Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym

16 Lip 2016 09:59 3462 13
  • Poziom 2  
    Witam wszystkich forumowiczów.
    Bardzo proszę o opinie oraz sugestie na temat szkicu rozdzielnicy dla domu jednorodzinnego.
    Oczywiści od szyny PE będą jeszcze przewody.

• Poziom 32  
    To tylko szkic, ale skoro już coś narysowałeś to na początku rysuj przewody ochronne.
    Neutralnym również należy się szyna po rozdziale PEN-a.
    Nie znamy przekrojów przewodów.
    Budynek gospodarczy powinien posiadać rozdzielnicę, nie należy wykonywać obwodów oświetleniowych, gniazd, siłowych na zabezpieczeniu 3-polowym.
    Zabezpieczenie C1 zespolone do lampek?
    Przewody wyrównawcze?
    ...
  • Moderator Elektrycy
    seba101288 napisał:
    Bardzo proszę o opinie oraz sugestie na temat szkicu rozdzielnicy dla domu jednorodzinnego.

Sugestią jest to aby wykonał projekt człowiek z uprawnieniami.
    Szkic przedstawia jakieś tam dane, które dla nas nie są żadnym wyznacznikiem poprawności tej instalacji.
    Do tego wszystkiego powinny być obliczenia i odpowiednio dobrane zabezpieczenia.
    Chyba, że są?
  • Warunkowo odblokowany
    Zacznij od przydziału mocy. Do tego musisz zastosować zabezpieczenie po licznikowe a dalej stopniowanie.
  • Admin Elektroenergetyka
    zubel napisał:
    Zacznij od przydziału mocy. Do tego musisz zastosować zabezpieczenie po licznikowe a dalej stopniowanie.

Litości... Jakie znowu zabezpieczenie "po licznikowe"? Nic takiego autor nie musi montować w swojej rozdzielnicy.

seba101288 napisał:

Takich wątków było setki. Tak trudno użyć wyszukiwarki? Ile można pisać referaty na ten sam temat.
    Zabezpieczanie rozdzielnicy budynku gospodarczego wyłącznikiem nadmiarowym to porażka. Powinien być rozłącznik bezpiecznikowy (selektywność).
    Dalej:
    -Zmywarka osobny obwód;
    -Pralka osobny obwód;
    -Brak obwodu teletechniki;
    -Brak obwodu alarmu;
    -Brak obwodów rolet;
    -Brak obwodu bramy wjazdowej;
    -Brak obwodu domofonu lub wideofonu;
    -Brak obwodu oświetlenia zewnętrznego;
    -Brak obwodu oświetlenia ogrodu, podjazdu;
    -Brak obwodu gniazd zewnętrznych;
    -Itd...

Powinieneś przedyskutować te kwestie z projektantem i elektrykiem.
  • Poziom 39  
    zubel napisał:

A może zrobić lepiej zrobić projekt, bilans i wystąpić o odpowiedni przydział mocy żeby nie mieć dylematu czy ma zrezygnować z pralki czy zmywarki :D

Łukasz-O napisał:
    -Pralka osobny obwód;
    -Brak obwodu alarmu;
    -Brak obwodów rolet;

A może tego wszystkiego lub części nie będzie ;)

Łukasz-O napisał:
    Powinieneś przedyskutować te kwestie z projektantem i elektrykiem.

Nie inaczej ale przecież można zrobić rysunek i zapytać na forum czy jest dobrze, przewodziki sobie sam rozprowadzę a rozdzielnicę poskłada znajomy elektryk :)
  • Specjalista elektryk
    mawerix123 napisał:

Łukasz-O napisał:
    -Pralka osobny obwód;
    -Brak obwodu alarmu;
    -Brak obwodów rolet;

A może tego wszystkiego lub części nie będzie ;)

Lepiej jednak zasugerować to już teraz, niż później pytający ma być rozczarowany, że mu nikt nie podpowiedział ;)
  • Poziom 21  
    Ten twój szkic możesz sobie wyrzucić, na pierwszy rzut okiem razi brak selektywności i przekrojów przewodów. Lepiej zleć to komuś z uprawnieniami do projektowania instalacji elektrycznych, będziesz miał dodatkowo "papier" że instalacja zaprojektowana według przepisów.
  • Poziom 2  
    Dziękuje wszystkim za opinie.
    Poprawiłem trochę "schemat".
    Naniosłem przekroje.
    Dodałem 2 dodatkowe obwody o których zapomniałem dziękuje za sugestie.

Oczywiście przewody wyrównawcze od szyny PE będą.

Z budynkiem gospodarczym to trochę będzie roboty ponieważ obecnie nie ma w nim osobnej rozdziałki wszystkie gniazdka oraz oświetlenie są pod L1 i do tego jest gniazdko 3f będę musiał pomyśleć nad małą rozdziałką w nim.

• Poziom 28  
    Do SPD T1+T2 nie powinien iść przewód o przekroju 4mm^2. Minimum 10mm^2 a teraz coraz częściej producenci SPD zalecają minimum 16mm^2. Jak WLZ masz 10mm^2 to odejście do SPD też 10mm^2.
    Nie ma szyny PEN. SPD T1+T2 powinien być dla sieci TN-C a zamontowałeś dla sieci TN-S. SPD warystorowy.
    W łazience daj RCD 10mA.
  • Poziom 2  
    Sam się teraz zdziwiłem co narysowałem
    SPD T1+T2 taki:

Czy połączenia w rozdzielni na przewodach 4mm2 wystarczą?
    Oczywiście pomiędzy różnicówkami a wyłącznikami szyny izolowane.

Czyli najlepiej wstawić blok rozdzielczy gdzie będą szyny L1,L2,L3 oraz szyna PEN (punkt podziału podłączony do bednarki) i od tej szyny przewody na szyne N oraz PE?
  • Poziom 28  
    Wszystko źle. Wydaje mi się, że lada chwila ten temat zostanie zamknięty.
  • Moderator Elektrycy
    Nic nie poprawiłeś kolego.
    Nawet nie odpowiedziałeś na pytania.

Gdzie są obliczenia? nie ma, bo strzelasz, że będzie dobrze. Jak zapewniasz SWZ? Spadki napięć ile wynoszą?
    Przewód zasilający na rozłączniku nagle zmienia swój przekrój z 10 mm2 na 4 mm2. Dlaczego?

Brak najważniejszych przewodów na "schemacie" (ochronnych).
    Brak typów przewodów na "schemacie".
    Pomijając to, że "schemat" wygląda jak rysunek małego Kazia a nie schemat, jak ja mam go w ogóle zweryfikować bez obliczeń? Bez warunków? Bez niczego w zasadzie.
    Poza rozmieszczeniem ilości zabezpieczeń należy spełnić szereg innych wymagań.

Przykłady schematów:
    Instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym Instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym