Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaka pompa do nawadniania ogródka

maciekbr 14 Jul 2016 22:27 7746 9
Metalwork
    maciekbr
    Level 9  
    Witam

Właśnie przymierzam się do podlaczenia systemu automatycznego nawadniania mojego małego ogródka ok 400 mkw. Będę podłączał linie kropelkująca długości 110mb do podlewania tui wzdłuż ogrodzenia i 2 może 3 zraszaczy do podlewania trawy.
    Wodę mam z deszczówki zmagazynowaną w zbiorniku po szambie.

I mam dylemat czy wystarczy pompa hydroforowa 250 W i ciśnieniem 3-4 bar, czy może 700 W i ciśnieniem 7 bar?

Czy kupić mniejsza oszczędzając na energi elektrycznej i do tego założyć sterownik na dwie sekcje (linia kropelkujaca i zraszacze) i przełączać zgodnie z programem, czy kupić większą i podlewać równoczesnie po 2 godziny co jakiś czas?

Czy zraszacze muszą być podłączone tak by nadmiar wody wpłynął do szamba czy można podłączyć je szeregowo na ślepo?

Może inne rozwiązanie zaproponujecie?
  • Metalwork
    janek1815
    Level 38  
    Nie wiem jak zraszacze bo używam zamglawiaczy ale pewnie podobnie na pewno każdy ma w katalogu podane ciśnienie i wydajność. Policz sobie zapotrzebowanie na wodę i porównaj z charakterystyka pompy. Dołoż z 10-15 % na opory przepływu i zobaczysz czy pompa da radę.
    Ja mam 70 zamglawiaczy o wydatku 2l przy 2 bar i pompa o wydajności 160l i 5 bar jest na styk.
    Jeśli dobrze dobierzesz pompę nic nie będzie musiało się przelewać z powrotem do zbiornika.
  • Metalwork
    piotr411
    Level 22  
    1. Tuje jeśli to nie plantacja na piasku, to nie wymagają podlewania.
    2. Do zraszaczy pompa 4bary wystarczy, ale musisz policzyć wydatek pompy, jeśli ma więcej niż 40L/min to wystarczy, przy tak małej powierzchni wystarczą MP2000 Rorator Hunter, czyli WolaWola. Zamgławianie jest bardzo fajne, ale wymaga pomp wysokiego ciśnienia ponad 40-70barow i wadą jest niewielki wydatek(dysze 2-4L/h), a także szybsze parowanie rozdrobnionych cząstek wody.
    Attachments: To view the material on this forum you must be logged in.
    janek1815
    Level 38  
    piotr411 wrote:
    Zamgławianie jest bardzo fajne, ale wymaga pomp wysokiego ciśnienia ponad 40-70barow i wadą jest niewielki wydatek(dysze 2-4L/h), a także szybsze parowanie rozdrobnionych cząstek wody.

To już jest zamgławianie wysokociśnieniowe tutaj sama pompa to koszt rzędu 2-3 tys zł.
    piotr411
    Level 22  
    Nie koniecznie musi być duża pompa jeśli podzieli się na sekcje po 10 dysz 0,4mm. Wadą jest stosowanie bardzo dobrych filtrów mechanicznych i duża ilość sesji, 10 dysz to obszar zaledwie 20m2
    AquaGo
    Level 2  
    Zamgłwiania nie stosuje się do podlewania trawnika ani do nawadniania tuj. Tak też tutaj przez pierwsze 2 lub 3 sezony tuja powinna być nawadniania do momentu wykształcenia odpowiedniego systemu korzeniowego który sam będzie już wodę pobierał z gruntu. Zraszacze działają poprawnie przy 2 barach dlatego wystarczy przeliczyć spadki ciśnienia na rurach pe gdzie np dla standardowej rury irygacyjnej pe25 wartość ta dla 100 m to około 1.6 bara przy przepływie 2m3/h i zobaczyć na nomogram pompy. Najtańsze są pompy omnigena w połączeniu z wyłącznikiem brit mamy zautomatyzowaną pompę z zabezpieczeniem przed pracą na sucho...
    piotr411
    Level 22  
    AquaGo wrote:
    1. Zamgławiania nie stosuje się do podlewania trawnika ani do nawadniania tuj.. 2. Zraszacze działają poprawnie przy 2 barach dlatego wystarczy przeliczyć spadki ciśnienia na rurach pe gdzie np dla standardowej rury irygacyjnej pe25 wartość ta dla 100 m to około 1.6 bara przy przepływie 2m3/h i zobaczyć na nomogram pompy. 3. Najtańsze są pompy omnigena w połączeniu z wyłącznikiem brit mamy zautomatyzowaną pompę z zabezpieczeniem przed pracą na sucho...

