Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja bazowa - Plany i projekty, jaką antenę wybrać?

16 Lip 2016 20:33 3564 19
  • Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Podłączanie ryżowca do anteny o dużym zysku to kiepski pomysł. Ma dziadowskie obwody wejściowe i odbiornik w nim po prostu zgłupieje.
    M
  • Pomocny post
    Żeby gadać na PMR?
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    A do cb radia to sztormówka albo bumerang ma niewielkie rozmiary a dobrze się sprawdza pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Storm nadaje się co najwyżej do poganiania krów.
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Ja mam sztormówkę dobre 10 lat na balkonie i rozmawiam z kolegą oddalonym o 25 km i nie narzekam jestem zadowolony pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Wyklęty napisał:
    Niemniej, jeśli ktoś miałby na stanie antenę bazową CB o długości do 1,5 metra

Przecież antena na pasmo 11m o długości do 1,5m jest typową anteną samochodową, a nie stacjonarną. Najkrótsza stacjonarna powinna mieć 1/4 λ czyli około 2,75m. Jeśli chcesz mieć antenę o długości do 1,5m to kup sobie antenę samochodową i po sprawie.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    GP 1/4 z przeciwwagami leżącymi na dachu załatwi sprawę
    M
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Metrowe starczą. Ja stawiałem samochodówkę z balią jako przeciwwaga i działało to.
    M
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Co do planowania montażu CB radyjka na bazie.

Absolutna konieczność.

W bezpośrednim sąsiedztwie mnóstwa możliwych zakłóceń, na które tymczasem nie masz wpływu (mówię o nieświadomych tego sąsiadach), powinieneś najpierw posłuchać radyjka CB pozostawiając je w docelowym miejscu włączone przed dłuższy czas żeby ocenić na ile jest sens pchać się w koszta takich anten, gdzie połowa ceny to marka, o ile jest to w ogóle wykonalne.

Zarówno radyjek też.

Na temat anten się zwykle nie wypowiadam, ale widać też słabe podejście do anten DVB-T w innych tematach, które zakładasz.

Wobec tego, że jest to forum publiczne.

Zauważ, że radiostacja to nie tylko urządzenia, coraz częściej gotowe, fabryczne, ale i:

- sposób ich zamontowania
    - planowania
    - użytkowania
    - zabezpieczenia
    - konserwacji,
    - umiejętność szacowania (np. jakość/cena)
    - przewidywania (np. warunki atmosferyczne, wilgoć, a w szczególności śnieg)
    - etc.

To tak z podstawowych zagadnień.

Co do czułości użytkowej i możliwych zakłóceń.

Zobacz, że wyżej wspomniany sąsiad może okazać się elementem tej układanki.
    Dlatego z uwagi właśnie na zakłócenia planując aktywnośc na falach krótkich raczej powinno się zadbać o dobre relacje między sobą.

Co do szczegółów, na które mało kto zwraca uwagę.

Przykładowo wskazane może być coś, czego w dawnych czasach nie używało się prawie wcale, tymczasem obecnie odwrotnie - pełnoprawny filtr NB.
    Osobny blok radia - nie tylko działający, ale i też, co niesamowicie ważne, poprawnie dostrojony filtr NB.

Nawiązując do ryżowych wynalazków powiem tak.
    Cieszmy się z tych dobrodziejstw, ale szczególnie zwracajmy uwagę na jakość wykonania, bo w radiokomunikacji liczy się detal.

I tutaj już mogę co nie co powiedzieć.
    Jeden z takich konwencjonalnych problemów wynikających z tego jest szczególnie ważne wykonanie złączy - jakość metalu.

Przykładowo ja osobiście doświadczam zafałszowania pomiarów z tego powodu na swojej pracowni co najmniej raz w tygodniu.
    (można powiedzieć, że rzygać już się od tego chce, bo co by nie kupił, to źle)

Wszystko to w kręgu możliwych zakłóceń.
    Bo w obecnej dobie energooszczędnych źródeł świtała/ prądu CB na bazie może okazać się bardzo poważnym wyzwaniem.
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Nawiązując do TV przy montażu CB.

Mawiają, że siatka to profanacja sztuki, ale jednak szerokopasmowa, a więc i wielokanałowa.
    Będzie dobrze pod warunkiem, że płytka sprawdzona i polecana w lokalnym zakładzie RTV, gdzie facet wie co mówi.
    (zawsze to powtarzam aż do znudzenia)
    Wystarczy nieco wiedzy aby zrobić to MĄDRZE mając świadomość wzmacniacza w niej.
    Żeby to chodziło długimi latami.

W generowaniu zakłóceń TV od CB i radii VHF/UHF w mojej ocenie najważniejsze jest:

1. W pierwszej kolejności aby tzw. "końcówka mocy" radyjka nie była przesterowana-wzbudzona sygnałem w.cz.
    In słowy może pracować w przewidzianym do tego zakresie.
    Będzie to w razie CB maks 4-6 Wat (bez PEP), choć da się i CZASEM tylko wyciska się więcej (pozbawiając radia parametru PEP).
    (mogę sporządzić pomiar takiej przesterowanej-wzbudzonej wyniki są "satysfakcjonujące")
    2. Przesterowanąie m.cz. (np. wyrwany/nie ustawiony limiter) w razie AM.
    3. Tutaj postawię falę stojącą w kablu antenowym.
    4. A tu dopiero tłumienność harmonicznych, tj. wykonanie filtrów antenowych.
    5. Podatność radia na warunki zewnętrzne, np. zasilanie.

Taką kolej rzeczy widzę w odbiorze TV przy zakładaniu CB na bazę.

Odnośnie p. 5 będą to odosobnione egzemplarze modelu.
    Bo wiadomo, że CB radia to konstrukcje uproszczone do granic i radia są podatne na warunki zewnętrze.
    (o czym nie każdy wie)

Jednostkowo bywają arcy podatne i zadziwiające w swojej "głupocie".

I tak np.

odbiornik - Alan 78 plus multi, Sunker Elite Two
    nadajnik - Cobra DX IV, Uniden PRO510/520XL China i choćby rzadko a też President Jackson

Osobno wady fabryczne zbieżne we wszystkich egzemplarzach modelu, np. wycofany z obiegu PRO510/520XL wersja smd.

Na razie to tyle.