Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zdalnie wyłączyć WiFi w dronie?

ghost666 17 Jul 2016 15:34 17424 26
 • Jak zdalnie wyłączyć WiFi w dronie?
  Drony - najczęściej quadrokoptery, zdolne do przesyłania materiałów wideo w czasie rzeczywistym i w jakości HD umożliwiają nagrywanie filmów z zupełnie nowej i niespotykanej dotąd perspektywy. Jednakże te bezzałogowe pojazdy powietrzne mają także inny wymiar - są niekiedy poważnym zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa i prywatności. Wielu ekspertów wskazuje na rozmaite implikacje nowej technologii, na jakie powinni zwracać uwagę piloci, jednakże nie zawsze korzystają oni z tej rady.

  W czasach zagrożenia permanentną inwigilacją drony z kamerami są poważnym zagrożeniem. Nie ma się co dziwić, że pojawia się szereg rozwiązań mających zapewnić ochronę naszej prywatności. Wiele z nich skupia się na zakłócaniu transmisji Wi-Fi, jaka wykorzystywana jest przez drona do komunikacji z operatorem.

  Uwaga

  W poniższym artykule nie będziemy skupiać się na zakłócaniu Wi-Fi czy systemach kierowanej energii, jakie często wykorzystywane są do 'walki' z dronami. Tego rodzaju układy są nielegalne i bardzo niebezpieczne dla atakowanych systemów. Opisane tutaj techniki nie są tak niebezpieczne, ale nadal nie są d o końca legalne. Pamiętajmy, aby eksperymentować tylko na urządzeniach, które są naszą własnością.

  Czemu 802.11?

  Interfejs Wi-Fi jest podstawową metodą komunikacji, jaką wykorzystują quadrocoptery. Niektóre wykorzystują ten interfejs tylko do komunikacji pomiędzy kontrolerem a tabletem wyświetlającym pozycję pojazdu na mapie, dane telemetryczne i inne. Z kolei inne drony wykorzystują Wi-Fi do kompletnej komunikacji pomiędzy kontrolerem na ziemi a dronem w locie. Takie rozwiązania pozwalają na zmniejszenie kosztów implementacji systemu, ponieważ sterować dronem można dowolnym urządzeniem, nawet smartfonem czy tabletem. Wadą jednakże takiego systemu jest fakt, że takie połączenie zaatakowane może być z wykorzystaniem technik klasycznie stosowanych do ataków na urządzenia w sieci Wi-Fi. Zasadniczo nowoczesny drone to latający komputer, który atakować można tak samo, jak atakowany byłby zwykły komputer.

  Jak działa drone?

  Przykładem drona, który wykorzystuje do komunikacji Wi-Fi jest np. AR.Drone 2.0. Tworzy on Access Point, do którego podłączyć może się użytkownik z poziomu smartfona. AP nazywa się ardrone2_ + losowy ciąg cyfr. Domyślnie sieć ta jest otwarta i nie wymaga autentykacji ani nie wspiera szyfrowania. Po podłączeniu się do sieci użytkownik może uruchomić aplikację do kontroli drona.

  Taki system jest bardzo prosty do obsługi dla użytkownika, ale ma swoją wadę - bardzo łatwo jest przejąć kontrolę nad tym urządzeniem. Hackowanie tego drona jest tak łatwe, że istnieją spore grupy pracujące nad ulepszeniem poziomu jego bezpieczeństwa.

  Przeprowadzenie ataku

  Do przeprowadzanie ataku wykorzystany zostanie laptop, karta Wi-Fi na USB i dedykowana antena kierunkowa. Najpierw uruchamiamy drona, który będzie latał dookoła. Po kilku chwilach powinniśmy móc zobaczyć AP drona na liście dostępnych sieci bezprzewodowych. Musimy teraz podłączyć się do sieci i uruchomić nasz ulubiony terminal. Domyślny adres bramy dla tej sieci to 192.168.1. Możemy zatelnetować się pod ten adres, jako że ta usługa jest otwarta w systemie.

