Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Acer EXtensa 5220 - Nie włącza się

slodkie_ciacho 17 Jul 2016 20:36 1752 4
 • #1
  slodkie_ciacho
  Level 15  
  Witam.
  Dostałem do sprawdzenia laptop Acer Extensa 5220. Jego dolegliwością był znikający obraz (czarny, podświetlenie było, na zewnętrznym monitorze obraz był). Podobno po zainstalowaniu gry, zrobiłem format i problem zniknął na jakiś czas.
  Po jakimś czasie laptop uruchamiał się normalnie, ale po ruszeniu ekranem gasł, stąd moje podejrzenie na taśmę.
  Wyjąłem baterię, zdjąłem ramkę z ekranu, w tym momencie zauważyłem że zamiast śrub przykręcających zawiasy jest klej. Z kadłubka zdjąłem listwę (tu mi trochę odskoczyła i chyba w tym momencie się uszkodziła tasiemka-nie spodziewałem się że włącznik i diody są przykręcone do listwy zasłaniającej). Sprawdziłem na samym zasilaczu czy komputer się uruchomi-tak, chociaż dioda pracy dysku mrygała tylko przy ruszeniu tasiemką czyli jednak się uszkodziła. Poruszałem wiązką która prowadzi do matrycy i inwertera-brak reakcji (obraz wyświetlało prawidłowo).
  Odłączyłem od zasilacza, odkręciłem matrycę.
  Zauważyłem że wtyczka do inwertera jest uszkodzona i była przyklejona klejem na gorąco, a taśma/wtyczka do matrycy wyglądała jakby z jednej strony nie była wsunięta do końca. Odłączyłem ją, jak i od inwertera by sprawdzić miernikiem-wszystkie połączenia "zadzwoniły". Uznałem że przyczyną pewnie była ta źle wsunięta do matrycy. Zaizolowałem kabelek od WIFI gdyż był w jednym miejscu przetarty. Przykleiłem z powrotem wtyczkę do inwertera klejem na gorąco, przykręciłem i podłączyłem matrycę. Odkręciłem wentylator by sprawdzić czy dużo kurzu na radiatorze-wyczyściłem i przykręciłem, wyjąłem dysk twardy gdyż również wydawał się być krzywo włożony, poprawiłem. Zadowolony włożyłem baterię, podłączyłem pod zasilacz (bateria jest już padnięta), pojawiła się dioda ładowania. Wciskam przycisk by włączyć komputer, mrygnęła dioda sygnalizująca pracę komputera po czym zgasła wraz z lampką sygnalizującą ładowanie.

  Laptop nie włącza się ani na baterii (tylko mrygnie dioda sygnalizująca pracę komputera, żeby znowu się dało spróbować trzeba odczekać chwilę albo wyjąć i włożyć baterię), ani na zasilaczu (tak samo-tylko mrygnie), ani na baterii i podłączonym zasilaczu.

  Próbowałem jeszcze wyjąć i włożyć RAM, jak i bez samego RAM'u oraz dysku-to samo.
  Naprawiłem tasiemkę ale zgodnie z moimi przypuszczeniami nic to nie dało.
  Acer EXtensa 5220 - Nie włącza się
  Odkręciłem chłodzenie-śruba dociskająca radiator do chipsetu nie była dokręcona, termopad jest popękany.  Gorący jest MAXIM8744E, na U22 (Winbond WPC8763LDG) jest widoczny wypalony ślad:
  Acer EXtensa 5220 - Nie włącza się
  Wyczytałem tu że jak KBC jest uszkodzony to przetwornica może się grzać. Na TC19 i TC22 pojawiają się na ułamek sekundy napięcia ok 2,9V i 4,6V (miernik ma spóźniony zapłon więc nie można dobrze zmierzyć). Sprawdziłem jeszcze testem diod na płycie U18, U19, U20, U21, U24, U55, U56, U58-OK. U23 i U57 mają między nóżką 1/2/3 a 4 tylko 1,9Ohm-mam je wylutować żeby sprawdzić czy są uszkodzone czy tak ma być?
  Chciałem zmierzyć ile prądu pobiera "pusta" płyta-105mA, o dziwo po włączeniu na amperomierzu zaczęła się uruchamiać-650mA po czym po 3 sekundach zgasła, zeszła do 180mA i tak została. Po dłuższym odłączeniu od zasilania znowu zaczyna się normalnie uruchamiać na kilka sekund.
  Udało się zmierzyć napięcia na TC19 i TC22, są to 3,34V i 5,09V. Napięcia te są póki się nie włączy na przycisku, w tym czasie nawet ładuje, MAXIM8744E nie parzy.
  Przy jednej z prób płyta zaczęła się uruchamiać, po 3sek. zgasła i uruchomiła się znowu (jakby się zresetowała), w tym stanie została, MAXIM nie parzył. Przytrzymałem przycisk by wyłączyć ją-wtedy zgasła wraz z ładowaniem, a MAXIM znowu stał się gorący.
  Ładowarka daje 19,48V inny laptop na niej działa.

  Oznaczenie płyty:
  Acer EXtensa 5220 - Nie włącza się
  Schemat znalazłem tu: Link

  Nie znam się zbyt dobrze na serwisie, ale na pewno prócz tej tasiemki nie uszkodziłem nic, zwarcia jakąś śrubką też nie zrobiłem gdyż za każdym razem wyjmowałem baterię i odłączałem ładowarkę. Z pomocą tego forum z pozytywnym skutkiem wymieniłem w innym Acerze KBC. Mam nadzieję że i w tym przypadku da się coś poradzić. Jednak jeżeli trzeba wymienić więcej scalaków niż tylko KBC (chociażby U23 i U57) to chyba nie warto (sprawna płyta główna 100zł).

  Pozdrawiam
 • #2
  lisek
  Service technician RTV
  Wredne płyty MB 06236-1N 48.4T301.01N ,
  platforma COLUMBIA / TANGIZ Wistron.

  Masz na przycisku Wł. 3,3V
  Potem pomiary na ukł. pzrełacznika napięć zasilania _aku-Zasilacz oparty o ISL6255.

  Tak na moje czucie > opcja z zakupem mb za 100pln to najlepsze i najszybsze wyj. z problemu
  - jak zabawa z np. kbc wpc8769ldg

  _________________
  Blisko 70% uszkodzeń na tej mb to problemy z ukł. LAN_Ethernet BC5787
  *uszkadza się "sam z siebie"?
  * możesz zdjąć ten IC i zobacz objawy > kiedy kupisz nową _używaną płytę

  Skoro gorący MAX877... (stby: 3,3 i 5V) to zobacz elementy w jego otoczeniu, oporniki np. pin.8
  Link

  Acer EXtensa 5220 - Nie włącza się
 • #3
  boro1234567
  IT specialist
  lisek wrote:
  Wredne płyty MB 06236-1N 48.4T301.01N ,
  platforma COLUMBIA / TANGIZ Wistron.

  Czemu wredne, w czasach ich świetności super się ich serwisowało.
  Kup sprawną płytę bo ta już swoje przeszła i wymień tasiemkę żeby za chwilę nie naprawiać drugiej płyty.
 • #4
  slodkie_ciacho
  Level 15  
  Witam po dłuższej przerwie.

  Tak, na przycisku jest 3,3V.

  Ale jako że elektronik ze mnie marny, i sądzę że jednak sobie nie poradzę z tą naprawą (no chyba że będziecie mi pisać dokładnie co i gdzie pomierzyć hehe) to padła decyzja żeby kupić nową płytę główną.

  Ale... czy jest możliwe sprawdzenie matrycy z tego Acer Extensa 5220 na laptopie Acer Aspire 3690 (jakby nie było obraz znikał, chciałbym się upewnić że to nie matryca)? Wtyczka jest ta sama, podejdzie to?
  Po za tym przed zakupem spróbuję wylutować ten układ LAN ETHERNET BCM5787MKMLG o którym wspominał lisek (w końcu płyta i tak nie działa więc nic nie tracę).

  I czy to prawda że płyta pasuje z następujących modeli:
  EX5220, EX5620, TM5320, TM5720, TM7320, TM7720
  Po prostu z tych modeli znalazłem więcej i tańszych ofert.

  Niektóre z nich mają grafikę dedykowaną, czy jeżeli nie zamontuję takiej grafiki również będzie obraz (nie wiem czy płyty które są przystosowane pod grafikę dedykowaną, posiadają wtedy zintegrowaną?).

  Swoją drogą czy KBC który ma ewidentnie ślad spalenia może być przyczyną objawów i tak jak piszą w tym temacie który wcześniej podałem:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1731499.html
  przyczyną grzania się układu MAXIM8744E?

  Pozdrawiam
 • #5
  slodkie_ciacho
  Level 15  
  Witam ponownie.
  Pogrzebałem śrubokrętem w zwęglonym miejscu KBC żeby się upewnić czy to rzeczywiście spalone-tak. Podłączyłem płytę pod zasilacz-diody zaczęły się palić na pomarańczowo. Pogrzebałem po raz drugi-diody zaczęły się palić na zielono (czyli niby OK). Podłączyłem matrycę, procesor i RAM, wcisnąłem przycisk wł., diody zapaliły się, zgasły i znowu zapaliły (jakby reset), pojawił się napis "acer" po czym od razu zgasł, równocześnie zaczął się grzać MAXIM.
  Właściciel zdecydował się zaryzykować i wymieniłem KBC-laptop działa prawie normalnie. Prawie tzn. ekran lekko mrygał jak przy podłączaniu do zasilacza, szczególnie przy najwyższej jasności. Pomyślałem że to pewnie świetlówka padnięta, ale po chwili zauważyłem że mrygało ładowanie (nawet w systemie), Po wyjęciu baterii i uruchomieniu na samym zasilaczu efekt ustąpił więc to chyba tylko bateria uszkodzona (wcześniej nawet system wyświetlał komunikat że komputer może działać niewłaściwie).
  Temat do zamknięcia.
  Pozdrawiam.