Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Karta SD nie można sformatować, komputer wymusza format

slevy70 15 Lip 2016 14:20 1008 1
  • #1 15 Lip 2016 14:20
    slevy70
    Poziom 14  

Po włożeniu jakiejkolwiek karty SD komputer wymusza jej format , po czym wyskakuje komunikat, że nie da się jej sformatować. Dzieje się tak Z każdą karta włożona do komputera. Po zmianie komputera z karta jest to samo. Problem nie dotyczy pendrive.

0 1
  • #2 15 Lip 2016 14:52
    Christophorus
    Poziom 41  

Na swoim komputerze zaobserwowałem podobne zjawisko. Po włożeniu karty do czytnika komputer ma trudności z odczytaniem jej zawartości, a zdjęcia na karcie często ulegają uszkodzeniu. Zjawisko to zaobserwowałem zarówno w systemie Windows 7 32bit, jak i Linux Mint 1.3 64bit. Mam kilka kart pamięci różnych producentów i trzy różne aparaty fotograficzne. Usterka ta występuje na każdej karcie niezależnie od aparatu w jakim była używana. Ostatnio sprawdzałem nową nieużywaną wcześniej kartę pamięci i usterka również się ponowiła. Jest w miarę OK, gdy kartę pamięci sformatuję w aparacie i zrobione po tym formacie zdjęcia skopiuję do komputera przy pierwszym podłączeniu karty. Gdy kartę kilkakrotnie podłączam do komputera niezależnie od systemu operacyjnego, wówczas się ujawnia ta usterka. Jest problem ze sczytaniem zdjęć, a system Windows proponuje skanowanie i naprawę tej karty lub ewentualne jej formatowanie. Podczas skanowania najczęściej dochodzi do utraty zdjęć. Natomiast próba formatowania karty pamięci w systemie Windows zakończyła się niepowodzeniem. Podobne zjawisko zaobserwowałem przy korzystaniu z pendriva. Jednak w tym przypadku system Linux nie ma trudności z dostępem do danych na nim zawartych. Natomiast system Windows sugeruje skanowanie i naprawę danych na nośniku. Gdy się zgodziłem na skanowanie i naprawę danych w systemie Windows to dane z pendriva zostały uszkodzone. Anulowanie skanowania w systemie Windows pozwala na bezproblemowy dostęp do danych. Też się zastanawiam co jest przyczyną tej usterki? Czy jakiś wpływ na to ma korzystanie z dwóch różnych systemów operacyjnych, czy też może to jakaś wada czytnika kart pamięci, czy też jakaś usterka lub konflikt sprzętowy? Opisane tu problemy obserwuję od pewnego czasu. Dotyczą one głównie zdjęć na kartach pamięci i jak na razie najpewniejsze jest sformatowanie karty pamięci w aparacie przed wykonaniem zdjęć. Zdjęcia należy skopiować do komputera przy pierwszym podłączeniu karty, gdyż przy kolejnym mogą ulec uszkodzeniu. W przypadku danych zawartych na pendrivie nie należy go skanować w systemie Windows w poszukiwaniu błędów bo może się to zakończyć całkowitą utratą danych.

0