  Telnet to jeden ze starszych protokołów wykorzystywanych do zdalnej komunikacji z komputerem. Po zalogowaniu się telnetem do systemu drona możemy w dowolny sposób manipulować jego systemem, a nawet po prostu wyłączyć komputer (i drona) w zdalny sposób, tak, że operator nawet nie zauważy co się stało. Aby wykonać poniżej opisane kroki wystarczy wykorzystać ogólnodostępne narzędzia sieciowe.

  Przyjrzyjmy się też po kolei jak można zautomatyzować atak z wykorzystaniem Raspberry Pi z ekranem dotykowym oraz kilku prostych skryptów napisanych w Bashu. W poniższym poradniku wykorzystaliśmy system zestawiony zgodnie z tutorialem, dostarczonym przez Adafruit ( Link). Pozwala on na podłączenie do RPi ekranu dotykowego i uruchamianie skryptów pojedynczym kliknięciem.

  Najpierw musimy zalogować się poprzez SSH do naszego Raspberry Pi.

  Jak zdalnie wyłączyć WiFi w dronie?


  Następnie zmieniamy katalog w jakim pracujemy na np. pulpit, albo dowolny inny wygodny folder, tak żeby łatwo odnaleźć później skrypty.

  Jak zdalnie wyłączyć WiFi w dronie?


  Wykorzystując nasz ulubiony edytor tekstu tworzymy nowy plik tekstowy. Nazwać możemy go na przykład join_network.sh ponieważ wykorzystywać będziemy go do automatycznego podłączenia się do sieci.

  Jak zdalnie wyłączyć WiFi w dronie?


  Dodajemy do tego skryptu osiem linijek widocznych na ekranie. W linii 7 musimy wpisać pełną nazwę access pointa drona. Po wpisaniu wszystkiego zapisujemy skrypt.

  Jak zdalnie wyłączyć WiFi w dronie?


  Teraz możemy stworzyć skrypt automatyzujący połączenie, które już przetestowaliśmy oraz dodajemy do niego komendę, która wyłączy system drona. Utwórzmy zatem kolejny skrypt, który nazwiemy poweroff.sh.

  Jak zdalnie wyłączyć WiFi w dronie?


  Dodajemy wymienione linijki do naszego skryptu. Inicjalizuje on połączenie poprzez telnet z dronem pod adresem 192.168.1. i wysyła mu komendę poweroff, która wyłącza komputer pokładowy drona i cały system.

  Jak zdalnie wyłączyć WiFi w dronie?


  Teraz musimy nadać skryptowi prawa wykonywalności. Wpisujemy w linii komend:

  Code: bash
  Log in, to see the code


  gdzie filename to nazwa naszego skryptu. Upewnijmy się, że oba nasze skrypty są wykonywalne, sprawdzić to możemy wpisując:

  Code: bash
  Log in, to see the code


  Komenda ta zwróci nam uprawienia plików - odczyt, zapis i wykonywalność (rwx) - dla każdego pliku w folderze.  Jak zdalnie wyłączyć WiFi w dronie?


  I na tym etapie oba skrypty potrzebne nam do automatyzacji ataku są już gotowe. Przygotujmy się do testów i upewnijmy, że pod dronem nie znajduje się nikt, ani nic co może zostać uszkodzone przez spadający pojazd.

  Budowa anteny kierunkowej

  Aby bezproblemowo połączyć się z dronem zbudujemy antenę kierunkową. W tym celu wykorzystamy starą puszkę, gniazdo koncentryczne i kawałek drutu.

  Jak zdalnie wyłączyć WiFi w dronie?


  W świecie komunikacji bezprzewodowej zasięg to wszystko. Dobra antena podłączona do urządzenia bezprzewodowego pozwala bardzo wiele zdziałać. Zasięg i jakość takiego połączenie w dużej mierze zależy od wykorzystanej anteny. W mniej niż godzinę skonstruować można prostą antenę kierunkową, którą podłączymy do naszej karty sieciowej.

