Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

10 projektów na nudne lato: przeróbka robota Wall-E (6)

ghost666 20 Jul 2016 13:54 10074 0
 • 10 projektów na nudne lato: przeróbka robota Wall-E (6)
  Nadal jest lato, chociaż pogoda nie dopisuje. Każdy ma trochę więcej wolnego czasu niż zazwyczaj. Czas ten spożytkować można na wiele sposobów - granie w gry komputerowe, oglądanie filmów na youtubie czy uprawianie sportów to tylko niektóre z możliwości. Ale oczywiście elektronicy i programiści - hobbyści i zawodowcy - mają teraz więcej czasu niż zazwyczaj na zrealizowanie jakiegoś pobocznego projektu, zanim nadejdzie jesień i wszelkie terminy powrócą ze swoją nieubłaganością.

  W poprzedniej części prezentowaliśmy lornetkę sprzężoną z Raspberry Pi i PiCam-em. W poniższej, szóstej już części przedstawimy przeróbkę zabawki - robota Wall-E z znanego filmu wytwórni Pixar. Film ten zainspirował Vincenzo Siriaani do stworzenia robota na podstawie zabawki U-Command RC Wall-E. Zainstalował on w niej moduł ODROID-U3 i napisał program, dzięki któremu możliwości urządzenia znacznie przekroczyły możliwości, jakie ma zwykła zabawka.

  Stworzony przez Siriaaniego robot oprogramowany został w Pythonie 2.7. Autor skupił się na analizie obrazów, widzianych przez robota oraz dodał możliwość poruszania nim w dowolny sposób. Oczy, głowa i ręce robota poruszane są z pomocą serwomechanizmów, podłączonych do platformy ODROID. Dzięki zastosowaniu algorytmów widzenia maszynowego, robot ma możliwość wykrywania i rozpoznawania twarzy.

  10 projektów na nudne lato: przeróbka robota Wall-E (6)


  "Od dziecka marzyłem, o tym aby mieć robota, który mógłby żyć ze mną w domu. Niedawno, od czasu gdy robotyka zaczęła być tańszym hobby, zacząłem programować roboty oparte na platformie Arduino. Stworzyłem maszyny, które mogły poruszać się po mieszkaniu, omijać przeszkody etc, ale nie posiadały one nawet namiastki osobowości. Teraz rozpocząłem naukę Pythona i zakupiłem moduł ODROID-U3 z Linuxem na pokładzie" opisuje początek projektu Siriaani.  Po początkowych trudnościach, związanych z nauką obsługi systemu Linux, jaki znajduje się na platformie ODROID autor zainstalował na nim dystrybucję pod nazwą Linaro w wersji 12.11 w wydaniu dedykowanym do robotyki i rozpoczął studiowanie przykładowych programów, wykorzystujących między innymi OpenCV. Po nauczeniu się obsługi tej biblioteki przystąpił on do działania.

  Arduino podłączone jest do ODROIDa poprzez USB, co pozwala na komunikację pomiędzy Linuxem, zajmującym się m.in. rozpoznawaniem obrazów, a systemami wykonawczymi robota. Bezpośrednią inspiracją do stworzenia pokazanego powyżej robota był projekt DJ Suresa (Link), z tą tylko różnicą, że zamiast komputera PC z Windowsem autor chciał zastosować moduł ODROID-U3.

  Do zakupionej na Amazonie zabawki autor wmontował serwomotory potrzebne do poruszania głową, w której zamontowano kamerę oraz sam moduł ODROID. Do skonstruowania robota autor wykorzystał:

  1. Moduł Arduino 2009
  2. Moduł ODROID U3
  3. Kamerkę internetową od Hardkernel
  4. Kartę eMMC z preinstalowanym systemem Ubuntu
  5. Kartę MicroSD class 10 (dla Linaro)
  6. Dwa serwomotory z metalowymi przekładniami od Turnigy Digital do napędzania gąsienic.
  7. Dwa serwomotory HK15168 do przekręcania i obracania głową .
  8. Dwa miniaturowe serwomotory HK-282A do sterowania oczami.
  9. Dwa serwomotory HK15168 do kontoli rąk.
  10. Zasilacz stabilizowany, dający 5 V przy prądzie 5 A do zasilania wszystkich układów w systemie.
  11. Akumulator litowo-polimerowy 2200 mAh do zasilania.

  Póki co kod napisany jest w języku Python 2.7. Program obsługuję detekcję i śledzenie twarzy, przesyłanie strumienia wideo do innych komputerów oraz odbieranie zewnętrznych poleceń. W kolejnym kroku autor chce dodać rozpoznawanie mowy i komend wydawanych głosem a także podłączyć ODROID z Arduino, tak aby moduł ten mógł sterować wszystkimi serwomotorami.


  Źródła:
  http://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1329968&page_number=6
  http://magazine.odroid.com/wp-content/uploads/ODROID-Magazine-201409.pdf#page=18

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11031 posts with rating 9362, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.