Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka wirowa EW 23u- prostownik wzbudzenia, jakiś zamiennik?

18 Lip 2016 21:19 1548 9
  • Poziom 2  
    Witam.
    Posiadam spawarkę wirową EW 23u. Z posiadanych informacji wynika, że uległ uszkodzeniu selenowy prostownik wzbudzenia (umieszczony pod korpusem spawarki).

Pytanie - czy można go gdzieś jeszcze zakupić.

Pytanie 2, czym go zastąpić (jakaś mniej awaryjna opcja). Nie mam możliwości zmierzenia, jakie są tam prądy i napięcia. Czy ktoś wie jakie parametry powinien mieć zamiennik?

Mimo ogromnego poboru mocy i wielu wad spawarka świetnie się sprawdza w domowym warsztacie, gdzie spawa się dorywczo najróżniejsze rzeczy i nie chcę jej jeszcze wyrzucać.
  • TermopastyTermopasty
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 43  
    jurekp007 napisał:
    seleny wywalić i wsadzić 4 diody na radiatorach
    Aż tak groźnie ? Ja sądzę ze wystarczy zwykły, mostek Greatza 25A/1000V (typowy i tani!) przykręcony śruba M4 do obudowy pozostałą po prostowniku selenowym. np taki: Link : http://www.tme.eu/pl/details/kbpc2510/mostki-jednofazowe-diodowe-kwadratowe/dc-components/
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 2  
    Cytat:
    wystarczy zwykły, mostek Greatza 25A/1000V (typowy i tani!)

Wytrzyma 25A?

Obudowa to nie problem, miejsca jest dosyć, planujemy i tak wyciągnąć prostownik w bardziej dostępne miejsce...
  • Pomocny post
    R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Wystarczy zwykły mostek Graetza na 25A. Przerobiłem w ten sposób ponad 20 spawarek i pracują kilkanaście lat...
  • Poziom 2  
    Zamówiłem mostek, zobaczymy :-)
  • Poziom 26  
    Do Jurkap007. W tej spawarce miedź jest tylko w silniku napędowym. Uzwojenie stojana spawarki jest wykonane z płaskownika aluminiowego. Obwód regulacji prądu spawania również jest wykonany z taśmy aluminiowej. A prostownik selenowy w tej spawarce dawał nie więcej niż 2,5 A. To zresztą łatwo obliczyć mierząc powierzchnię płytki w cm2 i zakładając,że 1cm2 płytki selenowej to 100mA prądu.Cewka zasilająca ten prostownik była umieszczona w uzwojeniu stojana silnika napędowego. Niestety nie pamiętam już ile miała zwojów i jakiej grubości był drut nawojowy ale chyba nie grubszy niż 0,7mm
  • Użytkownik usunął konto