Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

DYMA-8 - Klamry do zapinania stołu i przystawek

HONDACX 18 Jul 2016 13:13 6627 13
    HONDACX
    Level 13  
    Witam.
    Mam pewny problem - poszukuje klamr do zapinania stołu ruchomego oraz przystawek do tej maszyny (DYMA-8).

Może macie inny pomysł - na te klamry?
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    azm-61
    Level 11  
    Ale chyba nie masz maszyny DYMA-8 lecz DYMB lub DYMC.
    W DYMA-8 nie było regulowanych klamer zaciskowych lecz były pokrętła z łapkami którymi się dokręcało ręcznie zakładane przystawki.
    "poszukuje klamr do zapinania stołu ruchomego" czy chodzi o demontowaną jedną płytę stołu?
    W DYMA-8 do jej montażu - dociągnięcia była dźwignia z prętem - mimośród i on dociągał zdejmowany blat maszyny.
    W DYMB i DYMC były już klamry do montażu blatu.
    Mam trochę części (klamer nie mam), przystawek oraz INSTRUKCJĘ OBSŁUGI I MONTAŻU do DYMB-8 więc jeśli będą potrzebne jakieś opisy czy zdjęcia to chętnie pomogę. Mam też gdzieś instrukcję od DYMA-8 ale obecnie nie mogę jej znaleźć.
    Miałem wcześniej DYMA-8, a obecnie mam DYMB-8 więc niewielkie w nich zmiany dostrzegam.
    azm-61
    Level 11  
    Proszę do mnie napisać to podeślę zdjęcia jak wyglądały mocowania w DYMA-8, a jak w DYMB-8, DYMC-8
    Tutaj zdjęć zamieścić nie mogę.
    Uchwyty zamiast klamer zatrzaskowych do wykonania samemu są bardzo proste.
    HONDACX
    Level 13  
    Fakt mam DYMB-8.
    Jednak regulacja odbywała się poprzez obrót - jest to zainstalowane na gwincie.

Chodzi mi o te klamry co trzymają stół oraz przystawki.
    U mnie są one domowymi sposobami naprawiane - nieudolnie. Pod wpływem drgań potrafią się odpiąć a to robi się niebezpieczne. Nie trzymają sprężynki zamontowane w zamknięciu.
    azm-61
    Level 11  
    Można dokupić nowe klamry ale one mogą nie być tanie.
    Na stronie producenta REMA http://rema-sa.pl/ w dziale "SPRZEDAŻ' jest spis sklepów. Owego czasu jak mieszkałem w Bielsku Białej to kupowałem części w firmie STOMA http://www.stoma.bielsko.pl/
    Można zadzwonić w oba miejsca i się dowiedzieć czy są klamry i ile kosztują. Można też podzwonić po innych sklepach z listy na stronie producenta.
    Poza tym można szukać części w znanych serwisach ogłoszeniowych. Przystawki też można dostać w tych serwisach i dużo taniej niż w nowe w sklepie.
    Następnym rozwiązaniem jest przerobienie uchwytów na takie jak były w DYMA-8 czyli na łapki z śrubą i pokrętłem.
    Zdjęcia jak one wyglądały wysłałem panu prywatnie.

Dołączam zdjęcie jak przerobiłem regulację blatu. Oryginalnie niezbyt dobrze to wymyślono. Dorobiłem z kątowników dodatkowe mocowania i cięgna z gwintem M6 i teraz tylko luzuję mocowanie i pokręcają nakrętką mogę bardzo dokładnie regulować wysokość blatu względem drugiego blatu.
    Te cięgna zamiast klamer można wykonać podobnie jak wykonałem te naciągi.
    HONDACX
    Level 13  
    Próbowałem już w REMA i STOMA - niestety brak ich i nie będą robili. :(

Z informacji jakie uzyskałem telefonicznie - sporo ludzi pyta się o nie.

Ja swoją - rozebrałem do częsci pierwszych i poczyściłem i powymieniałem wszystkie elementy ruchome - łożyska.

Przystawki mam i te mi starczą - blat piły, blat frezarki oraz dłuto, wiertarka pozioma (to chyba się tak nazywa).
    Kupiłem ją na OLX za nieduże pieniądze i nawet nie była spracowana jednak jakieś tam domowe naprawy było widać (chociażby przy tych zaczepach - klamrach).

