Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

De Dietrich - Wykrycie włączenia pieca CO

21 Jul 2016 14:57 2847 3
  • Level 2  
    W domu jednorodzinnym mam zainstalowany piec CO+CWU marki De Ditrich ze sterownikiem. Chciałbym rejestrować fakt jego włączania i wyłączania. Jako, że planuję to zrobić bez zbytniego przerabiania działającego rozwiązania, wpadłem na pomysł aby podłączyć się do LED-ów na panelu, które się świecą gdy piec pracuje.
    Zdemontowałem panel, który wygląda tak:

LED-y, które mnie interesują są umieszczone na dole (3 sztuki). Z analizy ścieżek na płytce, wyszło mi, że te LED-y mają wspólną masę (ścieżka nad nimi) - przylutowałem tam kabel.
    Następnie dolutowałem 3 kable to poszczególnych diód (od dołu) przy oznaczeniu A (chyba jak Anoda). Badając miernikiem poprawność połączenia, LED się nawet lekko świeciły, więc kable przewodzą prawidłowo.

I teraz najdziwniejsza rzecz, która przerasta moją znajomość elektroniki:
    Gdy zmierzyłem napięcie na poszczególnych LED-ach, multimetr pokazywał "-1,32V" gdy diody nie świeciły i od "-0,6V - -1,0V" gdy świeciły. Spodziewałem się ok. 2V spadku na każdym z LED-ów, a nie wartości ujemnych. Co więcej, w trakcie świecenia, te napięcia się zmieniały i prawdopodobnie były też uzależnione od wyświetlacza cyfrowego (na górze płytki).

Moja prośby/pytania:
    - jak wytłumaczyć powyższe, dziwne odczyty?
    - jak inaczej wykrywać wł/wył pieca (bez gruntownej ingerencji w oryginalny sterownik)? Raczej pomijam rejestrację zmian temperatury na rurach bo to niezbyt dokładny sposób.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Level 2  
    Może komuś się przyda: udało mi się osiągnąć zamierzony efekt (wykrycie wł/wył kotła CO) poprzez podłączenie się do diody świecącej sygnalizującej jego pracę. Zastosowałem transoptor PC817. Podłączenie jak na poniższym schemacie:
    Uwagi:
    - dioda Dled to jedna z trzech diod świecących w panelu kotła (dla pozostałych podłączenie jest analogiczne);
    - transoptor został podłączony równolegle do diody, dzięki czemu jej prąd "rozpływa" się na diodę oraz transoptor;
    - rezystor R1 jest potrzebny aby ograniczyć prąd;
    - podłączenie do mikrokontrolera (tutaj Arduino UNO) działa jak włącznik i wyłącznik z rezystorem podciągającym. Można to obsługiwać np. za pomocą standardowego przykładu button dla Arduino.

Układ przetestowałem i u mnie działa :) Oczywiście nie gwarantuję, że zadziała w każdym przypadku.
    Proszę o ewentualne uwagi i konstruktywną krytykę.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Level 12  
    Trochę ryzykowne podejście grzebanie na płycie głównej - raczej na pewno straci się gwarancję i powstaje pytanie czy piec przejdzie przegląd? W końcu jest to piec gazowy, który musi przechodzić okresowe przeglądy (jak i cała instalacja gazowa). Ubezpieczyciele wymagają takich przeglądów.
    Wracając do właściwej sprawy - Pytanie jaką masz konsolę sterującą bo konsola diametic od De Dietrich ma szynę komunikacyjną, którą wg opisów na francuskim forum jest MODBUS over RS485
    http://www.systemed.fr/forum-bricolage/de-dietrich-diematic-modbus-t34836.html

Na stronie DieDietrich jest też info o przejściówce DIAMETIC BUS -> MODBUS OVER TCP.

Za pomocą takiego interfejsu można nie tylko odczytać dane z pieca, ale też ustawiać jego parametry.

Jeśli nie chcesz się bawić w interfejsy - to bezpieczniejszy wydaje się fotorezystor nałożony na diodę na panelu - nie ma ingerencji w układ elektroniczny - nie ma problemów z przeglądem.
  • Level 2  
    enceladuse wrote:

Trochę ryzykowne podejście grzebanie na płycie głównej - raczej na pewno straci się gwarancję

Piec ma już kilkanaście lat, więc nie ma takiego problemu :) Właściwie to nie jest płyta główna tylko moduł z kilkoma przyciskami, LED-ami i prostym wyświetlaczem. Chciałem to zrobić w miarę bezinwazyjnie, aby nie modyfikować parametrów pracy. Ale oczywiście w przypadku gwarancji mógłby być kłopot.

enceladuse wrote:

i powstaje pytanie czy piec przejdzie przegląd? W końcu jest to piec gazowy, który musi przechodzić okresowe przeglądy (jak i cała instalacja gazowa). Ubezpieczyciele wymagają takich przeglądów.

Z tego co wiem to ubezpieczyciel wymaga tylko zaświadczenia od kominiarza i elektryka.

enceladuse wrote:

Wracając do właściwej sprawy - Pytanie jaką masz konsolę sterującą bo konsola diametic od De Dietrich ma szynę komunikacyjną, którą wg opisów na francuskim forum jest MODBUS over RS485
    http://www.systemed.fr/forum-bricolage/de-dietrich-diematic-modbus-t34836.html

Na stronie DieDietrich jest też info o przejściówce DIAMETIC BUS -> MODBUS OVER TCP.

Za pomocą takiego interfejsu można nie tylko odczytać dane z pieca, ale też ustawiać jego parametry.

Kocioł to City 3.24, a sterownik SV-matic 321. Na wspomnianej stronie jest wymieniony inny model. Z tego co kiedyś rozmawiałem z serwisantem to do mojego pieca nie ma takich dodatków.

enceladuse wrote:

Jeśli nie chcesz się bawić w interfejsy - to bezpieczniejszy wydaje się fotorezystor nałożony na diodę na panelu - nie ma ingerencji w układ elektroniczny - nie ma problemów z przeglądem.

Myślałem o tym, ale nie za bardzo jest tam miejsce na umieszczenie elementów (zasłonięte jest to klapką).