1. Zamgławianie stosuje się niemal do każdej uprawy roślin z wyłączeniem generalnie kwaśnolubnych i iglastych (czyli nie zraszamy wszędzie tam gdzie istnieje możliwość wystąpienia patogenów związanych z nadmierną wilgotnością...)
    Zamgławianie darni jest wyjątkowo korzystne i stosowane wszędzie gdzie najważniejsza jest jakość, do takich systemów stosowane są też dedykowane sterowniki, wyłącznie profesjonalne np firmy G2000 serii dla amatorskich ogrodów PRO100, dla pełnej automatyki linia PRO200 i profesjonalna linia PRO500. To długi temat i tu nie będę się rozpisywać bo to nie to forum. Chciałem tylko zwrócić uwagę na fakt, podawania przez kolegę daleko idących delikatnie niekompetentnych informacji z dziedziny zasilania roślin w wodę i składniki odżywcze. Dla wiadomości kolegi powiem,że metodą zamgławiania na profesjonalnych obiektach sportowych, kiedy temperatury przekraczają 25"C własnie tak utrzymuje się darń w najlepszej kondycji, dodają suplementy czyli klasyczna fertygacja dolistna.

2. W amatorskich systemach takich jak Gardena czy nieco lepszy RainBird, Hunter, Ceber, Cepex..... i w zależności od zastosowanego korpusu jak i dyszy minimalne ciśnienie robocze to 1.1bara, jednak zasięgi jaki uzyska się przy takim ciśnieniu będą nieco poniżej danych producenta. Wadą wszystkich amatorskich systemów jest niestabilność proporcji ciśnienie do wydajności, co zapewne jest wymuszone przez koszta. Jedyną półprofesjonalna dyszą czyli wolawola(MP Rotator) zachowującą mizerną ale jednak liniową charakterystykę można zasilać niskim ciśnieniem, wadą natomiast Huntera jest silny naciąg sprężyny, który "zjada" sporo ciśnienia przez co na kolejnych dyszach w linii mamy spadek rzędu 0,1-0,2bara. A do tego jak kolega stosuje PE25 100m2, to już dalej komentarz staje się zbyteczny.

3. Pompy Omnigena zwłaszcza serii MH to najbardziej zawodne dostępne pompy na rynku. Nie rozumiem dlaczego kolega podaje tak szkodliwe informacje?
    W pompach tych wirniki składające się z plastikowych modułów, ulegają szybkiemu wytarciu , nawet zgrzaniu się z obudową. A serwis czy wyegzekwowanie naprawy gwarancyjnej od Firmy Omnigena graniczy z cudem.
    janek1815
    Level 38  
    Nie wiedziałem że Pompy MH to taka budżetówka. Sam używam do nawadniania MH2200 tyle że nie wiadomo ile pociągnie.
    piotr411
    Level 22  
    http://www.opineo.pl/opinie-411896-omnigena-mh-1300.html. Mam kilkanaście wraków takich pomp, 2004 roku masowo to zakładałem u klientów, wszystkie wróciły, naturalnie serwis odmówił napraw gwarancyjnych. W opinii serwisu zawsze ten sam tekst "niewłaściwa instalacja ssąca"
    maciekbr
    Level 9  
    zastosowałem hydrofor. Rozwiązał sprawę ciśnienia. Zasilam z niego zraszacze Gardena wynurzalne wahadłowe i linię kropelkującą.