Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

silnik 5kw - Gasnące lampy przy rozruchu silnika.

18 Lip 2016 22:45 1521 15
  • Poziom 8  
    Witam,
    Posiadam pompę hydroforową grudziądzka połączoną do silnika 5KW(silnik 1986r).
    Dodatkowo mam podpięte 2 lampy metalohalogen 70W niedaleko tego zestawu. Lampy są wpięte wtyczkami w 1 kontakt.
    Podczas rozruchu gaśnie jedna z tych lamp. Kupiłem 2 identyczną i dalej występuje problem. Zamieniłem wtyczki/gniazda. Nic to nie dało. Jedna lampa jak działała tak działa a inne za każdym razem gasną.
    Dodatkowo lapmy są na czujniku zmierzchowym jeżeli ma to jakieś znaczenie.(f&f azh)
    Jakie jest najlepsze rozwiązanie tej sytuacji?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Moderator Elektrotechnika
    kibix napisał:
    Dodatkowo mam podpięte 2 lampy metalohalogen 70W niedaleko tego zestawu

Jak każda lampa wyładowcza podczas spadku napięcia wyłącza się. Spadek napięcia ów występuje podczas rozruchu silnika.
  • Poziom 43  
    kibix napisał:
    Jakie jest najlepsze rozwiązanie tej sytuacji?
    Zasilacz typu impulsowego (PWM) do tych lamp, niestety dość drogi. Inna nazwa ,,electronic ballast"
    np. taki : https://www.luxmarket.pl/uklad-evg-gana-70w
  • Poziom 13  
    Może być to spadek napięcia >>>Myślę że lampa która gaśnie jest najdalej i najdłuższym kablu
    >>sprawdź jak masz możliwość pobór prądu (A) może instalacja nie jest przystosowana do takich obciążeń
  • Poziom 13  
    Strumien swiadomosci >>>Właśnie o tym pisałem >>>to chyba będzie źródło problemu
    więc czekamy na odpowiedź :) pzd>>>
  • Poziom 8  
    Silnik ma rozruch bezpośredni. Wszystkie złączki sprawdzone.
    To że występuje spadek napięcia to jestem świadomy. Pytanie dlaczego 1 lampa świeci już 2 rok a dwie pozostałe od nowości gasną.

Krzysztof Kamienski napisał:
    Zasilacz typu impulsowego (PWM) do tych lamp, niestety dość drogi. Inna nazwa ,,electronic ballast"
    np. taki : https://www.luxmarket.pl/uklad-evg-gana-70w

Rozumiem że ten zasilacz powinien rozwiązać problem. Fabrycznie w lampach nie jest montowany taki zasilacz?
  • Poziom 43  
    kibix napisał:
    To że występuje spadek napięcia to jestem świadomy. Pytanie dlaczego 1 lampa świeci już 2 rok a dwie pozostałe od nowości gasną.

Kolego po pierwsze uświadom sobie że masz za słabe parametry sieci żeby wszystko trzymało parametry napięciowe i jakościowe.

To ze jedna gaśnie to zależy od lampy i od palnika.

Ot co . Fabrycznie jest montowany balast elektroniczny ale nie w budżetowych wersjach.
  • Poziom 20  
    A jakim przewodem (przekrój, długość) jest zasilana rozdzielnica, z której masz włączony silnik i lampy?
  • Warunkowo odblokowany
    Jak się domyślam cały zestaw hydroforowy jest zamontowany w jakimś starszym domku gdzie jest jeszcze instalacja 2 kablowa a nie 3 kablowa (zmienny i uziemienie). Swoją drogą co to za pompa, że potrzebuje silnika 5kW? Przecież najlepsze 3-stopniowe pompy Grudziądza współpracują fabrycznie z silnikami 1,5-2kW.
    Co do żarówek podejrzewam, że może być bardzo słaba masa gdzieś na trasie silnik słup. Miałem kiedyś podobny przypadek i okazało się, że masa na słupie(na łączeniu do domu) się ledwo co trzymała. Na szczęście elektrycy przyjechali i poprawili.
    Moderowany przez Krzysztof Reszka:

3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady,

instalacja 2 kablowa a nie 3 kablowa (zmienny i uziemienie)
    Co to jest nawet nie próbuję zgadywać.

