Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: Zasilacz warsztatowy 0-30V 0-7A z zasilacza ATX

ukixx 05 Lis 2019 22:04 71286 245
    rafal2_3
    Poziom 12  
    Już prawie świerszcze uciekły 😀. Dodałem 100nF na suwak potencjometru od napięcia tak jak radziłeś. Dużo też poprawiło się gdy zastosowałem przemysłowy potencjometr cały zabudowany. ( Do tej pory używałem pr-ka). Jednak nadal było słychać " świerszczenie" gdy nie było obciążenia. Spróbowałem więc zmienić częstotliwość pracy przetwornice i tak: kondensator 1n5 przy nóżce 5 Tl-ka oraz wypadkowej rezystancji 6k5 przy nóżce 6 jest praktycznie cicho w każdym przypadku ( ciche piszczenie tylko w okolicach połowy zakresu podobnie jak u Ciebie). Ale mam teraz takie pytanko . Na jakiej częstotliwości pracuje moja przetwornica na załączonych obrazkach bo mi wychodzi że na pierwszym zdjęciu tylko 9Khz ( z rezystorem na 6 nóżce = 13Kohm) i na drugim 18Khz ( rezystor 6k5). Przebiegi są z nóżki 11 .

Re: Zasilacz warsztatowy 0-30V 0-7A z zasilacza ATX Re: Zasilacz warsztatowy 0-30V 0-7A z zasilacza ATX

A jeśli chodzi o regulację napięcia to było tylko do 20V bo żarówka była na zasilaniu 😀. Bez żarówki jest do 24V
  • Relpol przekaźniki
    freebsd
    Poziom 36  
    rafal2_3 napisał:
    Na jakiej częstotliwości pracuje moja przetwornica na załączonych obrazkach bo mi wychodzi że na pierwszym zdjęciu tylko 9Khz ( z rezystorem na 6 nóżce = 13Kohm) i na drugim 18Khz ( rezystor 6k5).
    Oscylogramy: około 12 kHz i 18 kHz
  • Relpol przekaźniki
    rafal2_3
    Poziom 12  
    No powiedzmy . Ja na tym pierwszym widzę 5 i pół podziałki. Bardziej chodzi mi o to że jeśli na nóżce 11 TL494 jest przebieg taki jak na obrazkach czyli powiedzmy drugi przypadek czyli 18Khz to znaczy że przetwornica pracuje na te 18Khz ? Czy może to trzeba mnożyć przez 2 . Wiem że może głupie pytanie wynikające z nieznajomości działania przetwornic, ale to dlatego, że przecież przy tych wartościach elementów RC ta częstotliwość powinna być wyższa (30 - 40 Khz) mając na uwadze to co wcześniej jest napisane w tym temacie. Bo jeśli rzeczywiście pracuje na te 18Khz to powinienem ją jeszcze dalej podnosić aby uzyskać mniej więcej jak pisze autor tematu. I może to by tłumaczyło też te "świergotanie"
    ukixx
    Poziom 20  
    Jakoś dziwnie to wygląda. Dla 1.5nF i 12k częstotliwość powinna wynosić ok 27kHz a dla rezystora 6.5k powinno być ok 51kHz, 13k to 25.5kHz. Na pewno z oscyloskopem jest wszystko w porządku :?: Wygląda jakby skala pokrętła podstawy czasu była przestawiona o jedną pozycję.
    rafal2_3
    Poziom 12  
    Kurr. Na oscyloskopie wyciśnięty był przycisk opisany jako MAG X1 X5 . Teraz się zgadza mam ok 50KHz. Sorki za zamieszanie.

A z innej beczki to nadal mam ten problem że ustawiony prąd rzędu mA stopniowo mi maleje i tak teraz patrzę, że przecież ten prąd płynie również przez rezystory obciążające ( 2 x 270 ohm) a one nagrzewając się pewnie zmieniają wartość nastawionego prądu. Zaraz sprawdzę jak to będzie się zachowywać bez tych rezystorów.
    ukixx
    Poziom 20  
    No i się wyjaśniło, tak myślałem że coś było przestawione na oscyloskopie. Zgadza się, rezystory obciążające dodają swój prąd do obciążenia i dla 24V jest to aż 44mA, ale nie można ich usunąć, natomiast zamiast wpiąć między wyjście a masę należało by zamiast do masy podłączyć je do "ogona" z trafa i wtedy ich prąd nie płynąłby przez bocznik. Ewentualnie zamiast nich można by zastosować aktywne obciążenie w postaci źródła prądowego o stałej wartości.