Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WD Red 2TB (WD20EFRX) - HD Tune pokazuje bady, MHDD - nie.

20 Lip 2016 16:26 1977 15
  • Poziom 8  
    Dzień dobry.
    Zakupiłem nie nowy, ale i nieużywany dysk twardy WD Red 2TB (WD20EFRX). Zrobiłem skan HD Tune i pokazało bad sectory na końcu dysku (screenshot dołączam). Poczytałem więc, że można spróbować wyzerować dysk i zrobić remap. Zgrałem MHDD i zrobiłem skan - tutaj nie pokazało w ogóle uszkodzeń dysku. Cały dysk w wyśmienitej formie. MHDD puściłem dwa razy dla potwierdzenia (niestety nie zrobiłem zrzutu). I teraz zgłupiałem, co dalej robić? Dlaczego HD Tune pokazuje te bady, a MHDD nie?

Pozdrawiam serdecznie

WD Red 2TB (WD20EFRX) - HD Tune pokazuje bady, MHDD - nie. WD Red 2TB (WD20EFRX) - HD Tune pokazuje bady, MHDD - nie.
  • Poziom 20  
    Witam, a nie odłączył Ci sie kabelek na koniec skanowania?
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    W HDDScan jaki wynik masz przy skanowaniu? Swoją drogą HDTune pokazuje:
    Cytat:
    Position: -840MB
    , czyli ujemne położenie względem początku dysku? Wobec powyższego nie ma takiego sektora, co skutkuje ukazaniem go jako uszkodzony? Jak dysk jest podłączony do komputera? Dysk 2TB nie może mieć 2,2TB, dlatego też masz bady na końcu skanowania prawdopodobnie. HDTune pokazuje 2199GB zamiast 2000GB w opisie.
    Masz wg HDTune uszkodzone ostatnie 9%, czyli dokładnie nadmiarowe 200GB. Pytanie dlaczego, dysk jest niewłaściwie wykrywany. Jak rozpoznaje go CrystalDiskInfo - załącz screen.
  • Poziom 8  
    @Stefan1121
    Najpierw zrobiłem Quick Scan, potem 2x MHDD i później HD Tune, ale już normalnie.

@mati211p
    HDDScan w ogóle nie odczytuje mi żadnych informacji, ani o tym dysku, ani o drugim, który mam podłączony też podłączony jako systemowy, także nie wiem co tu nie gra (?).
    Też mnie ten dziwny rozmiar zastanawiał, ale nie pomyślałem, że to 9% to akurat ten nadmiar GB.
    Mam swój systemowy podłączony pod SATA1 i ten WD jako SATA3, ale skan MHDD robiłem przy podłączonym tylko WD jako SATA1.

PS. Nie wiem za bardzo jak się posługiwać tymi programami, więc jakby co to pokierujcie.
    WD Red 2TB (WD20EFRX) - HD Tune pokazuje bady, MHDD - nie. WD Red 2TB (WD20EFRX) - HD Tune pokazuje bady, MHDD - nie.
    CrystalDiskInfo pokazuje prawidłowo rozmiar. Za to pokazuje też uszkodzenie/problem dysku systemowego. W HDDSCan można zrobić test skanowania powierzchni: - z testów wybrać surface test-->read test?
  • Poziom 37  
    Możesz też pobrać nowszą ale trialową wersję HDTune. Ona powinna wykryć dysk normalnie.

Jeśli podczas skanowania w MHDD wszysko było ok to wydaje mi się że nawet nie ma sensu tracić czas na skan w HDTune. Poza tym SMART też nie wykazuje żadnych problemów z dyskiem.
  • Poziom 14  
    HD Tune to program sprzed ponad 8 lat, czasy Windows Vista. HD Tune Pro jest nowszy, jeśli pozwala na skan to nim go wykonaj.
    Mnie bardziej chodzi o to, by sprawdzić, czy system operacyjny prawidłowo obsługuje dysk (pierwszy screen z HDTune bowiem budził wątpliwości), bo to tu mogą się pojawić ewentualne problemy, poza systemem z uwagi na wynik w MHDD dysk działa prawidłowo, natomiast systemowy prawdopodobnie podąża w stronę awarii.
  • Poziom 8  
    HD Tune Pro pokazuje to samo. Poniżej wycinek i zrzut.

"HD Tune Pro: WDC WD20EFRX-68EUZN0 Error Scan

Scanned data : 2000 gB
    Damaged Blocks : 9.0 %
    Elapsed Time : 4:54:36
    1 Error at 1907729 MB (LBA 3907029124)
    2 Error at 1907729 MB (LBA 3907029252)
    3 Error at 1907729 MB (LBA 3907029380)
    4 Error at 1907729 MB (LBA 3907029508)
    5 Error at 1907729 MB (LBA 3907029636)
    6 Error at 1907729 MB (LBA 3907029764)
    (....)"

HDDScan dopiero odpaliłem, nie wiedziałem co wpisać w END LBA więc wziąłem LBA z pierwszego erroru z HD Tune minus 1, czyli 3907029123.

PS. Ja mam nadal system Windows XP, może tu leży problem? Może wypadałoby podpiąć ten dysk pod jakiś mniej archaiczny system?
  • Poziom 8  
    Sprawa się wyjaśniła. Sprawdziłem dysk na Win7 i wszystko ładnie hula, pokazuje równe 2000GB i nie ma błędów na HD Tune. Szkoda, że wcześniej nie pomyślałem, że może to być problem z systemem.

Pytanie teraz czy mogę normalnie utworzyć partycję na tym dysku i WinXP nie będzie miał problemu z jej odczytaniem i ogólnie z pracą na nim? Chociaż może czas się przesiąść w końcu na jakiś nowszy system...

PS. mati211p zwrócił uwagę wcześniej na błędy dysku systemowego, to jak już tu jestem to wrzucam zrzut z CrystalDiskInfo.

Zrób mu skan powierzchni w MHDD i pokaż wynik. Jeśli będzie ok, to kontroluj dysk. W razie wzrostu wartości RAW atrybutu 05 dysk jest do wymiany/używania jako magazyn mało ważnych danych. W jego obecnym stanie też może mieć on wpływ na płynność działania systemu.
  • Poziom 8  
    MHDD odpalam z CD to nie mam możliwości zapisu żadnych logów. Zrobiłem "zrzut" po skanowaniu, nie wiem czy to o to chodzi (?), ale chyba nie wygląda tak źle.

• Poziom 43  
    Wygląda nawet bardzo dobrze, za to dysk systemowy na system się nie nadaje.
    Jeśli autorowi dysk nie sprawia problemów, to niech zostawi go, a ważne dane z niego przeniesie na inny. Niech częściej sprawdza SMART, czy się nie pogarsza i wystarczy. Chyba, że zależy mu na zachowaniu całej konfiguracji systemu wraz z programami, to wtedy dla bezpieczeństwa danych należałoby cały ten dysk skopiować na inny (kopia posektorowa) i używać kopii jako dysku systemowego, a ten przeznaczyć na magazyn mało ważnych danych. Sam skan powierzchni jest w porządku.
  • Poziom 8  
    OK, dziękuję serdecznie za pomoc i pozdrawiam.