Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

horner xl6e - Horner xl6e - pomiary

mmikuss 18 Lip 2016 14:54 1362 11
  • #1 18 Lip 2016 14:54
    mmikuss
    Poziom 6  

Witam,

Jestem początkujący w programowaniu sterowników PLC i mam do dyspozycji właśnie sterownik PLC Horner xl6e i chciałbym uzyskać pomiar z czujnika przepływu powietrza http://sensovant.com/productos/pdf/datasheet_EE66.pdf Więc zrobiłem coś takiego ( przedstawione na screnie, jest to stan gdy na czujnik nic nie działa, leży sobie) i pokazuje on w ogóle wartości, gdzie chyba nie powinien. Na drugim screenie zaś pokazuję pomiary gdy go już "dmuchnąłem" i te wartości są również bardzo niskie. To wygląda tak jakby sterownik odbierał sygnał z czujnika ale go nie rejestrował, dodam że na wyświetlaczu sterownika były jakieś wahania ale nie mam pojęcia czemu. Sprawdziłem czujnik multimetrem i według tego działa poprawnie. Proszę o pomoc i wskazanie błędów co robię źle i jak to powinno poprawnie wyglądać.
    horner xl6e - Horner xl6e - pomiary horner xl6e - Horner xl6e - pomiary

0 11
  • Pomocny post
    #2 18 Lip 2016 22:50
    PrzemasKSP
    Poziom 13  

Wszystkie wejściowe rejestry analogowe w sterownikach Horner (%AI) przechowują wartości całkowite, 32-bitowe (INT). Na screenie widać, że interpretujesz zmienną %AI2 jako liczbę typu REAL (zmiennoprzecinkowa, 64-bitowa). Stąd biorą się problemy z wyświetlaną wartością.
    Zadeklaruj zmienne jako INT i w bloku skalowania wybierz pracę na liczbach INT, a nie REAL.

0
  • #3 19 Lip 2016 13:54
    gervee
    Spec od PLC

Nie wiem czy jest tak dalej ale kiedyś w rejestrach od wejść niepodłączonych pojawiały się "głupoty". Dotyczyło to XLe ale być może i XL6e ma to samo.

Wejścia masz dobrze podłączone? Korzystasz z 0-10V czy 4-20mA? Masz skonfigurowane wejścia w PLC?

0
  • #4 20 Lip 2016 12:40
    mmikuss
    Poziom 6  

Zmieniłem skalowanie z typu real na int, na wejściu %AI001 pojawia się jakaś wartość, ale chyba są to jakieś zakłócenia, a gdy dmuchnę w czujnik ta wartość się nie zmienia ( multimetr mierzy dobrze). Korzystam
    z 0 - 10V. Wydaję mi się, że dobrze podłączyłem. Wyjście 3 z czujnika(av) podłączone jest do v1 natomiast 0 do minusa. Na screenach powinno być wszystko. Dziękuję za każdą pomoc.

horner xl6e - Horner xl6e - pomiary horner xl6e - Horner xl6e - pomiary horner xl6e - Horner xl6e - pomiary horner xl6e - Horner xl6e - pomiary horner xl6e - Horner xl6e - pomiary

0
  • #5 20 Lip 2016 13:18
    gervee
    Spec od PLC

1. Czy po podłączeniu zasilania do czujnika (V+ do 1, GND do 2) i pomiarze multimetrem na wyjściu 3 czujnika zmieniają się wartości jak dmuchasz? Powinny zmieniać się w zakresie 0-10V (w zależności od zakresu fizycznego czujnika i twoich możliwości płucnych ;)).

Jaki masz dokładnie typ sterownika?

0
  • Pomocny post
    #6 20 Lip 2016 13:39
    cottard_mini
    Poziom 13  

Witam,

W Horner Xl6 i Xl6e są zworki pod obudową do ustawiania rodzaju wejść analogowych (prąd, napięcie, TC w zależności od modelu sterownika). Sprawdź w instrukcji od sterownika czy masz zworki odpowiednio ustawione. Domyślnie te wejścia są chyba ustawione na prąd jak dobrze pamiętam.

