Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie grzałek elektrycznych do bufora.

15 Lip 2016 21:43 4041 17
  • Poziom 10  
    Posiadam bufor o pojemności 1000l z 2 wężownicami i chciałbym dodatkowo uzbroić go w 2 grzałki elektryczne o takiej mocy aby nagrzały wodę w czasie taniej nocnej taryfy z temp 20*C do max nawet 95*C. Oraz aby podczas mrozów dały radę sporo podgrzać wodę w czasie gdy jest południowa 2 taryfa.
    Mogę zastosować 2 grzałki. Jakie moce grzałek wybrać, a w szczególności jak sterować tymi grzałkami?
  • IGE-XAO
  • Poziom 38  
    Podgrzewanie do takiej temperatury jest niebezpieczne. Do sterowania potrzebujesz zegar zalączajacy grzałki w odpowiednich godzinach do tego w zależności od mocy grzałek być może stycznik oraz termostat nie zapomnij o bezpieczniku termicznym na 90-95stopni w szereg z termostatem. Co do mocy grzałek to jedynym ograniczeniem jest moc jaką umożliwia Ci umowa z zakładem energetycznym. Potem to już tylko jakość Twojej instalacji i zasobność portfela. Zapomniałem w drugiej taryfie będzie tanio ;)
  • Poziom 10  
    Załóżmy, że moc przyłączeniowa to nie problem i cena energii to tez nie problem bo mam ok. 8500kWh własnej energii rocznie którą oddaje do sieci i następnie chce odebrać i zużyć na grzanie domu.
    Jakie konkretnie urządzenia wybrać:
    - Jaki zegar załączający?
    - Jaki stycznik stycznik dla grzałki 3x4000W 400V?
    - Jaki stycznik dla grzałki 3x2000W 400V?
    - Jaki termostat?
    - Jaki bezpiecznik termiczny w szeregu z termostatem?
  • Poziom 27  
    Moc dysponowana jest krytyczna przy podgrzewaczach przepływowych. Jako taki komfort uzyskuje się przy 18kW, 24kW jest mile widziane. Przy podgrzewaniu objętościowym nie jest tak źle.

Zakładając podgrzewanie 1000l o 60°C w ciągu 8h (od 22 do 6 jest tanio) powinieneś użyć grzałek o mocy 9kW. Temperatura będzie rosła o 7,6 °C/h, Więc w popołudniowym dwugodzinnym oknie taniej energii możesz nimi podgrzać wodę w takim zbiorniku o 15°C.
    pszczolap napisał:
    - Jaki zegar załączający?
    proponuję używkę Theben TR610 (na znanym portalu jakieś 30zł). Zegar sterujący stycznikiem, na szynę, programowanie tygodniowe (na wypadek gdyby były jakieś wyjątki np. w weekend), automatyczna zmiana czasu na letni/zimowy. Innych bajerów i tak nie potrzebujesz.
    pszczolap napisał:
    Nie potrafisz policzyć prądu? Czy pytasz o konkretne modele?
    pszczolap napisał:
    - Jaki termostat?
    To w dużym stopniu zależy od zbiornika.
  • IGE-XAO
  • Poziom 10  
    jesion40 napisał:
    pszczolap napisał:
    Nie potrafisz policzyć prądu? Czy pytasz o konkretne modele?

Chodzi mi o konkretne modele aby dały radę opanować ten cały system.
    Nie jestem elektrykiem i dlatego pytam o konkretne modele, aby docelowo powiedzieć czego oczekuję od od montera.
    jesion40 napisał:
    pszczolap napisał:
    - Jaki termostat?
    To w dużym stopniu zależy od zbiornika.

Zbiornik zwykły stalowy 1000l z 2 wężownicami.
    Chodzi mi też o to aby podczas startu grzałek, nie zgasły światła w domu i w całej wsi :)
  • Poziom 27  
    Na wszelki wypadek zacznijmy od policzenia prądów, bo widziałem już na tym forum hm... nieporozumienia na tym punkcie, zwłaszcza przy odbiornikach 400V podłączanych pod napięcie 230/400V:

Prądy fazowe, które będą przełączane przez stycznik to dla grzałek 4000W 17,4A, dla 2000W 8,7A. To dla styczników stosunkowo niewielkie prądy. Styczniki są produkowane na wartości z szeregu, więc proponuję zakup stycznika na 25A. Ze względów praktycznych zegar, stycznik i ewentualnie termostat powinny być zamknięte w niewielkiej szafce z szyną (tzw. rozdzielnicy) na kilka modułów. Pewnie wystarczy 6, ale to zależy od rozmiaru stycznika. Jeżeli masz miejsce, zawsze możesz kupić większą, będzie więcej miejsca i rezerwa. Przy okazji - czy obwód, z którego chcesz to zasilić jest prawidłowo zabezpieczony?

Stycznik będzie się włączał i wyłączał raptem parę razy na dobę, nie potrzebujesz styków pomocniczych, więc w zasadzie każdy o danej wydajności prądowej się nada. Nie jestem specjalistą, więc nie zaproponuję ci konkretnego modelu.
    pszczolap napisał:
    Zbiornik zwykły stalowy 1000l z 2 wężownicami.
    Ważne są miejsca przygotowane pod czujniki termostatu oraz do przykręcenia bezpiecznika termicznego. Z pewnością takie przewidziano.
  • Poziom 38  
    Światło w domu zgaśnie jak przekroczysz prąd bezpieczników za licznikiem. Pochwal się jakie masz zabezpieczenia przedlicznikowe.
  • Poziom 10  
    janek1815 napisał:
    Światło w domu zgaśnie jak przekroczysz prąd bezpieczników za licznikiem. Pochwal się jakie masz zabezpieczenia przedlicznikowe.

