Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie transformatora w mikrofalówce.

17 Lip 2016 15:03 1215 11
  • Poziom 9  
    Witam!

Wiem że temat był już poruszany, ale nie znalazłem odpowiedzi na swój problem, więc założyłem ten temat.

Zdobyłem mikrofalówkę z uszkodzonym trafo, które zostało już wymontowane. Jak miałem ją u siebie zobaczyłem że obwód HV jest wypruty, ale leży on na spodzie mikrofali. Zdobyłem od kolegi trafo z jego uszkodzonej mikrofali która "wybuchła" (odradzam wkładanie do mikrofali ogniw Li-Po :P ) i chciałem je zamontować w swojej. Znalazłem na elektrodzie jak to zrobić, ale problem powstał jak przystąpiłem do montażu. Na dnie mikrofali znalazłem prócz kondensatora 0.98uF diodę prostowniczą z wsuwką z jednej i oczkiem z drugiej strony i przewód z jakąś plastikową nie rozbieralną puszeczką. Na elektrodzie nie było tych elementów w schemacie podłączenia.
    Co z tym zrobić? Jak to podłączyć?
    Proszę o pomoc, bo z mikrofalówkami nie miałem jak dotąd doczynienia.

Pozdrawiam Michał.

edit:

Teraz znalazłem jeszcze jedną diodę, albo takie coś. Wygląda tak jak pierwsza dioda, ale na symbolu ma tak jakby szeregowo podłączoną diodę z kondensatorem, albo diodę z dwiema pałeczkami przy tym trójkącie na jej symbolu. Na obu końcach ma wsuwki.
  • Poziom 9  
    Ok. Szukałem Schematu konkretnie do swojego cudaka (taka firma krzak że widnieje jedynie logo jakiejś firmy której nigdy dotąd nie słyszałem). Nie pomyślałem aby wzorować się innej mikrofali.
    A co do tej drugiej diody, to do czego ona ma służyć? Ta z dwoma wsuwkami?
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Pragnę zabrać głos w ważnej kwestii, której nikt nie poruszył.

W mikrofalówce występuje napięcie kilku KV i to o częstotliwości napięcia sieci, i natężeniu nawet kilku amperów co potrafi człowieka zabić w kilka sekund, tak więc radziłbym OSTROŻNIE naprawiać to urządzenie :)
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Ta dioda to zabezpieczająca. Równolegle do wyprowadzeń kondensatora podłączasz:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=4460242#4460242
    Daj zdjęcie tej puszeczki, o której wspominasz - nie wiadomo o co chodzi a wynalazków w mikrofalach jest wiele. Nie sądzę, że jest to bezpiecznik wszak jest dioda zabezpieczająca, ale i bywały takie patenty z bezpiecznikiem wpiętym na wtórne trafa.
    Kondensator też sfotografuj (wyprowadzenia zwłaszcza).
  • Poziom 9  
    Ok. Dzięki za odpowiedź.
    Jak poskładam aparat to zrobię zdjęcia.

Mam jeszcze jedno pytanko, bo zauważyłem że brakuje przewodów HV. Mogę je wykonać z przewodów z transformatorów HV z telewizorów (mam takowych na pęczki z odzysku), czy lepiej poszukać przewodów z jakiejś innej mikrofali?
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Przjaciel napisał:
    Mogę je wykonać z przewodów z transformatorów HV z telewizorów

Teoretycznie tak, jeśli je dobrze ułożysz, ale lepsze są w oplocie.
  • Poziom 9  
    Sorka za dłuższą nieobecność, ale byłem poza domem.
    Zdjęcia w załączniku. Narazie bez trafa i samej mikrofali w środku, bo mam je w garażu, gdzie z racji innej roboty zostały "zakopane". :)
    Musiałem znaleźć inną diodę, tą z wsuwką i oczkiem, bo tamta przewodziła w obie strony. :(
    A co do przewodów w oplocie to oryginalne (przynajmniej te co tam znalazłem) były tylko w samej izolacji, takiej jakby lekko silikonowej, bez żadnej dodatkowej ochrony.
    Na jednym zdjęciu sfotografowałem tą puszeczke, wraz ze skalą porównawczą. Próbowałem ją przez siłę odtworzyć, i ciągnąc i skręcając, i nic. Jak przyłożę większą siłę to pewnie ją w końcu połamie, a klej nie puści, więc zrezygnowałem.
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Sprawdź miernikiem to białe pudełeczko :) W środku jest bezpiecznik - powinno być przejście na omomierzu. Jesli będzie, to składaj maszynę do kupy - wszak masz wszystkie części :)
  • Poziom 9  
    Ok. Posprawdzam wszystko, złoże maszynę do kupy :) i dam info o efektach.
  • Pomocny post
    Moderator AGD
    Przjaciel napisał:
    złoże maszynę do kupy

Nie zapomnij założyć obudowy przed uruchomieniem! Albo zdejmij przewody z magnetronu.
  • Poziom 9  
    Jakoś przeoczyłem odpisanie w tym temacie (byłem przekonany że już to zrobiłem).
    Po złożeniu wszystkiego okazało się że jeszcze do wymiany jest magnetron, który dostałem za bezcen na elektrozłomie. Po złożeniu wszystkiego sprzęt działa tak jak powinien.
    Dzięki wszystkim za pomoc w naprawię. Temat zamykam.