Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LTspice symulacja Obwodu Zobla/Boucherota

14 Lip 2016 21:28 1065 2
  • Poziom 25  
    Witam.

Próbuje zasymulować w LTspice obwód Zobla zgodnie z kalkulatorem na tej stronie:
    http://elektronikjk.republika.pl/a23.html

Jak widać dodanie rezystancji oraz pojemności niczego nie zmienia w przebiegu.

Nie wiem czy źle rozumuję, czy źle przeprowadzam symulację. Proszę o pomoc w tym temacie.
    Ogólnie chciałbym zobaczyć na przebiegu w symulacji jak obwód Zobla stabilizuje tę impedancję. I jak taki obwód poprawnie zaprojektować.
    Dla głośnika przyjąłem L cewki 1uH oraz R = 8 Ohm.
  • Poziom 25  
    Ok już chyba z grubsza wiem o co chodzi. Po prostu trzeba skompensować wzrost impedancji głośnika dla wyższych częstotliwości. Z racji tego, że głośnik to nic innego jak szeregowo podłączona cewka i rezystor to należy to kompensować rezystorem i kondensatorem. Wydaje mi się, że chodzi tu o odpowiednie dopasowanie dwóch równolegle połączonych dwójników, pierwszy to RL a drugi to RC tak, aby wypadkowa rezystancja dla całego pasma była w przybliżeniu jak najbliższa nominalnej wartości impedancji głośnika.
  • Poziom 43  
    matej1410 napisał:
    Wydaje mi się, że chodzi tu o odpowiednie dopasowanie dwóch równolegle połączonych dwójników, pierwszy to RL a drugi to RC tak, aby wypadkowa rezystancja dla całego pasma była w przybliżeniu jak najbliższa nominalnej wartości impedancji głośnika.
    Dokładnie.