Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zamień smartfona w mikroskop w 20 minut

ghost666 18 Lip 2016 12:22 15927 11
 • Zamień smartfona w mikroskop w 20 minut
  Nie chcemy oddawać się romantycznym mitom, jak to "kiedyś było lepiej", ale musimy przyznać, że rozwój technologii mobilnej i komputerów istotnie przyczynił się do tego, jak dzisiejsza młodzież spędza czas wolny. Oczywiście, dzieci dalej grają w piłkę, ale na mecz umawiają się już przez SMSa, a nie dzwoniąc domofonem i pytając "Proszę pani, czy Paweł wyjdzie się pobawić?". Podobny impakt smartfony mają na inne aktywności, spotkania etc.

  Ale smartfony wykorzystać można także do rozszerzenia możliwości najmłodszych, gdy są oni na dworze. Popularne były kiedyś mikroskopy dla dzieci, które umożliwiały obserwację różnych rzeczy w całkiem dużym powiększeniu. Studiować w ten sposób można było budowę roślin czy kształty ziaren piasku. Teraz podobne doświadczenia dostarczyć naszym dzieciom możemy przy wykorzystaniu smartfona. Wystarczy około 10 dolarów i 20 minut pracy, aby samodzielnie wykonać cyfrowy mikroskop oparty na smartfonie, który wykorzystać możemy do poznawania otaczającego nas mikroświata.

  Oto czego potrzebować będziemy do skonstruowania własnego mikroskopu (wielkość niektórych elementów można zmienić, np. zastąpić calowe gwinty metrycznymi):

  * Trzy gwintowane pręty lub śruby 5/16" o długości 4,5 ".
  * Dziewięć nakrętek 5/16".
  * Trzy nakrętki 5/16" ze skrzydełkami.
  * Pięć podkładek "5/16".
  * Sklejka 7" x 7" o grubości 0,75" na podstawę mikroskopu.
  * Arkusz pleksi 7" x 7" o grubości 0,125" jako podstawa do telefonu.
  * Arkusz pleksi 3" x 7" o grubości 0,125" jako podstawa pod preparat.
  * Jeśli chcemy dodatkowo przesuwać płynie preparat podczas okladania przyda nam się dodatkowy kawałek pleksi, ok 2" x 4" o grubości 0,125".
  * Soczewka z wskaźnika laserowego.
  * Latarka LED, jako podświetlenie do preparatu (zastąpić można innym źródłem światła lub nawet odpowiednio umieszczonym lustrem).

  Jeśli chodzi o narzędzia, to potrzebować będziemy wiertarkę z zestawem wierteł i linijkę, a także kombinerki do zdemontowania soczewki.

  Aby zdemontować soczewkę z wskaźnika laserowego postępujmy zgodnie ze zdjęciami poniżej. Rozebrać musimy najpierw przednią sekcję obudowy, następnie odkręcić tylną i wyjąć baterie. Wtedy też możemy delikatnie, np. ołówkiem, wypchnąć wewnętrzny moduł laserowy z obudowy. Gdy już uda się nam ta czynność możemy rozkręcić przednią część lasera, aby wyjąć znajdującą się tam plastikową soczewkę - wystarczy odkręcić trzymający ją element.

  Zamień smartfona w mikroskop w 20 minut


  Pamiętajmy oczywiście, że aby zdobyć soczewkę wystarczy najtańszy wskaźnik, więc zaopatrzmy się w najtańszą zabawkę jaką uda nam się znaleźć.

  Soczewka, jaką wydobyliśmy z wskaźnika nie jest symetryczna. Przyjrzyjmy się jej, aby zlokalizować która strona jest płaska. Gdy uda się nam to, przymocujmy soczewkę do telefonu płaską stroną (np. wsuwką do włosów i taśmą klejącą) - telefon w takiej konfiguracji powinien mieć szersze niż normalnie pole widzenia.

  Zamień smartfona w mikroskop w 20 minut


  Teraz zabieramy się za wiercenie. Wykorzystując np. pisak lub cienkopis zaznaczamy dwa narożniki sklejkowej podstawki mikroskopu - znaczniki nanosimy około ¾" od bocznych i przedniej krawędzi. Na przygotowanej tak podstawie umieszczamy większy arkusz pleksi, a następnie mniejszy, tak aby mniejszy arkusz wysnięty był o około ¾" poza sklejkową podstawkę. Tak przygotowane i ułożone elementy przewiercamy w miejscu, które oznaczyliśmy pisakiem wiertłem, które umożliwi nam przełożenie gwintowanych prętów.

  Zamień smartfona w mikroskop w 20 minut


  Aby podstawa leżała płasko na powierzchni to od spodniej jej strony musimy wykonać zagłębienia pod łby śrub lub nakrętki do pręta. Wykorzystując płaskie wiertło do drewna wykonujemy odpowiedni otwór.

  Zamień smartfona w mikroskop w 20 minut Zamień smartfona w mikroskop w 20 minut


  Teraz umocować musimy soczewkę. Wykorzystując wiertło mniejsze niż średnica soczewki wiercimy otwór w większym arkuszu pleksi. Otwór możemy zawsze później powiększyć np. pilnikiem, więc nie wybierajmy zbyt dużego wiertła. Otwór powinien znajdować się na środku na wysokości wywierconych już otworów montażowych na śruby (ok. ¾" od przedniej krawędzi).

  Aby mikroskop działał możliwie najlepiej soczewka musi znajdować się jak najbliżej aparatu w naszym telefonie. Zależnie od jego kształtu umieścić soczewkę możemy wyżej lub niżej. Dobierzmy wysokość montażu soczewki nad powierzchnią pleksi do tego, jaki telefon mamy zamiar umieścić w mikroskopie.

  Zamień smartfona w mikroskop w 20 minut


  Finalnie umieścić możemy źródło światła w podstawie. Powinno ono znajdować się dokładnie pod soczewką. Możemy położyć duży arkusz pleksi na sklejce i wywiercić otwór w miejscu zamocowania soczewki. W ten sposób zapewnimy sobie maksymalną precyzję. Po wywierceniu otworu na montaż oświetlenia preparatu możemy przystąpić do montażu całego układu, zaczynając od zamocowania oświetlenia.

  Zamień smartfona w mikroskop w 20 minut


  Gdy zamontujemy już oświetlacz obserwowanej próbki, zamontować możemy wszystkie śruby, trzymające całość. Najpierw przykręcamy wszystkie śruby do sklejkowej podstawy mikroskopu, a następnie na odwróconych nakrętkach motylkowych montujemy mniejszy arkusz pleksi (3" x 7"), pełniący rolę stolika, na którym leży próbka. Nie zapomnijmy o dodaniu podkładek. Gdy umieścimy mniejszy arkusz pleksi możemy wkręcić na śruby kolejne nakrętki, założyć podkładki i nałożyć większy arkusz pleksi, ten z soczewką. Spocznie na nim smartfon. Gdy umieścimy go na dobrej wysokości i równolegle do podstawy, możemy założyć na śruby podkładki i kolejne nakrętki, mające za zadanie utrzymywać pleksi na miejscu. Aby złapać ostrość obrazu przemieszczamy mniejszy arkusz na nakrętkach motylkowych, aby dobrać odpowiednią odległość pomiędzy obiektywem - soczewką - a próbką.

  Zamień smartfona w mikroskop w 20 minut


  I to wszystko! nasz mikroskop jest gotowy. Nie wydaliśmy na niego więcej niż $10, a zmontowanie mikroskopu zajmuje zaledwie chwilę. Teraz czas wyjść na dwór, eksplorować i zbierać ciekawe preparaty, do obserwacji pod mikroskopem.  Źródło: http://www.electronicproducts.com/Education/Design/How_to_turn_your_smartphone_into_a_digital_microscope_in_20_minutes_and_for_only_10.aspx


  Fajne! Ranking DIY
 • #2 18 Lip 2016 14:30
  metalMANiu
  Poziom 16  

  Dopiero po obejrzeniu filmiku uwierzyłem, że można zrobić coś przypominającego mikroskop i naprawdę działającego. Efekt jest super.