Ustaw sobie dodatkowo filtr w konfiguracji wejść analogowych to wtedy nie będzie łapał zakłóceń.

Ps. na wyjściu bloku skalowania będziesz miał tylko dwie wartości 1 albo 0 bo ten blok skaluje wartości INT (16 bit całkowite). Ustaw na wyjściu wartości np. 0 do 10 żeby widzieć efekt.

Pozdrawiam

0
  • #7 20 Lip 2016 13:45
    mmikuss
    Poziom 6  

Tak zmieniają się, jak dmuchnę lekko to pokazuje te 1-2V, jak mocniej to wychodzi 10V. Model HEXT371C115

0
  • Pomocny post
    #8 20 Lip 2016 14:10
    gervee
    Spec od PLC

Wartość w rejestrze %AI1 zmienia się od 0 do 32000?
    Powinna jeśli dobrze podłączony czujnik i dobra konfiguracja zworek oraz ustawienia w programie.
    Manual -> http://platforma.astor.com.pl/files/getfile/id/11620

Dodano po 1 [minuty]:

I jeszcze jedno: wyrzuć ten styk NO (%M1) bo nie opracowuje ci skalowania.

0
  • #9 22 Lip 2016 14:33
    mmikuss
    Poziom 6  

Dziękuję za pomoc, faktycznie to była wina zworek, były ustawione pod termoparę. Przestawiłem na mA/V i działa poprawnie. Natomiast mam kolejne pytanie, chciałbym to zwizualizować i sterować regulatorem PID z poziomu intuch'a. Z tego co wiem, to muszę postawić OPC server żeby przesłać dane do intoucha i czy jest jakiś dobry darmowy opc, który się nadaje idealnie do takiego połączenia i nie byłby trudny do obsługi? Chcę działać poprzez Ethernet.

0
  • #10 23 Lip 2016 21:51
    gervee
    Spec od PLC

Przeszukaj to forum ... były takie pytania.

0
  • #11 12 Sie 2016 13:54
    mmikuss
    Poziom 6  

Użyłem darmowego OPC Lite ze strony hornera który dosyć ładnie się sprawdza z intouchem (połączenie szeregowe). Ale mam w sumie ostatnie pytanie (ostatni problem) czy jest możliwe by sterownik na wykresie przedstawiał mi wartości typu REAL a nie INT? Potrzebne mi do wyliczania strumienia masy, chciałbym wartości poniżej jedynki np. 0.453. Na wyjsciu skalowania pokazuje mi takie rezultaty ale jak chce wrzucic na wykres to pokazuje mi 0 lub 1 i to samo mi pokazuje w inotouch'u pomimo, ze tag ustawiony jest na I/O Real i odwołuje się do rejestru R22.
    horner xl6e - Horner xl6e - pomiary

0
  • #12 15 Sie 2016 11:40
    PrzemasKSP
    Poziom 13  

Jeżeli chodzi o wykres: nie da się wyświetlić na obiekcie typu "Trend" zmiennej REAL. Ten obiekt zawsze prosi o zmienną 16-bitową. W związku z tym w tym przypadku najlepiej wartość trzymać w zmiennej typu INT, a nie REAL i przesunąć przecinek na samych kontrolkach do wyświetlania (w obiekcie "Trend" i w InTouchu).

PS.: Połączenie Horner + Wonderware można zestawić jeszcze na kilka innych sposobów, np.:
    1. SRTP (Ethernet): DASGESRTP po stronie Wonderware, odpowiednia konfiguracja portu Ethernet po stronie Horner (zaznaczona opcja "SRTP Slave").
    2. Modbus TCP (Ethernet): DASMBTCP po stronie Wonderware, odpowiednia konfiguracja portu Ethernet po stronie Horner (zaznaczona opcja "Modbus Slave").
    3. (dla starszych InTouchy) Modbus RTU (połączenie szeregowe): DASMBSerial po stronie Wonderware, logika obsługująca połączenie Modbus RTU po stronie Horner (bloki "Open Communication Port" oraz "Modbus Slave Communications").

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo