Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Silnik elektryczny od pompy nie zawsze startuje

peterson98 17 Jul 2016 21:11 2355 12
    peterson98
    Level 13  
    Witam.
    Probkem taki jak wyżej.
    Silnik ktory napędza moją pompę od basenu nie zawsze potrafi wystartować. Tzn. Po włączeniu zasilania silnik buczy, a jesli przekręce wentylator ręcznie kawałek to pompa rusza i dziala bez problemu.
    Odawałem to juz do specjalisty ktory przewinął silnik i skasował 150zl ale zupełnie nic to nie dało.
    Ktoś ma pomysl co to moze byc ?
    artpaw5
    Level 10  
    Zacząłbym od sprawdzenia kondensatora.
    mancioch
    Level 12  
    Kolega powyżej dobrze sugeruje, kondensator, tzw rozruchowy stosowany w tego typu urzadzeniach, często bywa przyczyną ww.sytuacji. Spotkałem się też podobnym zachowaniem silnika, w którym pomogło odwrócenie fazy w gniwzdku sieciowym.
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    artpaw5 wrote:
    Zacząłbym od sprawdzenia kondensatora.

A gdzie jest napisane, że obok silnika leży gdzieś kondensator?
    peterson98 wrote:

Silnik ktory napędza moją pompę od basenu nie zawsze potrafi wystartować. Tzn. Po włączeniu zasilania silnik buczy, a jesli przekręce wentylator ręcznie kawałek to pompa rusza i dziala bez problemu.
    Odawałem to juz do specjalisty ktory przewinął silnik i skasował 150zl ale zupełnie nic to nie dało.

Bo jak miało dać? Nawet nie wiadomo co to za silnik... pewnie tajemnica państwowa.
    No cóż, przede wszystkim trzeba posprawdzać przewody łączeniowe i styki.
    artpaw5
    Level 10  
    Krzysztof Kamienski wrote:
    mancioch wrote:
    którym pomogło odwrócenie fazy w gniwzdku sieciowym.
    W jaki sposó mogło pomóc ?

Nikt nie pisze że to musi pomóc.Też miałem taki przypadek w małej pompie ogrodowej z marketu.
    Co do kondensatora to podobnie.niewiem jaka to pompa ale jeśli jest tam kondensator to ja bym sprawdził gdyż w tych chińskich pompach
    są one bardzo niskiej jakości.
    peterson98
    Level 13  
    Dziekuje za odpowiedzi
    Czyli tak.
    Pierwsza opcja to kondensator a druga to sama pompa.
    Mysle ze nie jest przyczyną ponieważ obraca sie bardzo lekko a sam silnik tez nie startuje.
    Zobacze jutro co się kryje w tej plastikowej puszce przy silniku
    Zarówno pompa jak i silnik są "firmy x" ;) czyli noname.
    Silnik elektryczny od pompy nie zawsze startuje Silnik elektryczny od pompy nie zawsze startuje
  • Helpful post
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    peterson98 wrote:
    Zobacze jutro co się kryje w tej plastikowej puszce przy silniku
    Kondensator się kryje, bo cóż by innego. W niektórych chińskich silnikach wciśnięty stykami w specjalne loże, co biorąc pod uwagę ich trwałość, jest ze wszech miar słusznym rozwiązaniem. W bardziej zaawansowanych modelach znaleść tam można także ,,wyrób termikopodobny"
  • Helpful post
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    Rezystor240 wrote:
    tan silnik posiada cewkę rozruchową?
    Może jest ona przepalona.
    Nie posiada cewki rozruchowej. Posiada za to kondensator ,,pracy" Wystarczy? Czy dalej pisanie dla samej sztuki epistolarnej, bez znajomości rzeczy ?
    Mirek99
    Level 22  
    Mam nadzieje że specjalista sprawdzała jego działanie po przezwojeniu.
    Nie posiada cewki rozruchowej. Posiada za to kondensator ,,pracy"
    Silnik jedno fazowy posiada uzwojenie rozruchowe i kondensator lub wyłącznik odśrodkowy.
    Silnik elektryczny od pompy nie zawsze startuje
    Jeżeli silnik nawet sam nie zawsze startuje to trzeba sprawdzić wartość napięcia zasilającego na zaciskach silnika.
    Jeżeli napięcie zasilające jest prawidłowe to problem jest w obwodzie rozruchowym.