Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naprawda słuchawek - ucięty przewód

18 Lip 2016 20:26 585 9
  • Poziom 10  
    W moich słuchawkach (tzw. "pchełki" od odtwarzacza mp3 SanDisk Sansa Clip 2GB) uszkodził się przewód przy wtyczce, w wyniku czego dźwięk zaczął coraz bardziej przerywać. Postanowiłem naprawić słuchawki w ten sposób, że uciąłem kabel niedaleko od wtyczki, następnie odciąłem wtyczkę z kawałkiem kabla z innych, znalezionych gdzieś w szafie starych słuchawek i chciałbym teraz połączyć te kable ze sobą. Pojawił się jednak jeden problem: w kablu od słuchawek są trzy przewody (czerwony, zielony i bezbarwny-żółty), natomiast w kablu od wtyczki przewody są cztery (czerwony, biały i dwa bezbarwne-żółte - po jednym wychodzącym z każdej żyły). Dla lepszej ilustracji załączam zdjęcia obu uciętych kabli. Czy ktoś wie może, jak połączyć oba kable, żeby słuchawki dobrze grały?

Przewód od strony słuchawek:

Przewód od strony wtyczki:
  • Poziom 43  
    W orginalne masz dwa przewody sygnałowe (lewy. prawy kanał) i jedną wspólną masę.
    W drugim przypadku masz masę podwójną i dlatego są cztery przewody.
    Chyba to robisz dla sportu :D
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Czerwony łączysz z czerwonym, Biały z zielonym, a oba ekrany od strony wtyczki ze wspólnym ekranem od strony słuchawek.
  • Poziom 10  
    kokapetyl napisał:
    W orginalne masz dwa przewody sygnałowe (lewy. prawy kanał) i jedną wspólną masę.
    W drugim przypadku masz masę podwójną i dlatego są cztery przewody.

Też tak myślałem, dlatego podwójną masę skręciłem w jeden przewód i połączyłem z masą w oryginale. Ale grało nie tak jak powinno, w jednej słuchawce (zdaje się, że w prawej) dźwięk był mocno przytłumiony, a niektórych dźwięków w ogóle nie było słychać.

Dodano po 1 [minuty]:

mariuszp19 napisał:
    Czerwony łączysz z czerwonym, Biały z zielonym, a oba ekrany od strony wtyczki ze wspólnym ekranem od strony słuchawek.

Tak właśnie zrobiłem. Więc dlaczego dźwięk jest nie taki, jak powinien?
  • Poziom 43  
    marcin-44 napisał:
    podwójną masę skręciłem w jeden przewód i połączyłem z masą w oryginale.

Skręciłem, połączyłem i pytanie w jaki sposób ?
    Czy te połączenia zostały polutowane i to w należyty sposób ?
    Z doświadczenia wiem, że to nie jest tak łatwo. :D
  • Poziom 10  
    kokapetyl napisał:
    Skręciłem, połączyłem i pytanie w jaki sposób ?

Tak właśnie jak napisałem - skręciłem ręcznie kabelki, a wcześniej opaliłem je ogniem :) (tak, wiem, że należałoby je zlutować, ale moim zdaniem w ten sposób też bardzo mocno się trzymają i chyba to powinno wystarczyć). Większy problem jest z ich izolacją, bo przy stykaniu się przewodów podczas poruszania kablem też przerywa dźwięk.

Pomyliłem się w swoim poprzednim poście, bo zielony miałem połączony z podwójną masą od strony wtyczki. I pewnie stąd źle grało. Teraz połączyłem na próbę tak, jak napisał mariuszp19, i chyba dobrze gra. Połączę trwalej i sprawdzę dokładniej.
  • Poziom 43  
    marcin-44 napisał:
    ale moim zdaniem w ten sposób też bardzo mocno się trzymają
    Tak, masz rację... To TWOJE zdanie. należy zlutować połączenie i zaizolować, żeby nie zewrzeć z pozostałymi przewodami.
  • Poziom 10  
    Skręciłem kabelki tą metodą, co poprzednio, odizolowałem poszczególne przewody i słuchawki dobrze grają. Dzięki za wszystkie rady.
  • Poziom 43  
    marcin-44 napisał:
    Skręciłem kabelki tą metodą, co poprzednio, odizolowałem poszczególne przewody i słuchawki dobrze grają.

No tak "psy szczekają, a karawana idzie dalej"
  • Poziom 10  
    kokapetyl napisał:
    No tak "psy szczekają, a karawana idzie dalej"

Nic dodać, nic ująć :D