Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena kierunkowa , 2 tv, długi przewód, słaby zasięg

21 Lip 2016 17:44 2400 24
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 31  
  To zrób tak:
  antena
  wzmacniacz dopuszkowy w antenie
  kabel
  "inżektor" zasilania wzmacniacza
  zabezpieczenie
  kabel
  rozgałęźnik
  kabel
 • Poziom 13  
  Z podobnym problemem ginącego sygnału się spotkałem a przyczyną było nie właściwe zarobienie kabli w gniazdku RTV.
  Spróbuj ekrany kabi okręcić srebrzanką.
  Zwróć uwagę czy nie jest gdzieś załamany kabel.
 • Poziom 31  
  Witam,
  po pierwsze z jakiej anteny kolega korzysta? - kierunkowa i Dipol to trochę mało informacji - rodzaj, ilość elementów, zysk energetyczny,..itp.
  Po drugie: z jakiego nadajnika odbierany jest sygnał? Ślęża czy Żagań/Wichów?
  Po trzecie: samo rozwiązanie instalacji nie bardzo mi się podoba, ale to potem, po uzyskaniu tych info.
 • Moderator
  Czy jest to Chojnów k. Kruszyna, niedaleko Bytowa?
 • Poziom 31  
  Wydawało mi się, że jest to Chojnów k/Legnicy, stąd moje pytania, ale mogę się mylić.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Moderator
  ... ale jeżeli jest to Chojnów w dolnośląskim to tam wszystko leci doskonale ze Śnieżnych Kotłów. Poczekamy jak autor nam to uściśli.
 • Poziom 31  
  No to czekamy,
  ale tak przy okazji mam pytanie do irekr, czy coś się zmieniło w szacie graficznej forum?
  Trochę mnie nie było i nie wiem czy coś mnie ominęło czy lapek szwankuje...
 • Moderator
  Jest nowe "manu" graficzne, ale można przestawić na stary tryb....

  Czekamy na autora.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Moderator
  A próbowałeś przekręcić antena na azymut około 200 stopni w kierunku na Śnieżne Kotły?

  Jestem zdania, że gdzieś tkwi prosty błąd, jakieś zwarcie czy błąd w połączeniu. Jadąc samochodem po A4 ze Zgorzelca można odbierać w warunkach ruchomych w samochodzie sygnał ze śnieżnych Kotłów niemal do samego Wrocławia.

  Sprawdź dokładnie wszelkie złącza.
 • Poziom 31  
  No to wiemy już więcej.
  Odległości do Ślęży czy Śnieżnych Kotłów są podobne i moce te same ale irekr ma racje. Trzeba spróbować inny kierunek, to może pomóc. Nie podoba mi się również samo rozwiązanie instalacji. Antena jest silna więc spróbowałbym pierwszy TV zasilić bezpośrednio po rozgałęźniku mało-stratnym 1/2 bez wzmacniacza. Wzmacniacz dałbym po rozgałęźniku z tą różnicą, że na początku czyli zaraz po, a nie na końcu przed drugim TV.
  Można również dać wzmacniacz przed rozgałęźnikiem, tylko zamiast samego rozgałęźnika dać odgałęźnik o tłumieniu 6-8 dB na pierwszy TV, a przelot puścić do drugiego TV. 15 m kabla to ok . 6-8 dB tłumienia (ze złączami).
  Trzeci sposób to wymiana symetryzatora w antenie na przedwzmacniacz 20 dB, reszta j.w.
  Ten wzmacniacz (Opticum w20 HD) jak trzeci w instalacji to nieporozumienie. Sygnał za silny i przesterowany. Moim zdaniem wystarczy max jeden, jeśli w ogóle przy silnej antenie, dobrym kablu i solidnych złączach.
  (Irekr dzięki na info).
 • Poziom 36  
  Co jest w antenie? Wzmacniacz, czy symetryzator? Jeśli symetryzator to po co zasilacz (zasilacze??)?. Jeśli wzmacniacz to w pierwszej kolejności trzeba sprawdzić, czy dochodzi do niego 12V.
 • Poziom 31  
  Sądząc po linku do anteny podanym przez autora, to antena jest bierna.
 • Poziom 36  
  To do czego zasilacze? Widać kompletny brak wiedzy.
 • Poziom 31  
  artas21 napisał:
  Tak rozróżniam zasilacz od wzmacniacza. Mam 2 zasilacze, po jednym na każdy telewizor, a wzmacniacz (Opticum w20 HD) chciałem zmontować, ale okazało się że najczęściej dochodziło do całkowitego braku sygnału (niezależnie gdzie montowałem)


  Może daj komuś uczciwie zarobić!
 • Poziom 31  
  Być może autor zasila wzmacniacze (jak w opisie początkowym), pewnie to jakieś wzmacniacze rurkowe zasilane po linii. Domniemywam tylko, z opisu wynika że kable do TV1 i TV2 "zakończone są wzmacniaczem antenowym" cokolwiek to znaczy. Nie wiemy jakie to wzmacniacze. Pisałem już, na mój gust wystarczy jeden (jeśli w ogóle), i to jeden albo w antenie albo zaraz za rozgałęźnikiem.
  Nie znamy jednak ukształtowania terenu czyli czy na linii nadajnik - antena są jakieś znaczne przeszkody utrudniające odbiór. Jedno jest pewne, za dużo wzmacniaczy.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Na pewno autor dał zarobić sprzedawcy wzmacniaczy. No ale skoro już napisał to potrzebuje pomocy i jesteśmy mu to winni.
 • Poziom 31  
  Ja nic nikomu nie jestem winien, mogę chcieć (pomóc), ale to wymaga elementarnej wiedzy i współpracy proszącego o pomoc. W poście #2 napisałem wyraźnie jak to powinnowyglądać i ...
 • Moderator
  Ja widzę taką kolejność postępowania. Zakładamy że antena jest pasywna i zawiera symetryzator. Oraz że jest prawidłowo zmontowana.
  1. Zdejmujemy rozdzielacz sygnału i wkładamy "beczkę f/f" podłączając pierwszy telewizor bezpośrednio do anteny. NIE instalujemy wzmacniacza przy odbiorniku tylko podłączamy kabel bezpośrednio do wejścia antenowego.
  2. Ponownie ręcznie skanujemy kanały Ślęży, czyli 25, 55 i 58. po zeskanowaniu sprawdzamy wskazania siły i jakości sygnału - w każdym z odbiorników jest co najmniej jeden wskaźnik.
  3. Jeżeli wskazania są poprawne - czyli minimum 80% jakości przy sile co najmniej 70% - w miejsce beczki podłączamy rozgałęźnik i kabel z drugim odbiornikiem, także pozbawionym wzmacniacza. Sygnał na pierwszym odbiorniku będzie trochę niższy przy zachowaniu jakości.
  4. Na drugim odbiorniku wskazania będą podobne z tym że siła powinna być niższa o około 5 %.

  Jeżeli sygnały nie są poprawne zapamiętujemy ustawienie anteny a następnie przekręcamy ją na Śnieżne Kotły i skanujemy PONOWNIE i ręcznie te same kanały. Uwaga! Śnieżne Kotły i Ślęża nadają na tych samych kanałach te same MUX-y w SFN, co może powodować w tych odległościach (Śnieżne Kotły 60 km i Ślęża 71 km) pewne problemy. Z własnego doświadczenia wiem, ze sygnał ze Śnieżnych Kotłów jest w pobliskiej Legnicy dwukrotnie silniejszy - odpowiednio 66 dB [E] dla Śnieżnych Kotłów i 60 dB [E] dla Ślęzy. Pomiary były wykonywane w czasie przerw konserwacyjnych obiektów na MUX 1 i 2 (MUX3 ma doświetlanie w Legnicy i trudno było wyłączyć jednocześnie dwa obiekty w tym samym czasie).
  Wspomniany wyżej odbiór w warunkach ruchomych na A4 był wykonany także w czasie przerwy konserwacyjnej Ślęży 11go maja br.
  10 m kabla tłumi około 1 dB, rozgałężnik to około 4 dB, razem z tłumieniami wtyków możemy przyjąć, że "najdalszy" odbiornik ma sygnał o słabszy o około 50% niż pierwszy, ale i tak powinno go być aż za wiele.

  Dolny Śląsk ma pewne specyficzne warunki propagacji i gwałtowny wzrost siły sygnału w wilgotne dni jest zjawiskiem normalnym. Sygnały mogą wzrosnąć nawet dziesięciokrotnie.

  Sukcesów.
 • Specjalista Sieci, Internet
  artas21 napisał:
  Mam 2 zasilacze, po jednym na każdy telewizor,

  Po takiej informacji - to ja bym poprosił o schemat z rozrysowaniem wszystkiego i podanie nazw gdzie co zamontowano, wskazanie też gdzie te 2 zasilacze zamontowano.
 • Poziom 9  
  Przeczytałem o Twoim problemie i zgadzam się z kilkoma innymi opiniami .Po pierwsze dwa wzmacniacze i dwa zasilacze to pomyłka . Można odbierać kanały DVB T nawet z odległości 150 km .Niestety potrzebna jest spora wiedza i sprzęt . Po pierwsze to kabel antenowy 75R satelitarny żyła główna 1,05mm, dwa ekrany folia ,siteczka . Staranne wykonanie złączy .Sprawdzić w internecie mapę zasięgu danego MUX-u .Za duży sygnał ,również może wpłynąć negatywnie ( miernik TV czy tunera jest namiastką potrzebnego sprzętu ) ,sąsiadujące kanały o większej mocy ,wadliwe dekodery DVB T. Kilka wcześniejszych porad jest bardzo trafnych.
  Podłącz antenę z symetryzatorem do jednego tv bez zasilacza i przetestuj wszystkie mux-y . Jeśli sygnał idzie przez tuner nieznanej firmy to również sprzęt może być przyczyną problemów. Jeśli sygnał będzie poniżej 50% i jakość 50% zamontuj mały tani wzmacniacz za 11 zł np. LNA 101 w puszce zamiast symetryzatora, zasilanie z dekodera 5V wzmacniacz musi być ekranowany z małym współczynnikiem szumów.Jeśli posiadasz TV z DVB T to zwróciłbym uwagę na zasilacz 12v (tanie czarne zasilacze 12v to złom w którym są problemy ze stabilizacją napięcia najczęściej pada 1000uf/16v lub układ 7812 .Jeśli sygnał nadal jest niestabilny to radziłby wezwać dobry serwis ze sprzętem . Możesz jeszcze poszukać innego nadajnika na tej mapie . Napisz co zrobiłeś i z jakim skutkiem .Dopiero później podam tok dalszego postępowania.
 • Poziom 31  
  Doba szczelność elektromagnetyczna, niskie szumy własne przedwzmacniacza a przy tym mała cena?
  To tak jak restauracja gdzie serwują smacznie, szybko i tanio (i może jeszcze jest miła obsługa).
  Za dużo szczęścia w jednym. To trzy różne miejsca.
 • Poziom 9  
  LNA101/177/188 jest średnim wzmacniaczem ale jest tani. Lepiej zawsze kupić tani a później zamienić na lepszy np.przedwzmacniacz Terry AB011L współczynnik szumów ok. 1dB. Nie wszystkie drogie wzmacniacze są tak dobre w stosunku do ceny.
 • Moderator
  Z całym szacunkiem, ale z wiekszości przedstawionych tez zgodzić się nie mogę.
  Jedyna zaletą wzmacniaczy LNA jest cena, ale i tak nie jest to wyrób który w ogóle powinien znajdować się na rynku.
  Zarówno wzmacniacze z serii LNA jak i AB011L spełniają "tylko" starą analogowa normę niemiecką DIN 45004B i to dla IMDB3. Obecnie ta norma nie ma zastosowania, gdyż nie mamy sygnałów telewizyjnych odpowiadających formatowi zbliżonemu do pomiarów sygnałów dla zasady IMDB3 (nie mówiąc już o IMDB5).

  W specyfikacji jest taki wiersz: "IMD3=60 dB (DIN45004B) 98 dBμV, "
  I to jest prawda. Z tym jednak że o ile taki wzmacniacz można od biedy zastosować dla sygnału MPEG2 (2048 podnośnych) ale już nie dla MPEG4 (8192 podnośne), chyba że znacznie zmniejszymy poziomy sygnałów. Przyczyna jest rodzaj zastosowanych elementów wzmacniających.
  Powoływanie się na normę DIN45004B to chwyt reklamowy. Wystarczy przeczytać normę (najlepiej w oryginale, polskie tłumaczenie ma zbyt wiele błędów), by wiedzieć, że w dzisiejszych warunkach to kompletna lipa. Norma ta powstała w czasach, gdy nikomu nie śniło się o naziemnym przekazie cyfrowym w HD ani o modulacjach ortogonalnych, bo ich po prostu nie było.

  To tak na marginesie..