  1. Obliczenia

  Najtrudniejszym krokiem konstruowania anteny do sieci Wi-Fi jest obliczenie parametrów anteny. Wyznaczyć musimy miejsce w którym umieścimy nadajnik w puszcze oraz jakiej długości ma być przylutowany do gniazdka koncentrycznego drucik nadajnika. Na szczęście w internecie znaleźć można wszystkie potrzebne informacje. Skorzystać możemy np. z tego poradnika umieszczonego tutaj. Załączona ilustracja pomoże zrozumieć wyniki obliczeń.

  Jak zdalnie wyłączyć WiFi w dronie?


  Znając średnicę puszki - około 100 mm w naszym przypadku - złącze (konektor typu N) musi być zamontowany około 44 mm od dana puszki. Interesuje nas częstotliwość równa 2,4 GHz (Wi-Fi 2.4G), tak więc długość drucika przymocowanego do złącza N musi wynieść około 31 mm.

  2. Zmierz i zaznacz

  Jak zdalnie wyłączyć WiFi w dronie?


  Odmierzamy 44 mm od dna puszki, aby oznaczyć miejsce instalacji złącza koncentrycznego. W tym miejscu musimy wywiercić otwór na złącze oraz 4 otwory na śrubki, jakimi zamontowane jest gniazdo anteny.

  3. Wiercenie otworów

  Po naniesieniu oznaczeń musimy wywiercić taki otwór, aby konektor mieścił się, ale aby był on możliwie przylegający. Następnie musimy zdjąć farbę lub etykietkę z okolicy gniazda, aby zapewnić dobre jego przyleganie do puszki i dobry kontakt elektryczny.

  Jak zdalnie wyłączyć WiFi w dronie?


  Po zamontowaniu gniazda wiercimy cztery otwory montażowe, w których umieścimy śrubki, łączące gniazdo z puszką. Możemy dodatkowo przylutować gniazdo do puszki, jednakże dobre jego dokręcenie na ogół wystarczy.

  4. Przylutowanie promiennika do gniazdka

  Promiennika - druk przylutowany do gorącej żyły gniazda - wykonujemy z kawałka drutu miedzianego. Z ok 10 cm fragmentu drutu musimy zdjąć wszelką izolację i zadbać, aby był on możliwie prosty. Następnie musimy przylutować go do środkowego pola gniazda, jak pokazano na zdjęciu. Drucik musi znajdować się w pozycji idealnie prosto.

  Jak zdalnie wyłączyć WiFi w dronie?


  Po przylutowaniu drucika musimy go skrócić do długości, jaką wyznaczyliśmy w pierwszym kroku. W naszym przypadku jest do 31 mm

  5. Montaż złącz

  Jak zdalnie wyłączyć WiFi w dronie?


  Gniazdo z przylutowanym promiennikiem możemy zamocować na puszce. W tym celu możemy je przylutować albo przykręcić - wszystko, aby tylko zapewnić dobry kontakt elektryczny masy gniazda z puszką.

  6. Podłącz i działaj

  Jak zdalnie wyłączyć WiFi w dronie?


  Po przygotowaniu anteny wystarczy podłączyć do gniazda N kabel antenowy karty Wi-Fi. I już wszystko gotowe. Możemy jeszcze dodać do puszki wygodny uchwyt albo nawet montaż do trójnogu, aby możliwe było precyzyjne celowanie anteną w nasz cel - drona.

  Inne możliwości

  Wyłączenie drona to tylko czubek góry lodowej. Możemy atakując go zrobić wiele innych rzeczy - modyfikować pliki systemowe lub je kasować, przechwytywać strumień wideo lub dane z sensorów, albo zmieniać cel lotu drona. Możliwości są nieograniczone. Tego rodzaju system można nawet zamontować na innym dronie, dzięki czemu możemy atakować drony z wykorzystaniem drona "pilnującego" terenu. Można sobie wyobrazić, aby działo się to automatycznie (wystarczy wykorzystać np. OpenCV do wyszukiwania przeciwników).

  Twórcy projektów testowali szereg dronów pod kątem tego ataku i okazało się, że niemalże wszystkie drony wykorzystujące połączenie Wi-Fi są podatne na tego rodzaju atak.

