Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
EuroPol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gniazdko bez uziemienia - bezpieczeństwo podłączenia do niego komputera

viscovnt 16 Lip 2016 17:18 4590 14
  • #1 16 Lip 2016 17:18
    viscovnt
    Poziom 3  

Witam!

Sprawa wygląda następująco. Zamierzam sprawić sobie taki o to sprzęt:

MOBO - Asus X99-A II
    CPU - Intel i7-6800K 6C/12T 3.40GHz 15MB BOX
    GPU - ASUS GeForce GTX 1080 Strix 8GB GDDR5X
    RAM - HyperX 2x8GB DDR4 2400MHz Savage Black CL12
    SSD - ADATA 240GB 2,5'' SATA SSD Premier SP550
    PSU - EVGA SuperNOVA G2 R 850W
    CPU Heatsink - be quiet! Dark Rock 3
    MONITOR - LG 24GM77-B
    COOLING - be quiet! Pure Wings 2 120mm
    - be quiet! Pure Wings 2 92mm

Poniższe zagadnienie nie dotyczy jednak bezpośrednio ww. konfiguracji, lecz jej podłączenia do zasilania. Gniazdka w moim domu, z wyjątkiem kuchni i łazienki, nie posiadają bolca uziemiającego. Zamierzam jeszcze zlecić ich przegląd elektrykowi, żeby ocenił, czy możliwe jest uziemienie inaczej niż poprzez mało bezpieczne „zerowanie” (instalacja z lat 80., miedziana, z informacji uzyskanych od osoby, która ją kładła – miejscami dwu-, miejscami trójżyłowa, nie znam rodzaju instalacji). Załóżmy, że jednak instalacja bez 3 kabla na uziom - da radę bezpiecznie wykonać chociażby zerowanie/mostkowanie? Nie znam się na tym, choć przez ostatni czas zdążyłem sporo przeczytać.

Sprzęt musiałby być właśnie podłączony do gniazdka bez bolca, jeżeli wykonanie uziemienia okazałoby się niemożliwe.

I tutaj pojawia się pytanie czy podłączenie komputera (skądinąd nietaniego) do tego gniazdka (jedno jedyne w pokoju, na jego drugim końcu, daleko od stanowiska komputerowego) za pomocą następującej konfiguracji ma sens i będzie możliwe i bezpieczne (jeszcze nie testowałem tego sposobu podłączenia)?

Do gniazdka bez bolca podłączone byłoby jako pierwsze 1. Brennenstuhl Gniazdo Przepięciowe Primera-Line 4500A. Do tego gniazda przepięciowego podłączona 2. listwa przeciwprzepięciowa ACAR S8 3m, a do tejże listwy podłączona 3. kolejna listwa przeciwprzepięciowa ACAR S8 5m. Dopiero do tej listwy przeciwprzepięciowej 5-metrowej byłby podłączony komputer, monitor, TV kineskopowy (wtyk bez uziemienia), router (wtyk bez uziemienia), laptop, dekoder TV (wtyk bez uziemienia), nagłośnienie 5.1 (wtyk bez uziemienia), lampka biurkowa (wtyk bez uziemienia).

1. Czy taki sposób połączenia jest bezpieczny i nie będzie powodował awarii i obniżał właśnie bezpieczeństwa?
    2. Czy ww. gniazdo przepięciowe Brennenstuhl będzie choćby namiastką gniazdka z bolcem, jako że z opisu wynika, że cyt. "Chroni wszystkie przewody : fazę; zero oraz uziemienie"? Na logikę skoro chroni wszystkie, to jeżeli zabierzemy jeden, to będzie chronić nadal. Jednak nie jestem pewien i pytam o Wasze zdanie?

PS. Do tej pory stary komputer wraz z innymi sprzętami podłączony jest do zasilania za pomocą "miliona" zwykłych przedłużaczy (jedne z uziemieniem, inne bez, gniazdko oczywiście bez uziemienia) i poza lekkim przebiciem na złączu USB z przodu oraz lekkim przebiciem na tyle obudowy nie było żadnym problemów przez 8 lat od jego zakupu i podłączenia - nic się nie wyłącza/włącza samoczynnie, nie ma restartów i BSOD-ów. Nigdy nic się (odpukać) nie spaliło. Obudowa Chieftec Full Tower BA-01B-B-B z zasilaczem Chieftec 500W (nazwy modelu niestety bez otworzenia obudowy nie znajdę). Warto też wspomnieć, że lekkie przebicie jest na wtyku antenowym satelitarnym do dekodera Neostrada TV. Izolator galwaniczny coś pomoże w sytuacji posiadania gniazdka bez uziemienia?

