Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

10 projektów na nudne lato: PiNoculars (5)

ghost666 18 Lip 2016 11:23 9066 6
 • 10 projektów na nudne lato: PiNoculars (5)
  Nadal jest lato, chociaż pogoda nie dopisuje. Każdy ma trochę więcej wolnego czasu niż zazwyczaj. Czas ten spożytkować można na wiele sposobów - granie w gry komputerowe, oglądanie filmów na youtubie czy uprawianie sportów to tylko niektóre z możliwości. Ale oczywiście elektronicy i programiści - hobbyści i zawodowcy - mają teraz więcej czasu niż zazwyczaj na zrealizowanie jakiegoś pobocznego projektu, zanim nadejdzie jesień i wszelkie terminy powrócą ze swoją nieubłaganością.

  W poprzedniej części prezentowaliśmy autonomiczny model samochodziku, który porusza się wykorzystując OpenCV do nawigowania się w świecie. W poniższym artykule przyjrzymy się projektowi PiNoculars - połączeniu lornetki z Raspberry Pi 2 wraz z kamerą. System taki dopasować można również do mikroskopu, teleskopu etc - w zasadzie do dowolnego układu optycznego podłączyć można PiCam oraz zaprezentowany układ.

  System wykorzystuje Raspberry Pi z zainstalowanym Raspbianem i przyłączonym LCD z ekranem dotykowym do robienia zdjęć poprzez lornetkę, przeglądania już wykonanych ujęć etc.  Aby uruchomić opisywany układ musimy przygotować system operacyjny - Raspbian OS - oraz sprzęt, tj. Raspberry Pi 2 +, kamerę PiCam podłączoną do portu kamery w komputerze oraz moduł HAT z ekranem LCD i czujnikiem dotykowym (od Adafruit). W artykule źródłowym i innych poradnikach znajdziemy dokładny opis jak zrealizować te kroki. Zajmijmy się teraz podłączeniem kamery do lornetki.  Aby zamontować na okularze lornetki kamerę podłączoną do 'Maliny' autor postanowił wykonać dedykowane elementy z wykorzystaniem plotera CNC. Elementy zaprojektowane zostały w InkScape i wykonane z grubej na 6 mm sklejki (wykorzystany może być oczywiście inny materiał, jaki da się ciąć laserem jak w pokazanym ploterze).

  Do wykonania elementu potrzebne będą nam:

  * Lornetka, na której chcemy wszytko zamontować.
  * Suwmiarka do dokonania pomiarów rozmiaru lornetki - każda jest inna i nie można stworzyć uniwersalnego montażu.
  * Znane wymiary PiCam, RPi.
  * Sklejka 6 mm o wymiarach ok. 5 cm x 15 cm
  * Trzy śrubki M2 x 25 mm, cztery śrubki M2 x 8 mm oraz nakrętki do nich.

  Po zdjęciu wymiarów z wszystkich elementów i dostosowaniu projektu do naszej lornetki, użytej sklejki lub innego materiału wyciąć możemy, jak pokazano na filmie, wszystkie elementy.  Aby skompletować system potrzebne nam jest jeszcze oprogramowanie. Odpowiedni skrypt obsługujący kamerę odnaleźć możemy tutaj: https://learn.adafruit.com/diy-wifi-raspberry-pi-touch-cam/pi-setup.

  Po zmontowaniu i uruchomieniu systemu, może okazać się, że obraz jaki widzimy na LCD jest odbity lustrzanie, względem tego co widoczne jest w lornetce. W takiej sytuacji w pliku cam.py musimy dokonać prostej zmiany - dodajemy dwie linijki:

  Musimy wyszukać linijkę w której znajduje się wpis # Init Camera (około 571 linii kodu). Zaraz nad linijką #Camera.crop dodajemy:

  Kod: python
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  Następnie zapisujemy zmiany w pliku i wychodzimy z edytora. Po wprowadzeniu zmian musimy jeszcze zresetować Raspberry Pi i już możemy korzystać z poprawnie wyświetlającego się obrazu.

  10 projektów na nudne lato: PiNoculars (5)


  Finalnie, aby móc korzystać z lornetki na dworze, musimy jakoś zasilić naszą 'Malinę'. Autor w tym celu wykorzystał power-bank Guide 10 Plus Goal Zero, który pozwala na wykorzystanie zwykłych ogniw AA. Zasilanie podłączone jest do lornetki poprzez 36 calowy kabel USB A -> microUSB.

  Opisane zasilanie pozwala na zgromadzenie około 2300 mAh. Opisany system pobierać będzie (z LCD i WiFi) około 500..1000 mA, co oznacza, że na jednym naładowaniu baterii pracować będziemy mogli od ok. dwóch do ponad czterech godzin. Dodatkowo, jeśli nie potrzebujemy łączności WiFi podczas zabawy PiNoculars dobrym pomysłem jest odpięcie karty sieciowej Wi-Fi - pozwoli to istotnie zmniejszyć zapotrzebowanie RPi na prąd.

  Źródła:
  http://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1329968&page_number=5
  http://www.instructables.com/id/PiNoculars-Raspberry-Pi-Binoculars/?ALLSTEPS

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9950 postów o ocenie 8210, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • #2
  metalMANiu
  Poziom 17  
  To już trzeci projekt z tej serii, który opiera się na użyciu RPi...
 • #3
  a_noob
  Poziom 22  
  metalMANiu napisał:
  To już trzeci projekt z tej serii, który opiera się na użyciu RPi...

  I tu się mylisz, wszystkie opierają się na rpi.
 • #4
  yulino
  Poziom 2  
  Witam, wpadłem, żeby podziękować, bo korzystając z tego co tu opisałeś udało mi się ukończyć mój projekt połączenia lornetki. :D
  Także wieelkie dzięki.
 • #5
  Juzek14
  Poziom 1  
  Dziekuję za dodanie postu i cennych wskazówek. Dzięki Tobie mogę zabrać się do roboty i może wkoncu uda mis ie dokończyć to co zacząłem :) także artykuł bardzo pomocny.:)
 • #6
  hathanded
  Poziom 2  
  Ja mam mały problem z tym, bo po ukończeniu wszystkiego nawet z powerbankiem działa mi jedynie przez maksymalnie 20 min. Rozliczenie PIT Powerbank jest sprawny z innymi urządzeniami, a gdy podpinam go do tego, to po 20 min rozładowuje całego powerbanka... :|
 • #7
  natalia1
  Poziom 10  
  za duzy pobór mocy moze posiada :D