  Jak zdalnie wyłączyć WiFi w dronie?


  Źródło: http://makezine.com/projects/build-wi-fi-drone-disabler-with-raspberry-pi/

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11395 posts with rating 9630, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • #2
  szymon122
  Level 38  
  ghost666 wrote:
  Opisane tutaj techniki nie są tak niebezpieczne, ale nadal nie są do końca legalne.

  Czy takie podłączenie się pod WiFi wg prawa może być uznane za włamanie? Ciekawi mnie co może zostać uznane tutaj za nielegalne.
 • #3
  satanistik
  Level 27  
  Celowe zakłócanie czegokolwiek lub omijanie zabezpieczeń informatycznych.
  Jeżeli dron spadnie to pewnie też zniszczenie mienia.
  Ogólnie nagonka na modelarstwo lotnicze - ach te złe drony - to trochę przesada, ogólny trend zabronić wszystkiego aby stare grzyby mogły spokojnie grzybieć pod blokami narzekając że jak by mieli krowę to na pewno by się nieść przestała przez takie coś ;-).
 • #4
  Szymonjo
  Level 2  
  Ja bym wyrzucił wszystko o dronach z tego postu i zastawił jak zrobić antenę kierunkową wifi ;)
 • #5
  szymon122
  Level 38  
  Szymonjo wrote:
  jak zrobić antenę kierunkową wifi

  Jak to zrobić to poszukaj w google bo ta jest nijak kierunkowa. Kilkuelementowa yagi dużo lepiej by działała.

  satanistik wrote:
  ach te złe drony

  Wyobraź sobie sytuacje, że ktoś na lotnisku chciał sobie ponagrywać startującego Boeing 787, podleciał za blisko, zepchnął go wiatr i znalazł się na kursie kolizyjnym.
  To jest pierwsza tego typu zabawka która może wyrządzić tyle szkód w niedoświadczonych rękach.
 • #6
  jamtex
  Level 23  
  Teren nad posesją - to również mój teren.
  Wejście na mój teren jest bezprawne i niech się "modelarz lotniczy" nie dziwi jak jego dron skończy jako dawca części :)
  Znam dużo prostszy sposób i znacznie zabawniejszy: myjka ciśnieniowa - działa sprawdzone w boju :)
 • #7
  ghost666
  Translator, editor
  jamtex wrote:
  Teren nad posesją - to również mój teren.
  Wejście na mój teren jest bezprawne i niech się "modelarz lotniczy" nie dziwi jak jego dron skończy jako dawca części :)
  Znam dużo prostszy sposób i znacznie zabawniejszy: myjka ciśnieniowa - działa sprawdzone w boju :)


  Obawiam się, że Twój tylko do pewnej wysokości...
 • #8
  User removed account
  User removed account  
 • #9
  ghost666
  Translator, editor
  turlam.dropsa wrote:
  satanistik wrote:
  Ogólnie nagonka na modelarstwo lotnicze - ach te złe drony - to trochę przesada, ogólny trend zabronić wszystkiego aby stare grzyby mogły spokojnie grzybieć pod blokami narzekając że jak by mieli krowę to na pewno by się nieść przestała przez takie coś ;-).


  Możesz podziękować debilom którzy latają w okolicy lotnisk.
  Może trzeba wprowadzić obowiązkowe ubezpieczenia OC dla dronów? Taki Airbus A380 jak spadnie podczas startu to narobi szkód na jakiś miliard zł/euro/usd. Wiadomo, głupek co sterował zabawką nie wypłaci się do końca życia więc niech wykupi ubezpieczenie.