Zabezpieczenia są duże - dodam że działa na nich instalacja PV o mocy 10kW.
    Nie pamiętam zabezpieczenia jakie jest w budce w granicy działki, ale zawsze może być większe bo już się pytałem przy okazji podłączania PV.
  • Poziom 27  
    pszczolap napisał:
    Zabezpieczenia są duże - dodam że działa na nich instalacja PV o mocy 10kW
    Pamiętaj, że PV się odejmuje od obecnie wpiętych obciążeń, a twoje grzałki będą się dodawać. A chcesz podłączyć 12kW. Zresztą przedlicznikowe to jedno a ja pytałem też o zabezpieczenie tego konkretnego obwodu.
  • Poziom 10  
    To może inaczej:
    Jest rozdzielnia w granicy działki i jest rozdzielnia w domu. W tej rozdzielni jest zabezpieczenie na dom i potem cała masa esów oraz zabezpieczenie na budynek gospodarczy i zabezpieczenie na pomieszczenie gdzie ma być bufor. To jakie będą zabezpieczenia zależeć będzie typowo od tego jakie ono ma być aby wszystko działało tak jak należy.
    W takim razie pytanie- jak zabezpieczyć obwód który ma zasilać grzałki w buforze?
  • Poziom 38  
    pszczolap napisał:
    zabezpieczenie na pomieszczenie gdzie ma być bufor. To jakie będą zabezpieczenia zależeć będzie typowo od tego jakie ono ma być aby wszystko działało tak jak należy.

Wynika z tego że instalacja jest wykonana już. Najsłabszym ogniwem będzie tutaj maksymalny prąd jakim można obciążyć ten dedykowany obwód a więc powinieneś znać jego przekrój i dopiero dobierać moc grzałek.
  • Poziom 10  
    janek1815 napisał:
    Wynika z tego że instalacja jest wykonana już. Najsłabszym ogniwem będzie tutaj maksymalny prąd jakim można obciążyć ten dedykowany obwód a więc powinieneś znać jego przekrój i dopiero dobierać moc grzałek.

Z tego co widzę po oznaczeniach to kabel z rozdzielni do pomieszczenia z buforem to YKY 5x4mm2 i zabezpieczenie CLS6-B25A. Elektryk jak to montował to mówił, że jak będzie potrzeba to się zwiększy to zabezpieczenie bo główne jest jeszcze większe. Podczas montażu nie było mowy jeszcze o parametrach bufora.
  • Poziom 10  
    To jak z tą całą automatyką do sterowania?
  • Poziom 10  
    ktoś coś podpowie? jaki zegar sterujący wybrać, jakie styczniki? jakie czujniki temperatury?
  • Poziom 38  
    Do wyboru masz termostaty elektroniczne lub mechaniczne. Zegarów sterujących od groma jest w sklepach elektrycznych. Styczniki takie aby wytrzymały prąd grzałek. Wszystko pewnie będziesz montować w jakieś rozdzielnicy aby estetycznie wyglądało więc kup do montażu na szynę. Wizyta w jednej dobrej hurtowni elektrycznej załatwi wszystko.
  • Poziom 10  
    Elektrykiem nie jestem, ale jak mam schemat to zmontuję wszystko.
    Elektryk, który robił instalację w domu, za sterowanie grzałką 12kW w buforze zawołał 2 tys bez grzałki.
    Do pomieszczenia z buforem podciągnięty gruby kabel miedziany i teraz trzeba podłączyć pod te 3 fazy zegar i styczniki, a następnie metr kabla do podłączenia grzałek.
    Pragnę aby każda podgrzałka o mocy 4kW (jest grzałka o mocy 3x4000W) załączała się osobno w odstępie np 30 sekund. Tak aby nie było nagłego skoku napięcia w instalacji.
  • Poziom 28  
    pszczolap napisał:
    Elektrykiem nie jestem, ale jak mam schemat to zmontuję wszystko.
    Elektryk, który robił instalację w domu, za sterowanie grzałką 12kW w buforze zawołał 2 tys bez grzałki.
    Do pomieszczenia z buforem podciągnięty gruby kabel miedziany i teraz trzeba podłączyć pod te 3 fazy zegar i styczniki, a następnie metr kabla do podłączenia grzałek.
    Pragnę aby każda podgrzałka o mocy 4kW (jest grzałka o mocy 3x4000W) załączała się osobno w odstępie np 30 sekund. Tak aby nie było nagłego skoku napięcia w instalacji.

Po pierwsze, nikt rozsądny nie narysuje Ci schematu, żeby nie brać odpowiedzialności za ewentualne szkody, które by z tego wynikły. Łatwiej uzyskasz pomoc, jeżeli sam taki schemat narysujesz, i poprosisz o jego sprawdzenie.

Po drugie, w kwestii elektryki, lepiej takie pytanie byłoby zadawać na subforum elektrycznym.

Po trzecie, do sterowania załączaniem grzałek poprzez styczniki możesz użyć również sterownika. Jednak zegary na 230V są tanie, do 30 zł/szt.
    Odrębną kwestią jest zabezpieczenie termiczne, które może obejmować działanie 3 grzałek, lub może dotyczyć każdej z grzałek osobno. Pamiętaj, że styki stycznika mogą się zgrzać, co może spowodować ciągłą pracę grzałki i podniesienie temperatury w bojlerze i możliwe jego rozszczelnienie.
  • Poziom 10  
    Tak wiec zastosowałem zegar oraz 3 styczniki FOTEK SSR-40 AA.
    Prąd wzbudzający stycznik ma zakres 80-250VAC.
    Prąd załączany przez stycznik ma napięcie 24-380VAC.
    Grzałka 12kW działa bez problemów.