0 14
  • EuroPro
  • #2 16 Lip 2016 17:35
    rzymo
    Poziom 29  

Gniazdo antyprzepięciowe, do tego listwa i jeszcze jedna? Dobrze widzę? :)
    "lekkie przebicie" - i nie masz z tym problemów? Do tego jeszcze inny potencjał od dekodera TV... Odważnie.

Nie masz żadnej możliwości uporządkowania przewodów zasilających?

0
  • EuroPro
  • Pomocny post
    #3 16 Lip 2016 18:16
    zdzisiek1979
    Poziom 36  

Zleć elektrykowi doprowadzenie gniazd do stanu używalności.
    Przedłużacz służy do przedłużenia gniazda a nie przedłużenia przedłużacza przedłużaczem.

Zerowanie mało bezpieczne a łączenie przedłużaczy i przedłużanie przedłużaczy przedłużaczami jest OK.

Gniazdo do ochrony przepięciowej z punktu 2 nie będzie w żaden sposób chronić i być jaką kolwiek nawiązką gniazda z bolcem. Właśnie takie gniazdo do pełnego działania potrzebuje gniazda z bolcem ochronnym.

Z drugiej strony takie gniazda ochronne nie służą do zabezpieczania przedłużaczy do niego wpiętych tylko takie gniazdo wpina się do gniazda a do niego urządzenie jakie chcemy chronić. Innymi słowami takie gniazdo jest dedykowana inwidualną ochroną podłączonego do niego urządzenia.

0
  • #4 16 Lip 2016 18:22
    viscovnt
    Poziom 3  

Dobrze widzisz. :)

Kontakt jest zamontowany tak daleko, że nie starczy jednej listwy 5m. Od gniazdka jest dobre 9-10 metrów do komputera (kiedy kładziono instalację w ten sposób, mnie nie było jeszcze na świecie). Zda egzamin to połączenie gniazdo-listwa-listwa?

Z tym, że na razie wszystko jest podłączone po staremu tj. zwykłe przedłużacze. Urządzeń trochę jest, a przedłużacze mają po 3, 4 wtyki. Spojrzałem teraz i przedłużaczy łącznie od gniazdka jest sztuk 4. Od gniazdka przedłużacz kostka, od kostki przedłużacz i do tego podpięte kolejne dwa. Zdaję sobie sprawę, że to nie bardzo wygląda, ale dopóki działa, to i się tego z lenistwa nie ruszało.

Z tym dekoderem, to może przesadziłem, bo się nie znam, ale kiedy wyłącza się sprzęty przed burzą, to odkręcenie anteny SAT od dekodera gołą ręką potrafi "uszczypnąć". Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe TV-Sat pomoże?

Na obudowie to tzw. "lekkie przebicie" nie jest na całej obudowie, choć cała jest metalowa. Jest tylko z tyłu i na portach USB z przodu schowanymi za klapką. Tutaj również dotknięcie powoduje "uszczypnięcie".

I tutaj zdaję sobie sprawę, że nie powinno tak być, tyle że skoro gniazdko nie ma uziemienia, to sam nic bez fachowej pomocy nie zrobię. Przy okazji planowania zakupu nowego komputera chciałbym wszystko uporządkować jak należy i stąd moje dotychczasowe pytania.

Pytanie zasadnicze - czy się da bez wymiany/modernizacji instalacji (w przyszłym roku najprawdopodbniej będzie remont generalny budynku)?

O "zerowaniu" się naczytałem, że niebezpieczne, że jeżeli nastąpi "upalenie zera" lub zamiana fazy z zerem, to na urządzenia wypluje mi 230V, więc chyba z dwojga złego mieć "lekkie przebicie" na obudowie?

0
  • #5 16 Lip 2016 18:42
    zdzisiek1979
    Poziom 36  

To lekkie przebicie na obudowie to efekt upłynności z filtra pojemnościowego w zasilaczu. Dlatego wymagany jest PE.

Da się ją doprowadzić do stanu bezpiecznego tak by było OK.

0
  • #6 16 Lip 2016 18:42
    jann111
    Poziom 31  

viscovnt napisał:
    MOBO - Asus X99-A II
    CPU - Intel i7-6800K 6C/12T 3.40GHz 15MB BOX
    GPU - ASUS GeForce GTX 1080 Strix 8GB GDDR5X
    RAM - HyperX 2x8GB DDR4 2400MHz Savage Black CL12
    SSD - ADATA 240GB 2,5'' SATA SSD Premier SP550
    PSU - EVGA SuperNOVA G2 R 850W
    CPU Heatsink - be quiet! Dark Rock 3
    MONITOR - LG 24GM77-B
    COOLING - be quiet! Pure Wings 2 120mm
    - be quiet! Pure Wings 2 92mm

Gdybyś kupił sprzęt 5% tańszy stać by Cię było na dorobienie 1 gniazda.
    viscovnt napisał:
    więc chyba z dwojga złego mieć "lekkie przebicie" na obudowie?