  Muszę podpytać kolegę, co w ubezpieczeniach siedzi :)

  Okazuje się, że OC jest i jest obowiązkowe, jeśli lata się dronem 'zawodowo' - https://www.mfind.pl/akademia/abc-zakupu/ubezpieczenie-drona/ :) ale to chyba wiedzą, Ci co tak latają, ponieważ oni mają też odpowiednie na drona papiery...
 • #10
  User removed account
  User removed account  
 • #11
  Qdlaty78
  Level 12  
  Żaden atak. Przecież wyraźnie powiedziane jest że to otwarta sieć. Ten artykuł to instrukcja produkcji marnej anteny i przykład podłączenia telnetowego przez ssh.
 • #13
  satanistik
  Level 27  
  Oczywiście nie popieram debilizmu w postaci latanie czymkolwiek w okolicy lotnisk, świecenia laserami w okna pojazdów latających i innych ani też narażania kogokolwiek na niebezpieczeństwo. Ale jak pokazały ostatnie wydarzenia nawet samochód może być śmiertelną bronią i nie da się wszystkiego zabronić.
  Dodatkowo trzeba sobie wyobrazić zderzenie takiego drona z odrzutowcem -
  Jeżeli wpadnie do silnika to pewnie zostanie zmielony, te silniki potrafią mielić kule gradowe i małe ptaki. Jeżeli jednak silnik ulegnie awarii to raczej nic się nie stanie - nie znam żadnego jednosilnikowego airbusa. Wiadomo taki silnik kosztuje kilka mln $ ale to już kwestia odpowiedzialności finansowej. Raczej na 100% samolot nie spadnie no ale wiadomo nie można sobie pozwolić na ryzyko.

  Sprzęt jest dla ludzi. Jeżeli latamy nad jakimś terenem i ktoś zaczyna się martwić prywatnością to do motolotni czy awionetki też będziecie strzelać? A może satelity szpiegowskie?
 • #14
  User removed account
  User removed account  
 • #15
  szymon122
  Level 38  
  satanistik wrote:
  Jeżeli wpadnie do silnika to pewnie zostanie zmielony, te silniki potrafią mielić kule gradowe i małe ptaki.

  Ptak nawet zamrożony jest ciałem miękkim a taki stator silnika to czasami kilkaset gram litego metalu który w przypadku wessania połamie łopatki turbiny, następnie poleci z tymi łopatkami dalej łamiąc kolejne.
 • #16
  brofran
  Level 39  
  Amatorskie loty dronami , podobnie jak jeżdżenie: kładami, samochodami wyścigowymi i motocyklami terenowymi czy żużlowymi powinno być dozwolone tylko na terenach ( obszarach wydzielonych ) specjalnie do tego przeznaczonych , odległych od zabudowy mieszkalnej . I uniknęło by się wszelkich niedogodności i zagrożeń . A działalność zawodowa i profesjonalna w tych dziedzinach tylko z licencją .
 • #17
  zdziwiony
  Level 24  
  brofran wrote:
  Amatorskie loty dronami , podobnie jak jeżdżenie: kładami, samochodami wyścigowymi i motocyklami terenowymi czy żużlowymi powinno być dozwolone tylko na terenach ( obszarach wydzielonych ) specjalnie do tego przeznaczonych , odległych od zabudowy mieszkalnej.
  Czyli nigdzie. Zastanawiam się dlaczego ludzie sami sobie zakładają kaganiec.
 • #18
  brofran
  Level 39  
  zdziwiony wrote:
  Zastanawiam się dlaczego ludzie sami sobie zakładają kaganiec.

  Ano po to aby zamiast samowolki , zagrożeń i bałaganu był ład, porządek i bezpieczeństwo .
  10 % społeczeństwa nie kwalifikuje się do życia w cywilizacji . Tym ludziom należy założyć kaganiec , czyli przepisy porządkowe i normy prawne . :cry:
 • #19
  User removed account
  User removed account  
 • #20
  zdziwiony
  Level 24  
  Cały czas ktoś coś robi dla mojego dobra nie pytając mnie czy ja chcę tego. Przepisy określające gdzie wolno bawić się modelami RC są na tyle restrykcyjne że nie potrzeba więcej.
  Quote:
  10 % społeczeństwa nie kwalifikuje się do życia w cywilizacji . Tym ludziom należy założyć kaganiec , czyli przepisy porządkowe i normy prawne . :cry:
  I akurat te 10% będzie się stosować. Przykład Froga i niedawno 17 letniego Afgańczyka w Niemczech.
 • #21
  Frog_Qmak
  Level 25  
  Jest taki fajny serial prawniczy ,,żona idealna" (The good wife) i tam tematem jednego odcinka był dron latający nad czyjąś posesją i facet, który zestrzeliwał go śrutówką. Jeden z lepszych odcinków bo pokazywał problemy prawne - niby teren prywatny, ale powyżej pewnej wysokości nie jest to już takie oczywiste
 • #22
  DmZ
  Level 18  
  Artukuł irytujący... Trochę wiedzy zawiera ale bardzo niekompletny. Nie ma to jak zerżnąć żywcem artykuł z zagranicznego bloga/czasopisma bez odrobiny krytyki co się przepisuje.

