Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ESP8266 NodeMCU v3 - cały czas BUSY

16 Lip 2016 19:04 3255 18
 • Poziom 10  
  Witajcie, czy spotkaliście się może z problemem z modułami ESP8266 i ich pamięcią flash ? Rozpoczynam poznawanie tych modułów (mam gotowca NodeMCU v2 z USB i dedykowanym zasilaczem 3v3 na pokładzie, wgrywam firmware obsługujący skrypty lua i korzystam z możliwości kontrolera modułu, bo to wystarczy do wielu rzeczy, bez arduino) ale z pamięciami jest dziwnie, tzn jedna pamięć FLASH modułu "uwaliła się" po kilkuset cyklach wgrywania softu (pisałem różne skrypty i ogólnie mówiąc "bawiłem się" tym pudełeczkiem) - w pewnym momencie podczas któregoś tam flashowania moduł zgłupiał kompletnie, walił błędami, krzaki w monitorze ESPlorera, resetować się zaczął i przeszło mu dopiero po wlutowaniu innego flasha z drugiego modułu...

  Kolejny problem wyskoczył taki, że program działa ale nie mogę już nic wgrać nowego / innego - ESPlorer twierdzi przy próbie wpisania nowego skryptu że moduł jest zajęty (BUSY) no i ani reset ani format nie pomaga, wgrywanie nowego firmware`u da się zrobić i obudzić go w trybie komend AT ale przy próbie wgrania ponownego LUA ten sam problem się robi - tak że coś dziwnego dzieje się z tymi modułami. Miał ktoś podobny efekt ?
 • Poziom 22  
  Niestety pamięci lecą. Wymiana jest nie opłacalna. Mam już dwa takie moduł, a w obiegu mam ich grubo ponad 1000, w uszkodzonych modułach zamiast kosci pamięci zastosowałem karty SD. Służą jako serwery z dużą bazą informacji.
 • Poziom 10  
  znalazłem kostki pamięci u hurtownika , cena dość znośna , nie chcesz czasem sprzedać swoich uwalonych modułów w cenie złomu ?
 • Poziom 22  
  Dokładnie tak samo jak z pamięcią Flash. Działa odczyt i zapis nieco wolniej. Ponieważ mam maleńkie pliki od kilku bajtów do max 3kb, to nie ma absolutnie żadnego wpływu na odczuwalnie wolniejszą pracę ESP. Karta widziana jest jak standardowy Flash.
 • Poziom 10  
  i chce Ci się lutować port SD do modułu ? bo chyba linie do pracy z szeregowym flashem są dedykowane i nie są wyprowadzone na zewnątrz ?
 • Moderator na urlopie...
  @Adrian1978 Zależy od wersji modułu.
  @piotr411 Czyli wystarczy odlutować EEPROM podłączyć linie SDIO i można programować bootloaderem?
 • Poziom 40  
  @piotr411 Widzę, że wrzucasz różne tutoriale do ESP. Może zrobił byś taki szybki tutorial dla początkujących - jak zacząć?
 • Poziom 22  
  Wzasadzie taki był/jest zamysł, od początku z uwzględnieniem środowiska NodeMCU LUA, udostępnić proste przykłady dla popularnych układów. Ma to stanowić część większego projektu,który jeśli starczy czasu i zapału, ujrzy światło dzienne. To też jest przyczyną, blokowania tematów, tak by z czasem dopisać pod konkretne moduły ciekawe zrealizowane projekty lub ich części, a także wskazać pewne niuanse ESP LUA. Większość aplikacji staram się pisać tak by działały na każdym firmware, czyli bez korzystania z modułów specjalnych, a i po to by z czasem łatwo dało się portować do ESP BASIC, który na swój sposób jest wyjątkowy. Poświęciłem godziny na szukanie w necie prostych przykładów, niestety zwykle autorzy porzucają tematy i brak było konkretnych rozwiązań, lub przykłady były silnie przerośniete i "wydlubanie" z nich części kodu było trudne, dlatego od podstaw, stworzyłem własną podstawową bazę przykładów, które jako funkcje dają się wykorzystać do większych projektów.
 • Poziom 10  
  Witajcie , sprawa z BUSY się wyjaśniła - faktycznie miałem całe zasoby zużyte i kontroler modułu wystawiał zajętość. Po poprawce skryptu śmiga.

  Natomiast temat kolejny z gatunku kuriozalnych - a mianowicie PWM-y poustawiane na konkretnych liniach GPIO generują się ... lecz nie na tych pinach które są zadeklarowane (sic!) - używam teraz modułów ESP8266-12E , tych które mają blachę na sobie i pola lutownicze nawet na krawędzi przeciwległej do anteny i są jakieś hece... pościągałem krążące informacje o tych modułach i ich pinoucie w necie , najbardziej realny to ten który dopinam do tej wiadomości, wszystko fajnie ale ...

