Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezpiecznie zasilanie RouterBoard RB912UAG-2HPnD oraz inne pytania

18 Lip 2016 16:42 672 6

• Poziom 26  
    Witam Was.
    Zwracam się z pytaniem związanym z tym modelem link: http://www.mikrotik.org.pl/?produkt,3414

Sytuacja wygląda tak. Chciałbym na strychu zamontować ten router plus w przyszłości jeszcze switch poe, bo kiedyś będę chciał dać kamery. Strych ma tylko strop ocieplony więc jest albo bardzo zimno albo bardzo gorąco na szczęście sucho.

Pytanie pierwsze: jaki zasilacz zastosować na strychu by był bezpieczny w sensie przeciwpożarowym, nie zaglądam tam często a czujka pożarowa wiele nie da jeśli w domu nie będę. Wszędzie widzę impulsowe ale może dać toroid i jakiś stabilizator liniowy na 24V. Większe straty/gabaryty nie mają dla mnie aż takiego znaczenia.

Widzę też wiele ofert zasilaczy impulsowych przemysłowych takich obudowanych w metalową siatkę ale nie wiem czy się zdarzają przypadki zapłonu takich zasilaczy w przypadku awarii.

Kolejna rzecz to netprotectory.
    Strych i miejsce gdzie będzie podłączony ten router jest praktycznie nad rozdzielnicą tzn rozdzielnica jest na dole. Do strychu mam poprowadzone dwa druty 3x1.5mm² czy jeden taki drut wystarczy do prowadzenia uziemienia czy złączyć te 3x1.5mm² razem?

Z tego miejsca pójdzie skrętka do kamer na dworze oraz skrętka do mojego pokoju. Wszystko idzie po dachu, bo nie mam jak inaczej. Czy kabel uziemienia mogę poprowadzić w peszlu wraz z skrętką do netprotectora?, nie mam jak uziemenie na końcu linii poprowadzić inaczej.

Czy skrętka Cat6 ekranować jak będzie na dachu?, nie ma tam żadnych zakłóceń poza burzą.

Od tego routera będzie szedł modem LTE na dach, czy są jakieś ochronniki przewodu antenowego ale nie na złącze N tylko TNC? albo SMA?

Będę wdzięczny za pomoc.
    Pozdrawiam
  • Poziom 38  
    1. pachnie, jakbyś miał nadzieję zabezpieczyć przed burzą, a to się nie da.
    2. pomyśl: gdyby nawet się dało, chciałbyś piorunochron przez środek łatwopalnego jak piszesz domu?

Może czegoś nie rozumiem w tym poście, ale sama lista zdarzeń, przed którymi chcesz się zabezpieczyć jest niejasna. Za zdefiniowanym "wrogiem" są narzędzia "walki".
    A nieprofesjonalne, przypadkowe zabezpieczenia, to lepiej żeby ich nie było.

Generalną zasadą (np w radiówce) jest: o ile urządzenie zostało wyposażone w styk do uziemienia, należy uziemiać. Jeśli nie ma, nie należy.

Oprócz tematu zagrożeń, jest np temat trwałości, i standardową skrętkę na zewnątrz dachu szlag trafi w pół roku.

• Poziom 26  
    1. Nie chce się zabezpieczyć przed bezpośrednim uderzeniem, bo nie mam instalacji odgromowej. Chce się zabezpieczyć
    - przed walnięciem pioruna w okolicy
    - przed przepięciem w sieci ale tu tam zabezpieczenie w rozdzielnicy

Netprotectory chce podłączyć do przewodu zerowego, ten jest zmostkowany z neutralnym w rozdzielnicy i całość jest uziemiona w piwnicy. Od rozdzielnicy idzie linka 8mm² do rury w piwnicy. Rura nie jest nigdzie podłączona idzie 2m pod ziemią i łączy się z starą studnią czyli mam 15m rury stalowej pod ziemią.

Skrętka na dachu będzie żelowana tylko nie wiem czy jest sens ją ekranować jeżeli na każdym jej końcu będzie netprotector

Pytanie czy z jednego punktu można uziemienie poprowadzić czyli "gwiazda" na strychu łącząca się z rozdzielnicą i z tej gwiazdy idą uziemienia w peszlu do netprotectorów. Uziemienie chce dać dobrze zaizolowane tak by nie było szans na to by piorun jakimś cudem znalazł sobie drogę przez niego do ziemi. On nie ma w żaden sposób pełnić roli odgromowej.
  • Poziom 38  
    albo nadal nie rozumiem (nie jestem zawodowym "ochroniarzem" elektrycznym), albo coś w idei nie gra.

Co wiem z przekonaniem, przy okazji tworzysz coś, co uderzające w pewnej odległości pioruny kochają: obwody-pętle. Już bardziej uwierzę, że skrętka o niewygórowanym metrażu się "sama obroni" przed indukcją, niż obroni ją pętla uziemień - raczej dobije systemy półprzewodnikowe.

Ekranowanie / ochrona p-p; piorun / izolacja; grubości drutu / gdy nie obawiamy się pioruna, po co te kalkulacje .... itd na mój nos to jakaś literatura s-f, dobre chęci którymi jest co-nieco wybrukowane....

• Poziom 26  
    Witaj, przecież nie ma tu pętli
    instalacja wygląda w uproszczeniu tak jak poniżej
    myślę, że to wszystko wyjaśni
    Bezpiecznie zasilanie RouterBoard RB912UAG-2HPnD oraz inne pytania
  • Poziom 38  
    Są rożne aspekty analizy
    Masz rację, nie ma tu pętli "statycznej" (niskonapięciowej) tak, jak by się analizowało np w elektroakustyce.

Ale od pętli "dynamicznych" aż się roi (nawiasem: pominąłeś kwestię zasilania, wariantu ochrony, przewodu zerowego/ochronnego i rysunek tego nie zawiera). Powielanie "uziemienia" do czegoś co powinno być zerowane (chronione p.o.) jest błędem.

Uziemienie które ma więcej niż X m (niewiele) przestaje być uziemieniem w sensie impulsowym/w.cz. - a o dynamicznym indukowaniu z niebezpośredniego pioruna mówimy.
    To, w co wierzysz że jest uziemieniem, jest śliczną anteną (wielu krótkofalowców by zazdrościło) i pięknie wygeneruje napięcie pokonujące niskowoltowe izolacje ethernet/komputera itd... w tym sensie nieprzemyslane zabezpieczenia są antyzabezpieczeniami.

Mam takie intuicyjne spostrzeżenie: nie jesteś jakiś lewy, zielony itd ... wydaje mi się że Twoja intuicja Ci wskazuje, że masz problem w samej idei łączenia skrzydeł budynku, tylko potem kombinujesz na pozornie profesjonalną prowizorkę.

• Poziom 26  
    Problem jest taki, że 90% tych rozgałęzień nie ma zapewnionych uziemień na końcu linii dlatego kombinuje, by uziemienie dać wraz z skrętką, nie mogę tego okablowania poprowadzić w wewnątrz budynku. Chyba jakoś to rozwiązują jak np kamera ma być gdzieś z dala od instalacji/budynku np na bramie i trzeba ja zabezpieczyć przed przepięciami?. W przypadku komputera mogę dać od strony kompa netprotectora tylko nie wiem czy taka pętla coś nie zaszkodzi, niby jest to 10-12m, nie mam jak tego pomierzyć.