Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba Satellite A300 - Nie załącza się ekran podczas uruchamiania

15 Lip 2016 00:04 1053 7
  • Poziom 9  
    Witam.
    Podczas uruchamiania laptopa ekran w ogóle się nie załącza. Po włączeniu dioda od dysku na chwile się zapala po czym gaśnie. Podpinałem pod inny monitor i niestety nie idzie na niego sygnał. Próbowałem na ślepo klawiszami funkcyjnymi przełączyć na zewnętrzny ekran, ale chyba mi się nie udało. Nawet nie wiem czy windows się ładuje. Wyjmowałem dysk, ram i nic nie pomagało. Chciałbym zdiagnozować czy to jest uszkodzenie grafiki czy taśmy/ekranu. Mogę ewentualnie coś pomierzyć bo dysponuję miernikiem :P

Oznaczenia płyty głównej:
    Toshiba Satellite A300 - Nie załącza się ekran podczas uruchamianiaIMG_33..JPG Download (1.46 MB)

REV 2.03

Z laptopem nic się nie działo, żadnych samoistnych resetów, przywieszek czy czegokolwiek, nic co by mogło wskazywać na to, że coś powoli zaczyna się dziać. Uszkodzenia stało się z dnia na dzień. Laptop był używany do przeglądania internetu, czasem jakiś film, żadnych gier. Ostatniego dnia laptop po prostu został przymknięty ekranem, bez wyłączania systemu, po czym na drugi dzień już ekran nie działał.
  • Poziom 9  
    Po uruchomieniu przez chwilę słychać głowicę dysku że pracuje, a potem już tylko szum od obracających się talerzy, więc jak się domyślam, system nie ładuje się.
  • Spec od monitorów
    Na zdjęciu napisano
    Cytat:
    PT10S ...... PT10S-6050A2169401-MB-A02

czyli platforma ( Inventec PT10s )

Na tym forum napisano o tej platformie ponad 4x-tematów.
    - fraza PT10S/ lub 6050A2169401
    Jest namiar na SM Link
    Wskazane pomiary na
    -złączu LVDS

Podaj pełna nazwa modelu Toshiba Satellite A300 - ???? / co dalej,np. A300-1EC
    - czy masz dodatkową grafikę

Tak z opisu (bez pomiarów) to raczej chipset North , uszkodził się?!
    Jest tam i "słynny NEC Tokin."
  • Poziom 9  
    Pomiary na złączu LVDS:
    Toshiba Satellite A300 - Nie załącza się ekran podczas uruchamianiaIMG_33..JPG Download (3.83 MB)
    Zakładając że lewa górna nóżka to 21 a prawa górna to 1 to mamy takie wyniki:
    Mierzone względem 1 pinu.
    1 - 0
    2 - 0
    3 - 0
    4 - 0
    5 - 0
    6 - 0
    7 - 0
    8 - 0
    9 - 0
    10 - 0
    11 - 0
    12 - 0
    13 - 0
    14 - 3,36
    15 - 5,09
    16 - 5,09
    17 - 5,09
    18 - 3,15
    19 - 0
    20 - 0
    21 - 0
    22 - 0
    23 - 3,36
    24 - 0
    25 - 0
    26 - 0
    27 - 0
    28 - 0
    29 - 0
    30 - 0
    31 - 0
    32 - 0
    33 - 0
    34 - 3,36
    35 - 5,09
    36 - 5,09
    37 - 5,09
    38 - 0
    39 - 0
    40 - 0

Pomiary były wykonywane najpierw na podpiętej matrycy, później bez niej. Wyniki były dokładnie takie same.

lisek napisał:
    Na wyj.VGA też brak obrazu? (*piszesz ,że Tak-brak)

Na to wygląda, bo jak podłączyłem zewnętrzny monitor to nawet się nie załączył, tak jakby był cały czas w trybie standby.

lisek napisał:
    Podaj pełna nazwa modelu Toshiba Satellite A300 - ???? / co dalej,np. A300-1EC
    Toshiba Satellite A300-1EC System Unit
    Model No. PSAG0E-02J02FPL

lisek napisał:
    - czy masz dodatkową grafikę
    Nie widzę aby była jakaś dodatkowa grafika zamontowana.

lisek napisał:
    Jest tam i "słynny NEC Tokin."
    Jest, oto i on:
    Toshiba Satellite A300 - Nie załącza się ekran podczas uruchamianiaIMG_33..JPG Download (3.65 MB)
    Domyślam się że to zły znak :P
  • Spec od monitorów
    Złącze lvds tej płyty
    - popatrz czego brakuje

Toshiba Satellite A300 - Nie załącza się ekran podczas uruchamiania
  • Poziom 9  
    @lisek, niestety nie umiem czytać schematów i to co wkleiłeś jest dla mnie niezrozumiałe :( Gdybym mógł prosić o interpretację wyników, byłbym bardzo wdzięczny. Ja na tym obrazku w ogóle nie wiem o co chodzi :P
  • Poziom 9  
    laptop trafił do lokalnego serwisu. winne zamieszania okazały się pamięci RAM, po podmiance laptop dostał cudownego uzdrowienia :P