Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dopał CB. Czego tu brakuje?.

Dulan 03 Jul 2005 20:25 3356 15
    Dulan
    Level 26  
    Niestety nie mogę do dokończyć, bo schemat przepadł :(
    pukury
    Level 35  
    witam !! weż papier pisak i narysuj to co jest - to coś będzie widać !! naówczas będzie można coś poradzic . pozdrawiam !!
    pukury
    Level 35  
    witam !! z prawdziwą przykrością muszę Cię odesłac do mojego poprzedniego postu . pozdrawiam !!
    Dulan
    Level 26  
    sp5wcx, niestety jest to taka sama aplikacja i opis jak w linku, który podałem wyżej.
    sp5wcx
    Level 33  
    Dulan wrote:
    sp5wcx, niestety jest to taka sama aplikacja i opis jak w linku, który podałem wyżej.

Przepraszam, nie zerknąłem do linka :oops:
    saper3791
    Level 19  
    Witam , pozdrawiam .
    Jesli to na plytce to , to samo co na schemacie z Twojego linku to nie rozumiem gdzie masz ten problem ;-) . Patrzysz na schemat , spisujesz czesci i ich wartosci i kontrolujesz to co masz na plytce ( pomijajac czesci , ktore swiadomie dolozyles - przekaznik , bezpiecznik itp. ) i juz na pierwszy "rzut oka" widac , ze chyba ceweczki z perelkami ferrytowymi brakuje . A reszta znajdziesz sam .

Czy zle zrozumialem Twoj problem i pytanie ?

Pozdrawiam

P.S. Moga byc drobne rozbierznosci z tym schematem podstawowym ale sadze , ze odnosza sie szczegolnie do kondensatorow na wyjsciu .
    Najproscie byloby gdybys "od reki" narysowal schemat tego co na plytce masz i wtedy mozna dokladnie pomyslec co i gdzie trzeba dolozyc .
    Dulan
    Level 26  
    Na pierwszy rzut oka widać co znajduje się na płytce, a czego nie ma na schemacie.
    Dodatkowo są 2 tranzystory, 6 diód. Trymerków nie mam na swojej płytce.
    Jest to całkowicie inna aplikacja.
    Może ktoś ma jeszcze jakiś schemat dopałki na tym MRF?.
    To ma być do auta, więc zasilanie 12V(mam nadzieję, że ruszy).
    No chyba, że go wsadzić do mojego HR-2510, ale nie wiem czy będzie to dobrze pracować. Jedno radio mam na MRF455 i śmiga milutko :).
    Panda02
    Level 32  
    W swoim schemacie masz napewno przełącznik nadawanie-odbiór, to te dwa tranzystory i przekaźnik. Tego nie znajdziesz w żadnych układach aplikacyjnych tranzystorów. Tak jak radzą koledzy rozrysuj schemat z płytki i wtedy będzie można określić jakie elementy brakują. Inną sprawą jet czy przy 12V osiągniesz zadowalające rezultaty. Znamionowe napięcie pracy tego tranzystora to 28V. Przy zasilaniu 12V wzmocnienie mocy może się okazać na tyle małe, że gra nie będzie warta świeczki. Lepiej zastosować tranzystor przystosowany do zasilania 12V.
    pukury
    Level 35  
    witam ! patrząc pobierznie po plytce brak też jakiejś polaryzacji bazy - wynika z tego że jest to układ pracujący w klasie C ( jest też dławik w bazie ) - narysuj co tam jest . pozdrawiam !! ps a może szybciej zrobić nową płytkę w.g. jakiegoś dostępnego w necie i (jak napisał Panda )zastosować tranzystor na 12V ?
    Dulan
    Level 26  
    Najbliższy temu będzie chyba MRF455, ale on ma 60Watt, czyli w praktyce będzie pewnie około 50Watt, a to się mija z celem. Każdy dopał tranzystorowy poniżej "setki", to pic na wodę.
    Spróbuje rozrysować schemat.
    Może zrobić przetwornicę do niego z 12V na 24?, to może będzie sensowniejsze.
    Przebudowa (budowa od nowa) wg. jakiejś aplikacji też wchodzi w grę, tylko skąd taką dorwać, bo ta oryginalna ma pewne braki i trzeba by ją rozbudować, a szczerze powiedziawszy nie mam ochoty na rysowanie schematów. Popełnię jakiś błąd i MRF odleci, a to trochę kosztuje.
    pukury
    Level 35  
    witam !! masz no allegro dopał 200W/SSB za 120 zeta - tak będzie chyba najtaniej . a błąd możesz popełnić w każdej chwili przy strojeniu wzmacniacza i po ptokach ! pozdrawiam !!
    Dulan
    Level 26  
    Te "dopałki" są na SD-kach. Sam MRF422 jest droższy niż te jego dwie "dopałki".
    Chodzi o jakość nie o pseudo ilość tych Wattów :)

"Also in stock are the original Motorola MRF422 transistors - but these are now a ridiculous price of £57.95 each! We still have in stock the "non Motorola" MRF422 at £41.95 each."

http://www.kcb.co.uk/news64/page3.html
    Panda02
    Level 32  
    Przetwornica owszem, tylko, żeby nie okazało się, że przetwornica będzie droższa od dopałki. Mało, że musi oddać kilkanaście amperów, to jeszcze musi mieć idealnie odfiltrowane napięcie. A jak z akumulatorem? Czy wytrzyma takie obciążenie?
    Niewątpliwie korzystne byłoby spolaryzowanie bazy tak, jak to jest w nocie aplikacyjnej, ale w zdecydowanej większości dopałek tranzystory pracują w klasie C. Przypuszczalnie robione jest tak ze względu na sprawność.
    pukury
    Level 35  
    witam !! tym właśnie różnią " dopałki " od normalnych wzmacniaczy . brednie popisane na obudowie a wewnątrz uproszczona konstrukcja - symboliczne filtry , do pracy SSB klasa C itp. ! dramat . pozdrawiam !!