Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zelmer Aquawelt - spalony sterownik lub silnik

miost 18 Jul 2016 20:25 2145 4
 • #1
  miost
  Level 11  
  Odkurzacz nie włącza się, diody się nie palą. Rozebrałem go, sprawdziłem wyłączniki, są w porządku, napięcie dochodzi do płytki sterownika. Wychodzi na to, że padł sterownik albo silnik. Zastanawiam się czy można podłączyć ten silnik bezpośrednio pod napięcie 230 V w celu sprawdzenia - z płytki sterownika do silnika wychodzą trzy przewody - brązowy (napięcie), niebieski (neutralny) oraz czarny, który jak sądzę odpowiada za sterowanie mocą. Byłbym wdzięczny za pomoc, bo wymiana sterownika technicznie nie stwarza żadnego problemu (odpięcie konektorów).
 • Helpful post
  #2
  dzi_dziuś
  Home appliances specialist
  miost wrote:
  napięcie dochodzi do płytki sterownika


  Czym sprawdziłeś napięcie ? Silnik nie jest przyczyną problemu. Albo zwijacz przewodu (na jego wyjście podłącz żarówkę), albo płytka elektroniki. Silnik możesz podpiąć pod 230V, napięcie podajesz na dwa zaciski z boku silnika.
 • #3
  miost
  Level 11  
  Napięcie sprawdzałem śrubokrętem próbnikiem - włókno wyraźnie się żarzy (tak jak pod włożeniu do gniazdka). Ale podłączyłem potem miernik uniwersalny i napięcie zero. Zwijacz przewodu ????
 • Helpful post
  #4
  dzi_dziuś
  Home appliances specialist
  miost wrote:
  Zwijacz przewodu ????

  Zwijacz, wtyczka, trzeba sprawdzić :) Najczęściej urywał się przewód w obsadzie pierścieni- symbol 269.0990. Można go przylutować lub wymienić całą obsadę. Opis naprawy zwijacza typ 269 masz na elektrodzie, występował i psuł się on w wielu zelmerach.
  Dla potwierdzenia swojej diagnozy możesz odpiąć zwijacz i podać na odpięte przewody idące wgłąb odkurzacza 230V innym przewodem.
 • #5
  miost
  Level 11  
  Zwijacz - urwał się kabel neutralny, stąd próbnik pokazywał napięcie. Rozebrałem zgodnie z opisem, przylutowałem, odkurzacz złożyłem i jest OK.

  Dzięki za pomoc.