 • #4 18 Lip 2016 16:53
  szymon122
  Poziom 37  

  oskar777 napisał:
  A może się da zrobić z telefonu kamerę do PCB?

  Tak ale jedynie do PCB, ścieżki pooglądasz ale jak będzie na nich jakiś scalak smd to będzie rozmazany, będziesz musiał ustawiać ostrość dla każdego oglądanego punktu.

  oskar777 napisał:
  Jakiś telefon z dobrym obiektywem

  Powodzenia ;)

  Weź też pod uwagę jak blisko musi być telefon aby uzyskać taki efekt. Uniemożliwi ci to dostęp do płytki/manewrowania jej. Lepszy jest standardowy mikroskop.

 • #5 18 Lip 2016 18:23
  JDragon
  Poziom 12  

  Teoretycznie można zrobić to samo z kroplą wody, z tym, że trzeba jakoś wyłączyć autofocus...

  Jak na oko nalejesz kropelkę wody na źrenice tez masz mały mikroskop ;)

 • #6 19 Lip 2016 08:07
  submariner
  Poziom 32  

  "
  Tak ale jedynie do PCB, ścieżki pooglądasz ale jak będzie na nich jakiś scalak smd to będzie rozmazany, będziesz musiał ustawiać ostrość dla każdego oglądanego punktu. "
  Już kiedyś próbowałem nie jest tak źle bo max powiększenia nie używasz , chciałem naprowadzać wiertło . Problem pojawił się w opóźnieniach jakie wprowadza mikroskop może to sek. ale to bardzo wkurza, kamerka alanogowa bez przetwarzania obrazu pewnie byłaby lepsza...

 • #7 19 Lip 2016 08:14
  2780543
  Użytkownik usunął konto  
 • #8 19 Lip 2016 14:59
  paula9jeden
  Poziom 12  

  Do pcb od biedy starczy powiększenie 8x. Na lg g2 z dodatkowym oświetleniem spokojnie można lutować, przy odległości 20cm od pcb (android 5, stockowa aplikacja aparatu, na androidzie 6 tragedia, nie da złapać ostrości).
  Kamery usb z wymienioną soczewką też można z powodzeniem używać https://www.youtube.com/watch?v=HIWUFFlr2I4

 • #9 19 Lip 2016 23:26
  Arek_v1
  Poziom 13  

  Ta sama cena a dzięki płynnej regulacji wysokości wygoda obsługi o wiele większa :D

  Link

 • #10 20 Lip 2016 07:12
  2780543
  Użytkownik usunął konto  
 • #11 20 Lip 2016 13:56
  ghost666
  Tłumacz Redaktor

  myszaikot napisał:
  Na dodatek problem mam z soczewkami. Delta ma trzy od dołu jak widać z różnym mnożnikiem powiększenia. Dwa krótkie działają ok lecz trzeci najdłuższy łapie ostrość dopiero gdy jest w odległości około 1>2mm od badanego elementu. Niestety ale obudowa wadzi o elementy na płytach pcb i najdłuższa soczewka nie jest przydatna bo nie ma szans dojechać nią aż tak blisko.


  Niestety obiektywy o dużym powiększeniu na ogół mają krótką odległość pracy i nie da się z tym nic zrobić poza zmianą obiektywu.

 • #12 24 Lip 2016 21:03
  kgs245
  Poziom 16  

  Dobry szybki tłumacz to nie byle kto , a przeglądanie internetu to dopiero coś . Przypomina mi się polskie powiedzenie - cudze chwalicie , swego nie znacie - . Temat ten prezentował Mateusz Skulimowski jakiś rok temu a powtórka była kilka tygodni temu w polskim języku w polskiej telewizji TVN Turbo , program - Jak z niczego zrobić coś - polecam , archiwalne odcinki można obejrzeć na --- www tvnturbo.pl