• Poziom 43  
    PATAFIAN_PATAFIAN napisał:
    Co do żarówek podejrzewam, że może być bardzo słaba masa gdzieś na trasie silnik słup

To nic nie da taki silnik bierze 60A na dzień dobry przy Ipz 0,5 om to już 30V robi się.

Ogólnie temat słaby podejrzewam watowane wkładki bezpiecznikowe więc nie ma o czym dyskutować.
  • Poziom 8  
    Instalacja wygląda tak
    Dom rodzielnia ->mini rozdzielnia zaraz obok hydroforu->wiata
    pompa grudziadzka ska 5.03 zalecane silniki od 4kw do 5kw. Pompa od nowości 1986 miała taki silnik. Problem powstał po rozbudowie wiaty oraz zmiany zwykłych halogenów na metalohalogeny.
    Instalacja była położona 2 lata temu.
    Z transformatora z którego ja mam zasilanie. Pobierają prąd jeszcze 2 domy jednorodzinne.
    Temat zwieszam do momentu zainstalowania balastu elektronicznego.
    Dziękuje za wszystkie odpowiedzi.
  • Warunkowo odblokowany
    kibix napisał:
    pompa grudziadzka ska 5.03 zalecane silniki od 4kw do 5kw. Pompa od nowości 1986 miała taki silnik. Problem powstał po rozbudowie wiaty oraz zmiany zwykłych halogenów na metalohalogeny.

Za ile upchasz mnie tą pompę?? :-D
    Wszędzie gdzie czytałem(między innymi tu -----> http://hydrodom.pl/opis/3885865/pompa-ska-503-30kw400v-grudziadz.html<-----) pisze, że dedykowany silnik do tej pompy to 3kW 400V lecz jak najbardziej się z tobą zgodzę co do kwesti, że kiedyś były sprzedawane te pompy z silnikami 5kW 400V gdyż sąsiad ma taką samą z takim samym silnikiem.
  • Warunkowo odblokowany
    Ja bym zaczął od przeglądu pompy czy nie ma za dużych oporów. W końcu swoje lata ma. Lampy tego typu niestety lubią gasnąć po spadku napięcia. Tak jak pisali koledzy zależy od rodzaju balansera jak i samego palnika. To normalne chodź nie pożądane zjawisko.
    Patafian co ty za bzdury wypisujesz ? Jaka masa na słupie ? Przewód zerowy ( PE lub PEN ) chyba a nie masa. Masę to możesz mieć przy napięciach i prądach stałych. W Polsce przeważa układ sieci typu TN-C lub TN-C-S. Owszem zgodzę się co do stanu przyłączy lub linii, zdarzają się takie przypadki że przyłącza są marnej jakości ale zazwyczaj wina leży niestety w samej charakterystyce sieci napowietrznej tzw miękka sieć. Może to być też źle dobrany transformator w podstacji transformatorowej. Także szybkie naprawy zerwanych linii napowietrznych bez wymiany odcinka przewodu napowietrznego co widać w ostatnich latach dość często. Pomimo faktu że sieci cały czas są modernizowane, jest wiele miejsc w kraju gdzie przy takim obciążeniu jak u kolegi, siada napięcie.
  • Poziom 22  
    Przy 5,5kW przy rozruchu bezpośrednim, prąd pobierany będzie rzędu 50-60A, a napięcie spadnie do 180-190V.
    U mnie przy rozruchu bezpośrednim 7,5kW brał ponad 80A a napięcie spadło do 170V, u sąsiada robiło się szaro....
    Po dwóch próbach uruchomienia, silnik wylądował na stole do przezwojenia na rozruch Y/D. Teraz aż miło, prąd maksymalnie ok 20A.