  Mój kod który generuje 3 PWM ale częściowo na nogach które , jeżeli wierzyć obrazkowi z pinoutem nie powinny działać jako PWM :

  pwm.setup(4, 1000, 005) --inicjalizacja wyjscia PWM na nodze GPIO04
  pwm.setup(5, 1000, 005) --inicjalizacja wyjscia PWM na nodze GPIO05
  pwm.setup(12, 1000, 005) --inicjalizacja wyjscia PWM na nodze GPIO12

  a PWM generują mi się , i owszem... ale na nogach modułu oznaczanych jako GPIO02, 10, 14 - kompletna zagadka.

  Niektórzy dostawcy podają że ten moduł posiada możliwość generowania przebiegów PWM na wszystkich dostępnych GPIO , ale u mnie to nie działa , natomiast próba uruchomienia PWM na jakimkolwiek GPIO powyżej numeru 12 wali błędem podczas wgrywania skryptu do modułu w środowisku ESPlorer, tak jakby wgrany firmware nie posiadał w ogóle tych deklaracji GPIO że je moduł ma.

  Sądziłem że może firmware źle wygenerowałem ale na stronie na której się to robi (http://nodemcu-build.com/) nie ma możliwości wyboru modelu modułu, czyli jakby powinno działać i na modułach ESP8266-01 jak i i ESP8266-12 i każdym z tym chipem.

  Możecie wyjaśnić ten fenomen z GPIO ?

  ESP8266 NodeMCU v3 - cały czas BUSY
 • Poziom 22  
  Lua ma pinologię nie taką jak ESP8266 12, a NodeMCU V3. Wzasadzie jest to logiczne skoro wygrałeś firmware NodeMCU, to należy korzystać z takiej dokumentacji.

  Zerknij na opis pinów od D0 do D10 i wszytko bedzie jasne. Jest to dokładnie ten sam problem jaki można spotkać z Arduino ;)

  Link
 • Poziom 10  
  Dziękuję Piotr , zaraz sprawdzę :)
 • Poziom 22  
  PWM, jak i gpio.serout() można definiować na portach D0 do D10 - jaki GPIO przypisany jest do odpowiedniego D znajdziesz w linku powyżej. Można także na dowolnym porcie zdefiniować programowy UART, etc.... LUA jest tu bardzo elastyczna.
 • Poziom 10  
  Piotrze , działało u Ciebie DHT-11? korzystające z firmware lua ? Skompilowałem firmware z obsługą DHT i obsługą liczb zmienno-przecinkowych, napisałem skrypt wedle tego co sami twórcy tych składników sugerują i niestety nie chce to gadać póki co - cały czas mam przekroczony czas odpowiedzi z czujnika. Podłączenie OK, od strony fizycznej wszystko OK, czujnik nówka, oscylogram pokazuje że ESP chce odpytywać czujnik DHT i sam czujnik coś nadaje (testowałem teraz i przy braku DHT jest niski, szpila wysoka i znowu nisko a jak jest podłączony DHT to po wywołaniu niskim lecą dane z DHT więc on wysyła dane)- ale niestety cały czas funkcja odpytywania DHT zwraca "przekroczenie czasu czujnika" jakby ten fragment wgranego firmware`u nie działał.

  Poniżej fragment mojego skryptu :

  Kod: lua
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  Niestety cały czas mam timeout.
 • Poziom 10  
  tak, DHT jest podłączony do GPIO14 czyli do nogi opisanej na module nodeMCU (Amica) jako D5. W sumie oscylogram to potwierdza - w chwili kiedy próbuję odpytać DHT to na spodziewanej nodze wskakuje niski , potem puszcza na moment wysoki i znowu niski. Jeśli się dobrze przyjrzeć to pojawiają się tam dane z czujnika DHT w miejscu tej szpilki. No ale firmware , mimo że ma zawierać obsługę DHT nie widzi tego czujnika :(

  Dodano po 53 [sekundy]:

  spróbuję za moment przepiąć , z czystej ciekawości na D2 czyli GPIO04.

  Dodano po 8 [minuty]:

  niestety , nic. kiedy zakomentuję mu warunek sprawdzania statusu i każę mu przez UART wysłac mimo wszystko dane z czujnika jakie odczytał to mam temperaturę -999 i wilgotność również -999 , czyli chyba z tego co kojarzę wartości podstawiane w bibliotece jako startowe
 • Poziom 10  
  Na to wygląda. Z ciekawości przekleiłem skrypt opisany na stronie Link i czujnik jest odczytywany ale dane są kompletnie niewiarygodne, raz pokazuje temperaturę 3 stopnie, za sekundę 52 stopnie, podobnie z wilgotnością. Autor ten kod stosuje do DHT11, ale to jest skrypt de facto do DHT22 , coś mi się obiło o uszy że jednak obsługa DHT11 wygląda inaczej, może dlatego nie chce to poprawnie odczytywać zmierzonych wartości.