Nie można z góry zakładać/dopuszczać żadnego zagrożenia.

0
  • #7 16 Lip 2016 18:54
    viscovnt
    Poziom 3  

Może i głupio pytam, ale skoro za te 5% wartości komputera da radę dorobić kolejne gniazdo bliżej stanowiska na instalacji TN-C (tak podejrzewam po całodniowej lekturze), to jak to mniej więcej by wyglądało od strony technicznej i bezpieczeństwa? Instalacja "niby" w niektórych miejscach trójżyłowa, a w niektórych dwużyłowa.

Czy wspomniane doprowadzenie instalacji do stanu bezpiecznego nie polegałoby aby na mostkowaniu tego gniazdka? Tzn. mniej więcej jak na znalezionym zdjęciu:

Gniazdko bez uziemienia - bezpieczeństwo podłączenia do niego komputera

Byłoby to w ogóle bezpieczne i nie spowodowałoby spalenia się urządzeń i/lub porażenia mnie i domowników?

0
  • #9 16 Lip 2016 19:23
    viscovnt
    Poziom 3  

Jeżeli w przypadku rozdzielni (dom jednorodzinny) chodzi o miejsce, w którym znajduje się licznik, korki, do którego idą te grube przewody ze ścian, to jest ono w korytarzu zaraz za drzwiami pokoju, w którym stoi komputer. Jakieś 3-5 metrów od feralnego nieuziemionego gniazdka w linii prostej.

Proszę zapoznać się z tymi tematami:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2979092.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1761772.html
    //kozi966

0
  • #10 16 Lip 2016 20:00
    jann111
    Poziom 31  

viscovnt napisał:
    Jeżeli w przypadku rozdzielni (dom jednorodzinny) chodzi o miejsce, w którym znajduje się licznik, korki, do którego idą te grube przewody ze ścian, to jest ono w korytarzu zaraz za drzwiami pokoju, w którym stoi komputer. Jakieś 3-5 metrów od feralnego nieuziemionego gniazdka w linii prostej.

Zaproś elektryka który wykona Ci obwód od zabezpieczenia do gniazdka w listwie elektroinstalacyjnej a przy remoncie kabel pójdzie w ścianę.
    Na upartego grama kurzu przy robocie. :wink:

0
  • #11 16 Lip 2016 20:18
    Wafer
    Poziom 20  

Pytanie czy w ów rozdzielnicy jest uziemienie ?

Aż przypomniał mi się wątek "uziemienie z grzejnika" ;)

IMO najlepiej zaprosić elektryka by ocenił co i jak, widząc to na żywo może znajdzie jakieś proste, tanie i bezinwazyjne rozwiązanie.

0
  • #12 16 Lip 2016 20:39
    viscovnt
    Poziom 3  

Ok. Dzięki za dotychczasowe info. Jutro odwiedzi mnie zaznajomiony elektryk.

PS. Co do ww. "lekkiego przebicia" na przewodzie od anteny satelitarnej i na obudowie komputera w wymienionych miejscach, to okazuje się, że tylko ja to czułem. Pozostali domownicy stwierdzili, że gadam głupoty, sprawdzili empirycznie i ich nic "nie pieści". Odważyłem się dotknąc tych miejsc... i również nic nie poczułem. Przyczyna takiego stanu rzeczy?

0
  • #14 16 Lip 2016 21:47
    Krzychu7
    Poziom 39  

To już sprawa dla elektryka, który jak pisze Autor tematu, ma się zająć oceną instalacji.

1
  • #15 16 Lip 2016 22:37
    Akrzy74
    Specjalista Elektroenergetyk

viscovnt napisał:
    Sprzęt musiałby być właśnie podłączony do gniazdka bez bolca, jeżeli wykonanie uziemienia okazałoby się niemożliwe.
    viscovnt napisał:
    Czy taki sposób połączenia jest bezpieczny i nie będzie powodował awarii i obniżał właśnie bezpieczeństwa?

Pisałem tysiące razy na tym forum, że jeśli urządzenie (przedłużacz, komputer) posiada wtyczkę z gniazdem- stykiem na kołek ochronny, to należy (należy=musi) podłączyć takie urządzenie (w pierwszej klasie ochronności) do gniazdka z "czynnym" (podłączonym) kołkiem ochronnym! Szkoda że w szkole podstawowej czy gimnazjum tego nie uczą...

Zamykam, wstręt do wyszukiwarki, lub jak kto woli-> regulamin p. 3.1.16.

3