  Podstawową metodą komunikacji w dronach jest wifi? OD KIEDY?! Autor chociaż raz w życiu latał czymkolwiek?

  Dla mnie i wielu pilotow podstawowym torem komunikacji z dronem nie jest g*wniane wifi tylko pancerne 433Mhz (zasięgi nawet po kilkadziesiąt km). Tor video 1.2 lub 2.4 (tu czestotliwosci wifi) 5.8Ghz (przy nodze). I tak lata zdaje się większość pilotów.

  WIFI = relatywnie mały zasięg + duże opóźnienia.
  Czy mowa o dronach czy zabawkach?
 • #23
  komatssu
  Level 29  
  Tylko po co te kilkadziesiąt km zasięgu, skoro wykonywane lotów takimi modelami jest dozwolone wyłącznie w zasięgu wzroku operatora?
 • #24
  Freddy
  Level 43  
  komatssu wrote:
  Tylko po co te kilkadziesiąt km zasięgu, skoro wykonywane lotów takimi modelami jest dozwolone wyłącznie w zasięgu wzroku operatora?
  To jest DIY Zagranica - autorem jest Brent Chapman is an active duty Army Cyber Warfare officer assigned to the Defense Innovation Unit Experimental (DIUx) in Silicon Valley.
  Skąd wiesz jakie tam są przepisy?
 • #25
  CMS
  Administrator of HydePark
  Trochę zboczę z tematu. Uważam, że stosowanie WiFi tam gdzie można stracić zasięg i zrobić komuś krzywdę to czysta głupota.
  Weźmy przykład trochę szybszy od drona. Na załączonym filmie, Pan lata sobie modelem z prędkością 700km/h (siedemset), co z tego że samolot jest w zasięgu wzroku. Przy takiej prędkości wystarczy stracić połączenie na ułamek sekundy i nieszczęście gotowe. W najlepszym wypadku kosztowny remont modelu, lub budowanie od nowa.  Swoją drogą jak oni tym sterują przy takich prędkościach to ja nie mam pojęcia. Myślę, że w najlepszym wypadku roztrzaskałbym taki model o ziemię i może nawet nikogo nie uszkodził, ale obawiam się, że mógłbym bardziej narozrabiać. :)

  Pozdrawiam.
  CMS
 • #26
  zdziwiony
  Level 24  
  Daje chłop radę i lata w miejscu raczej odludnym. Tutaj przeszło 800km/h szybowcem.


 • #27
  DmZ
  Level 18  
  Wifi nie nadaje sie do takich zastosowan i koniec.mowie jako pilot. Wystarczy wleciec obszar pomiedzy anteny (link radio od dostawcy) to sie przekonasz czemu.a i to nie latajac na wifi tylko na zwyklym linku 2.4 przy granicy zasiegu.

  Stosowanie wifi w dronach to pomylony pomysl.jak kolega wyzej napisal wystarczy ze link sie rozepnie na ulamek sekundy, to zanim odzyskasz sterowanie,zdazysz kogos uszkodzic.pol biedy jak latasz za miastem z dala od ludzi...choc wcale nie jest powiedziane ze model wazacy np 2kg z pakietami 10Ah nie doleci do zabudowan...

  Jedyne co jest w wifi dobre to latwosc uzywania dla laikow.

  Proszę niezwłocznie poprawić błędy.
  CMS