tak to tylko nazwałem. Nazewnictwo nie było dla mnie ważne, bo nie przewidywałem dyskutowaniu o schemacie na forum.
    Nadal nie jest to jasne. A co to jest te tajemnicze 30MT? Czy chodzi o dławik o wartości 30uH? Nie rozumiem tego skrótu "MT". To jest od militesli? Nie spotkałem się z użyciem tej jednostki na schematach.
    A co jest zasilane tym napięciem +7V? Przecież nie procesor.
    Ja pierwotnie wyobrażałem sobie że wejście audio będzie zasilane z baterii +9V a cała reszta z 5V (też uzyskiwanych z tej baterii). Zużycie prądu można by uzyskać na poziomie kilku miliamperów. Ale jeśli teraz jest jeszcze procesor sterujący diodami LED (czy może jest jeszcze jakiś wyświetlacz?), jest dodatkowy układ potrzebujący +7.5V (a jaki prąd?), to sprawa się komplikuje.
    A o co chodzi z tym ogrzewaniem oscylatora? To potrzebuje dużo prądu?
    Wzmacniacz słuchawkowy jest potrzebny, czy nie?
    Takie drobne pytania i brak na nie odpowiedzi powodują, że ludzie tu się miotają między różnymi pomysłami. Wygląda na to, że powinieneś napisać specyfikację jakie są wymagania, jakie układy, jakie prądy i dopiero można zacząć rozmawiać.
    Na razie wydaje mi się, że na postawione trzy pytania odpowiadasz na jedno a odpowiedź na pozostałe pojawia się dopiero na następnej stronie tematu (po licznych przypomnieniach). To nie jest dobra metoda na uzyskanie pomocy.
    Lymphater
    Poziom 8  
    Marek2006 napisał:
    A co to jest te tajemnicze 30MT

Indukcja "09P 27M" , 27mH.
    Marek2006 napisał:
    A co jest zasilane tym napięciem +7V? Przecież nie procesor.

Wchodzi przez R41 do IC3A (na schemacie nad gniazdem zewnętrznego mikrofonu po lewej).
    Marek2006 napisał:
    Ale jeśli teraz jest jeszcze procesor sterujący diodami LED (czy może jest jeszcze jakiś wyświetlacz?), jest dodatkowy układ potrzebujący +7.5V (a jaki prąd?), to sprawa się komplikuje.

Jak pisałem wyżej, 7,5V nie będzie mi potrzebne. Wyświetlacz chodzi na 5V. Nie pamiętam dokładnie, ile bierze mA, mogę wieczorem sprawdzić.
    Marek2006 napisał:
    A o co chodzi z tym ogrzewaniem oscylatora? To potrzebuje dużo prądu?

Tak, to potrzebuje dużo prądu, ale jak pisałem wcześniej, ogrzewanie automatycznie wyłącza się przy przejściu na zasialanie z baterii, więc chyba nie musimy się tym przejmować.
    Marek2006 napisał:
    Wzmacniacz słuchawkowy jest potrzebny, czy nie?

Tak, zegarmistrzowie lubią sobie posłuchać zegarka. Ci starszej daty podobno potrafią coś z tego wywnioskować.
    Marek2006 napisał:
    wydaje mi się, że na postawione trzy pytania odpowiadasz na jedno

No nie wiem. Staram się odpowiadać na wszystkie. Pojawiło się dużo pytań odnośnie obecnego wzmacniacza, których nie przewidywałem, bo zakładałem, że obecny wzmacniacz wyleci w całości.
    Marek2006
    Poziom 29  
    Lymphater napisał:
    Tak, zegarmistrzowie lubią sobie posłuchać zegarka. Ci starszej daty podobno potrafią coś z tego wywnioskować.
    To zdaje się, że trzeba będzie jeszcze dołożyć wyciszanie wejścia audio gdyż inaczej w momencie kładzenia (lub zdejmowania) zegarka na element piezo huk będzie w tych słuchawkach nie do wytrzymania - zwłaszcza dla starszych zegarmistrzów :D .
    Lymphater
    Poziom 8  
    Marek2006 napisał:
    w momencie kładzenia (lub zdejmowania) zegarka na element piezo huk będzie w tych słuchawkach nie do wytrzymania

I jest. :) Ale najwidoczniej przygłuchawym zegarmistrzom to nie przeszkadza. :)
    Marek2006
    Poziom 29  
    Ale w profesjonalnym sprzęcie to musi być rozwiązane. Albo procesor będzie wyciszał wzmacniacz słuchawkowy, albo jakiś przycisk wyłączający tor audio, a może jakiś automat z fotokomórką. Inaczej głusi zegarmistrzowie jeszcze bardziej ogłuchną.

Układ do rozważenia do zastosowania to n.p. TVL314:
    http://www.ti.com/product/TLV314

Pobór prądu na kanał 0.15mA, typ rail-to-rail, zasilanie 5V. Oczywiście nie na wejściu piezo tylko dalej. Można by wtedy się zmieścić w 2 mA.
    atom1477
    Poziom 43  
    Wystarczy ogranicznik poziomu sygnału.
    Lymphater
    Poziom 8  
    Marek2006 napisał:
    w profesjonalnym sprzęcie to musi być rozwiązane

Może da się jakoś obciąć amplitudę na jakimś poziomie? Jak chciałem uniknąć przykłądowo napięcia powyżej 5V na wejściu do uC używałem Diody Zenera
    Marek2006 napisał:
    Układ do rozważenia do zastosowania to n.p. TVL314

TVL314 nie mogę znaleźć u swoich dotychczasowych dostawców. Kupuję albo w Maritex.com.pl albo w Reichelt.de Znacie jakiś innych poważnych dostawców? W Maritex'ie widzę tylko TLV2622 i TLV2264AID
    Marek2006
    Poziom 29  
    Lymphater napisał:
    Jak chciałem uniknąć przykładowo napięcia powyżej 5V na wejściu do uC używałem Diody Zenera
    No ale dioda Zenera potrzebuje dość duży prąd aby zadziałać. A czy poprzedzający układ był w stanie dostarczyć taki prąd? To się zupełnie inaczej robi. Chociażby poprzedni układ typu rail-to-rail wystarczy zasilać napięciem 5V.
    Lymphater napisał:

TVL314 nie mogę znaleźć u swoich dotychczasowych dostawców. Kupuję albo w Maritex.com.pl albo w Reichelt.de Znacie jakiś innych poważnych dostawców? W Maritex'ie widzę tylko TLV2622 i TLV2264AID
    Chociażby farnell.com
    Lymphater
    Poziom 8  
    Marek2006 napisał:
    Chociażby farnell.com

Tam też nie ma TVL314
    Marek2006
    Poziom 29  
    Przepraszam - zrobiłem literówkę w nazwie :cry:
    Lymphater
    Poziom 8  
    Dostępny jest też TLV2314 - czyli podwójny TLV314 i jest niewiele droższy.
    Poczwórny TLV4314 istnieje, ale nie jest dostępny.

Dodano po 5 [minuty]:

Marek2006 napisał:
    Można by wtedy się zmieścić w 2 mA.

Przy kilkudziesięciu mA wyświetlacza, 2 mA na wzmacniaczu to pikuś.