Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana obiektywu w aparacie fotograficznym

Traper Ned 17 Lip 2016 17:29 1461 9
  • #1 17 Lip 2016 17:29
    Traper Ned
    Poziom 9  

Witam

Podczas urlopu uszkodzeniu uległ obiektyw w moim kompakcie Canon powershot sx130is. W serwisie Canona na dzień dobry za samo zajrzenie zaspiewali 150 zł bez względu na to, czy da się to naprawić czy nie.
    Facet sugeruje, że trzeba wymienić obiektyw, a wówczas łącznie wyniesie to ok 250 zł.

Znalazłem na Aliexpress kilka uzywanych, testowanych obiektywów, np. http://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&i...7060356&SearchText=zoom+canon+powershot+sx130

Mam pytanie - czy ktoś to już robił? Jest kilka filmów w necie https://www.youtube.com/results?q=how+to+replace+the+lens+for+this+canon+powershot+camera%3F

Pozdrawiam i czekam na informacje T.N.

• Pomocny post
    #2 17 Lip 2016 18:30
    gajmix
    Poziom 32  

Zależy kogo pytasz - czy ktoś to już robił? Wymiana obiektywu w modelu SX130 IS to nie jest jakaś skomplikowana sprawa, trzeba zachować kolejność demontażu i montażu i oczywiście nie zapomnieć o takich rzeczach jak rozładowanie kondensatora lampy. Komuś kto robił to już z kilkanaście razy prawdopodobnie wymiana obiektywu zajmie jakieś 40minut, amatorowi w zależności od umiejętności manualnych i posiadanych narzędzi pewnie z kilka godzin. Jeszcze taka uwaga na koniec; w tym modelu jeśli obiektyw jest uszkodzony ale składa się do pozycji zerowej(startowej) to jest 100% szans na naprawę bez jego wymiany, ale to już raczej robota dla fachowca za to koszt w granicach 80 - 110zł. Lepiej jest jednak naprawiać optykę która już jest w aparacie, zdarza się że po wymianie na inny obiektyw dają się zauważyć spore nieostrości na zdjęciach, a amator ani nawet nieautoryzowany serwis możliwością kalibracji programowej przecież nie dysponują.

• #3 18 Lip 2016 07:33
    Traper Ned
    Poziom 9  

Witam

Na początek - wielkie dzięki za odpisanie i sporo informacji
    Jak widzę nie jest to tak prosta sprawa.
    Wspominasz o rozładowaniu kondensatora lampy.
    Nie mam zielonego pojęcia jak to zrobić .
    Na pewno wymiany nie będę robił gdy są w aparacie baterie.

W serwisie Canona tam gdzie się pytałem o naprawę pracuje
    delikatnie mówiąc niesympatyczny facet który od razu z grubej rury
    za samo zajrzenie chce sobie policzyć 150 zł dlatego albo
    poszukam kogoś innego albo sam spróbuję go naprawić

Pozdrawiam i czekam na sugestie i informacje

T.N.

• Pomocny post
    #4 18 Lip 2016 09:04
    phantom48
    Poziom 26  

Wymiana obiektywu w kompakcie nie jest rzeczą zbyt skomplikowaną, na instruktażowych filmikach z YT serwisant z elektrycznym śrubokrętem w ręce pokazowo robi to w 3,4 min.Tylko decydując się na taką formę naprawy należy mieć na uwadze to iż oryginalny obiektyw był kalibrowany z elektroniką aparatu więc stanowi jakby parę i po jego wymianie taka kalibracja musi być przeprowadzona.Czy bez takiego postępowania aparat będzie prawidłowo działać? raczej bardzo rzadko.Fotografie mogą być nie ostre w całym zakresie ogniskowych ,również lampa błyskowa może źle działać.Aby takiej kalibracji dokonać należy posiadać odpowiednie oprogramowanie oraz tablice.Sam proces nie jest trudny gdyż soft jest na karcie SD ale trzeba go mieć a producent go nie udostępnia.Nie autoryzowane serwisy najczęściej takie dostrajanie wykonują w zastępczy sposób nie jest to to samo ale tak też można ale nie zawsze i jeżeli się ma już jakieś doświadczenie.Autor tego postu jest tu w dość dobrej sytuacji gdyż akurat w aparatach Canon matryce ccd posiadają śrubki regulacji dystansu, jednak są po ustawieniu zalane klejem, który należy usunąć, co jest dość pracochłonne.Jeżeli uszkodzony obiektyw nadawał by się jeszcze do naprawy to szybciej by to poszło niż procedura pasowania nowego.Proszę więc podać rodzaj usterki swojego obiektywu, jeżeli nie jest uszkodzony mechanicznie a tylko zabrudzony lub uszkodzone jego elektronika to można by było go naprawić.

• #5 20 Lip 2016 19:57
    Traper Ned
    Poziom 9  

Serdeczne dzięki za następne informacje. Jak widze to nie taka prosta sprawa.
    Robiąc to samemu można wpędzić się w koszta ( zakup obiektywu) - ok USD 20
    a nie wiadomo czy bedzie działało wszystko prawidłowo ,
    Co do uszkodzenia to aparat wyleciał z ręki osobie która robiła mi zdjęcie
    Fujara nie założył paska na przegub jak prosiłem i KLOPS
    Obiektyw się wysuwa do pewnego momentu a następnie zaczyna się blokować
    i ponownie się zamyka . Gdy chcę zrobic zdjęcie z dużej odległości wysuwa się
    od razu do końca łapiąc ostrość , w przypadku gdy obiekt jest oddalony o kilka metrów wysuwa się częsciowo i wtedy "szaleje" Tak to wygląda.

Pozdrawiam i czekam na informację

T.N.

• Pomocny post
    #6 20 Lip 2016 20:11
    phantom48
    Poziom 26  

Z opisu wynika iż obiektyw nie jest zablokowany więc można go rozłożyć i dużym prawdopodobieństwem również naprawić.Jak byśmy mieszkali w jednym mieście to może bym coś pomógł.Nie jest to zbyt wartościowy aparat wiec strata także ,a na przyszłość radzę kupować aparaty z wymiennym obiektywem , większa matryca lepsze zdjęcia i obiektywy się już wymienia bez udziału serwisów.

• #8 20 Lip 2016 21:05
    phantom48
    Poziom 26  

Ja sam często kupowałem różne rzeczy na ebay i aliexpees , i zawsze pod uwagę wpierw biorę ocenę sprzedawcy przez nabywców .Jeżeli ta jest dobra to najniższa cena przedmiotu nie budzi już we mnie podejrzeń.Są inaczej myślący i wybierają drożej lub najdrożej sądząc iż jak zapłacą dobrze to dostaną lepsze.Sprzedawcy to jednak doświadczeni ludzie i wiedząc o takim mniemaniu niektórych klientów, więc wystawiają swój taki sam towar w różnych cenach, czyli dla każdego coś odpowiedniego.Więc prze zakupie tego obiektywu proszę to również uwzględnić.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME