Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kondensator i jego napięcie

21 Lip 2016 19:40 468 3
  • Poziom 5  
    Witam
    Mam taki problem, a mianowicie jedyne informacje, jakie znalazłem, to to, że napięcie kondensatora powinno być o 50% większe od przewidywanego. Nigdzie nie mogę znaleźć informacji, czy gdy do np. 12 V użyję kondensatora 100 V lub 400 V, to czy to będzie miało jakiś wpływ na działanie? W moim przypadku zaznaczę, że interesuje mnie użycie kondensatora foliowego do prądu zmiennego.
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    magnus50005 napisał:
    czy gdy do np. 12V użyję kondensatora 100V lub 400V to czy to będzie miało jakis wpływ na działanie?

Nie będzie miało wpływu.
  • Pomocny post

Poziom 35  
    Jeżeli chodzi o działanie, nie można zastosować na niższe napięcie, ponieważ izolacja okładzin zostanie przebita.
    Na wyższe zawsze można jednak należy zachować pojemność.
    Jedyna wada to to, że im wyższe napięcie, to często i rozmiary większe (cena również).
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Dla prądu przemiennego wykorzystują się specjalne kondensatory na których zwyczajne jest oznaczenie AC z wskazaniem napięcia ( na przykład AC 275V ) . Jeśli jest konieczność zamienić taki kondensator zwyczajnym dla prądu stałego to należy mieć na myśli - przy napięciu sieci 230V amplitudowe znaczenie napięcia będzie w 1,41 razu więcej ( 230х1, 41 = 324V ) . Oznacza- kondensator powinien być na napięcie, co najmniej 350V . Uwzględniając, co napięcie sieci może wezbrać i do 240-245V,lepiej wykorzystać kondensatory na napięcie nie mniej 400V .