Dodano po 1 [minuty]:
    azm-61
    Level 11  
    To w takim razie jeśli sam pan wszystko robił to nie będzie problemów z dorobieniem zastępczych uchwytów takich jak w DYMA-8
    HONDACX
    Level 13  
    azm-61 wrote:

Dołączam zdjęcie jak przerobiłem regulację blatu. Oryginalnie niezbyt dobrze to wymyślono. Dorobiłem z kątowników dodatkowe mocowania i cięgna z gwintem M6 i teraz tylko luzuję mocowanie i pokręcają nakrętką mogę bardzo dokładnie regulować wysokość blatu względem drugiego blatu.
    Te cięgna zamiast klamer można wykonać podobnie jak wykonałem te naciągi.

Próbuję sobie tę modyfikację wyobrazić jednak jakoś mi to nie idzie. :(

Dodano po 2 [godziny] 2 [minuty]:

Dokładnie chodzi mi o te zaczepy.
  • Helpful post
    azm-61
    Level 11  
    Załączam zdjęcie jak można usunąć uszkodzoną klamrę i zastąpić ją zwykłym kątownikiem. Oczywiście dwie nakrętki M6 trzeba przykręcać i luzować przy zakładaniu i zdejmowaniu blatu ale jest to jakaś alternatywa. Długość ścianki kątownika trzeba już samemu dopasować bo sam zaczep z uszkodzonej klamry razem z gwintem można swobodnie wykorzystać do tego nowego połączenia.
    Jak były przystawki przykręcane w DYMA-8 przedstawiłem na załączonym rysunku. Zamiast klamry w gotowe otwory przykręca się taki sam kątownik jak na zamieszczonym zdjęciu lecz sam zaczep jest nieco inny ale bardzo prosty do wykonania. Tak mocowało się oryginalnie przystawki w DYMA-8.
    HONDACX
    Level 13  
    Fajny pomysł - dałeś mi też pewną myśl ale muszę jeszcze przemyśleć moje rozwiązanie.

Jeszcze raz dziękuję. :)
    safze
    Level 10  
    Witam
    Mam pytanie do ''azm-61''na zdjęciu z przeróbką zapinek do blatu w dyma ,czy dobrze zauważyłem ze są przerobione blaty strugarki,moge prosic o jakies szczegóły
    azm-61
    Level 11  
    Czy chodzi o zdjęcie z wypowiedzi #5
    Blat nie jest przerobiony lecz regulacja wysokości blatu w stosunku do wałka i oczywiście wzajemnie do siebie. Oryginalna regulacja przy cięższych robotach się przestawiała, a poza tym była bardzo utrudniona i niedokładna. Przy regulowaniu zrywały się gwinty więc fabryczną regulację blatu przerobiłem tak jak to przedstawiam na zdjęciach. Taka regulacja daje precyzyjne ustawienie zdejmowanego blatu.
    marek49ae
    Level 24  
    Możesz kolego zrobić zdjęcia jak to wygląda z dalszej odległości? Widzę że wywaliłeś ten pręt z mimisrodem który jest na początku blatu odbiorczego. Mam problem z poprawnym ustawieniem blatu odbiorczego. Na sucho wszystko pasuje, a po dokręceniu wszystko się przestawia.
    azm-61
    Level 11  
    marek49ae wrote:
    Widzę że wywaliłeś ten pręt z mimosrodem który jest na początku blatu odbiorczego. Mam problem z poprawnym ustawieniem blatu odbiorczego. Na sucho wszystko pasuje, a po dokręceniu wszystko się przestawia.

Ja z tego powodu poprzerabiałem te regulacje. Nie usuwałem mimośrodu bo moja maszyna to DYM-B. Mimośród był w DYM-A.
    Miałem też poprzednią maszynę i wolałem ten mimośród niż obecne klamerki.
    Zdjęcia zrobię jutro bo muszę doświetlić dobrze to miejsce. Maszyna stoi nieużywana już ponad 10 lat i nie mam ochoty jej wystawiać, kiedyś używałem jej bardzo często.

2019-02-07
    Dodaję zdjęcia. Te regulacje trzeba wykonać we własnym zakresie więc każdy może mieć swoje rozwiązanie.
    Ja poluzowuję delikatnie śrubkę skręcającą mocowanie i wtedy reguluję na cięgnie. Ile odkręcę nakrętkę to o tyle samo dokręcam drugą - kontrującą. Taka regulacja jest bardzo dokładna i nie powoduje rozregulowywania się blatu. Każda regulacja jest niezależna.
    Attachments: