Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jeden akumulator do dwóch instalacji?!

mistrzluk 16 Jul 2016 14:33 1140 6
 • #1
  mistrzluk
  Level 11  
  Witam, posiadam zabezpieczenie kotłowni zasilaczem TECHTRON ZA-TECH-500 i do niego podłączony akumulator AGM 100Ah, działa to fajnie w przypadku zaniku prądu z sieci Enea nawet do 12 godzin bez problemu, jednak zastanawiam się czy można by było do tego już istniejącego akumulatora podłączyć drugi układ ładujący, tzn np. panel fotowoltaiczny 250W 30V 8A do niego regulator napięcia z wyjściem na ładowanie akumulatora.
  Pytanie brzmi czy ma prawo to działać RAZEM równolegle czy może chociaż w przypadku gdy brak sieci AC i może wtedy?

  Obawiam się że sterowanie ładowania jednego i drugiego urządzenia mogło by ogłupieć, lub co gorsza się spalić.

  Pomysł powstał z myślą o dniach gdy brak prądu będzie dłuższy niż 12 godzin a słońce było by dobrą alternatywą na doładowanie już istniejącego akumulatora który posiada już przetwornice 500W w zasilaczu awaryjnym ZA-TECH-500.

  Z góry dziekuję za opinię i pozdrawiam.
 • #2
  Jan_Werbinski
  Level 33  
  W jakim celu ma być ten solar? Sens ekonomiczny jest żaden.
 • #3
  mistrzluk
  Level 11  
  W takim celu, że gdy nie ma mnie dłuższy czas w domu, a że mieszkam na wsi gdzie dostawa prądu jest różna, to chciał bym być pewny że gdy prądu nie będzie dłużej niż 12h to solar doładuje mi aku na tyle by obsłużyć te moje 100W w kotłowni, lub zamiast utrzymywać przez zasilacz awaryjny akumulator w stanie naładowania tj. podając mu ok 1A z sieci AC na jego podtrzymanie mógł bym te podtrzymanie zastąpić solarem... o ekonomi nie ma tu mowy ale z drugiej strony nie róbmy z jednego panelu 250W i regulatora Bóg wie jakiego majątku... Po prostu czy ma to racje bytu - czy będzie działać?!
 • #6
  mistrzluk
  Level 11  
  Z tego co piszecie, wystarczy zrobić zwykły przełącznik zmiany ładowania "albo ZA-TECH ładuje albo układ Fotowoltaiki" - myślę że z tym nie będzie problemu ponieważ z tego zasilacza wychodzą da akumulatora dwa czerwone kabelki połączone na końcu tuleją oczkową do wpięcia do aku i tak samo dwa czarne też zakończone wspólną tuleją - jak mniemam jeden czerwony i jeden czarny (+ -) odpowiada za układ ładowania a druga para za układ przetwornicy tak więc jak dojdę który jest od czego to nawet na upartego mogę zastosować zwykły podwójny stycznik po stronie AC gdy jest brak prądu to odcina ładowanie z ZA-TECH a załącza drugi tor z solaru (stycznik typu NO+NC na 230V) Dobrze to kombinuję? Lub drugi sposób np z waszym fotorezystorem (lub czujką zmierzchu) który również w wyniku odpowiedniego słońca odetnie ładowanie z zasilacza i przejdzie na układ solarny?! Układ mierzący moc z panela to raczej odpada bo przerasta to moje możliwości...
 • #7
  Jan_Werbinski
  Level 33  
  W Twojej propozycji jest problem - błędnie planujesz użyć przekaźnika AC do załączenia solarów. Błędne założenie że pomiędzy solarem, a akumulatorem pojawia się 230V?

  Ja bym użył UPS z dużym akumulatorem i darował sobie solary. Nie widzę najmniejszego sensu w użyciu panelu słonecznego. Zimą ten panel i tak nic nie da, bo będą okresy KILKUDNIOWE kiedy on nie naładuje akumulatora.

  Inne wyjście to podłączenie na stałe ładowarki "inteligentnej" 230V, która normalnie daje "trickle charge", a załączy duży prąd ładowania dopiero poniżej spadku napięcia na akumulatorze np do 12V.
  Jednocześnie podłączenie na stałe regulatora solarnego, który będzie miał ustawione wyższe napięcie ładowania - typowo około 14,xV i będzie zawsze doładowywał z solarów.
  Żadnych przekaźników. Prosto. Jeśli się nie spali, albo nie przegrzeje, to będzie działać.

  Problem może być ze spadkami napięcia podczas załączania przetwornicy - wtedy włączy się ładowanie z 230V i jednocześnie z solarów. Ładowarki 230V, które mam w domu w takiej sytuacji od razu się odłączą lub przejdą do ładowania podtrzymującego małym prądem i wtedy pozostanie solar.

  Jeszcze inne proste wyjście to użycie sterowania czasowego do załączania ładowania 230V - ładowanie tylko w nocy, a w dzień dajemy szansę solarom. Ten sposób jest prosty i tani 20 zł. Są też zegary astronomiczne które bedą się załączać o zachodzie i włączać o wschodzie Słońca.

  Ja bym jednak użył UPS, a solarów kupił 1-3kW i zrobił z nich on-grid.