Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pendrive reklamowy RPZ11 - Usuwanie partycji CD-ROM i nowa obudowa

Jamie 22 Lip 2016 04:11 1938 6
 • #1 22 Lip 2016 04:11
  Jamie
  Poziom 19  

  Notka do moderatora: jeśli źle wylądowałem z tematem - proszę o przeniesienie, pojęcia nie mam w jakim dziale umieścić poniższe...

  Jakiś czas temu zostałem obdarowany reklamowym pendrivem.
  Pendrive reklamowy RPZ11 - Usuwanie partycji CD-ROM i nowa obudowa
  Sam pendrive, po odklejeniu z reklamowej obudowy jest wielkości karty Micro SD.
  Pendrive reklamowy RPZ11 - Usuwanie partycji CD-ROM i nowa obudowa
  Oprócz dostępnej dla użytkownika powierzchni umożliwiającej zapis i kasowanie zawierał drugą partycję w formacie CDFS. Materiały reklamowe z emulowanego CD-ROMa uczciwie obejrzałem, film był... ekhem... pasjonujący, zwłaszcza lektor. Powyższe materiały zarchiwizowałem na pamiątkę.
  Ponieważ po każdym włożeniu pendrive do portu USB byłem atakowany na nowo reklamą - postanowiłem pozbyć się fałszywego CD-ROMa i odzyskać zablokowaną przestrzeń dyskową.
  Okazało się, że to nie takie proste, bo żaden program, czy to do formatowania, czy do partycjonowania, nie ruszy czegoś, co wydaje mu się płytą CD, czyli tworem niekasowalnym.
  Trochę się dokształciłem w temacie, potem odwiedziłem najlepszych fachowców w internecie i koniec końców dotarłem do narzędzia, które daje radę.
  Pendrive jest w zasadzie ośmiogigowy minus prezentacja - po zabiegu mam te 8GB, a fałszywy CD-ROM zniknął. Tak naprawdę mam około 7,7GB bo system plików FAT32, w którym formatowałem nośnik, zabrał swoje - ale żaden pendrive (w zasadzie żaden nośnik danych, czy to dysk twardy, czy jakakolwiek karta pamięci) nie ma praktycznie pod Windows podawanej na obudowie pojemności, zawsze system zabierze swoje.
  Zamieszczam mini tutorial dla mniej ogarniętych w temacie właścicieli takiego pendrive, którzy chcieliby również mieć dostęp do całej pojemności nośnika.
  Oczywiście, dotyczy wzmiankowanego i przedstawionego na fotkach modelu.

  Potrzebny będzie Chip Genius, dostępny np. tu:
  http://www.cdrinfo.pl/download2.php?filename=...0_1024_0047.rar&id=356132556&baza=soft&v=8737

  Należy wypakować i uruchomić ChipGenius.
  Jeśli procesor pendrive to Appotech DM8233 - potrzebny będzie również plik (I)MPToolsV1.8.6.1.333_160224.rar dostępny pod adresem:
  http://flashboot.ru/files/file/610/

  1. Po wetknięciu pendrive do gniazda USB powinny pokazać się dwa nowe dyski - większy do dyspozycji użytkownika, da się na nim zapisać i skasować - i mniejszy udający płytę CD, którego nic nie rusza.
  2. Trzeba rozpakować archiwum MPTools i uruchomić plik MPTools(I).exe, przy włożonym pendrive oczywiście. W oknie programiku powinien pojawić się jeden z dysków, ten dostępny do zapisu.
  3. Nic nie zmieniać w opcjach programu, tylko kliknąć przycisk RUN, po prawej stronie okna. Teraz cierpliwości - program powinien zrobić trzy przebiegi, Preparing Scan, Formal Scan i na koniec Format Drive, czy jakoś tak. U mnie trwało to dobrą godzinę, zależy od sprzętu i szybkości portu USB - robiłem w USB 2.0 pod XP. Pod żadnym pozorem nie wyciągać pendrive w trakcie pracy programu!
  4. I to w zasadzie koniec, po zakończeniu pracy narzędzia MPTools nie zamykać go, lecz wyciągnąć pendrive z portu USB, odczekać chwilę, wsadzić znowu, poczekać aż Windows potwierdzi zamontowanie. Potem kliknąć w otwartym programie REFRESH - powinno być na zielono podświetlone w oknie, znaczy udało się.
  5. Spod Windows przeformatować na FAT32 i usunąć krzaczki z nazwy napędu, wpisane przez MPTools - można sobie nazwać nośnik po swojemu.
  6. Po włożeniu pendrive do portu USB nie ma prawa być tam żadnego CD-ROMa z Elbudowy!

  Uwaga: Twórcy narzędzia twierdzą, że będzie ono również skuteczne dla procesorów DM8235, SG1580 i SG158 z poniższego powodu:

  Cytat:
  ...but DM8233 is Orginal name SG1580
  and DM8235 is SG1581...

  Osobiście prawdziwości tej informacji nie sprawdzałem.

  Ponieważ manipulowanie oryginalną obudową w kształcie karty kredytowej z wysuwanym języczkiem jest nadzwyczaj niewygodne - podaję również przykład obudowy, z wykorzystaniem wtyku z takiej ośmiornicy (kilka złotych w markecie), która poniewierała się uszkodzona. Zwrócić należy tylko uwagę, czy wtyczka USB da się łatwo otworzyć.
  Pendrive reklamowy RPZ11 - Usuwanie partycji CD-ROM i nowa obudowa
  Po otwarciu obudowy wtyczki delikatnie odlutować wszystkie przewody, następnie bezpośrednio do pól lutowniczych dolutować takie złącze (z odzysku).
  Pendrive reklamowy RPZ11 - Usuwanie partycji CD-ROM i nowa obudowa
  Wcisnąć zlutowaną przelotkę na kroplę termogluta do obudowy, wsunąć płytkę pendrive na wcisk pod szpilki złącza, unieruchomić kroplą wspomnianego kleju i złożyć obudowę - też na ten klej...
  Rysunek poglądowy poniżej.
  Pendrive reklamowy RPZ11 - Usuwanie partycji CD-ROM i nowa obudowa
  Gotowy pendrive wygląda tak.
  Pendrive reklamowy RPZ11 - Usuwanie partycji CD-ROM i nowa obudowa
  Powodzenia życzy Jamie ;)

  0 6
 • #3 22 Lip 2016 21:13
  Jamie
  Poziom 19  

  Opis siłą rzeczy musi być infantylny cokolwiek, bo skierowany jest - jak wspomniałem - dla "mniej kumatych w temacie" - nic tak nie zniechęca amatora jak nadmierne epatowanie terminologią fachową ;), znam to z autopsji.
  Opis identyfikacji chipa? A cóż tu jest do roboty, wsadzić pendrive, uruchomić program i odczytać dane. Inna rzecz to interpretacja tych danych, tu "mało kumaty" i tak niewiele zrozumie - zresztą o obsłudze tego typu programów było wielokrotnie również na Elektrodzie, chcący poszuka i nauczy się odróżniać PID od VID, nawet wtedy, jeśli i tak nie wie co to jest :)...
  W ramach ciekawostki dodam, że po opisanej wyżej przeróbce Chip Genius nie potrafi podać informacji o procesorze, zmienia się też PID i VID - ale akurat to przeciętnemu użytkownikowi do niczego w praktyce się nie przyda skoro pendrive działa... Dociekliwi zawszeć mogą użyć innych tego typu programów, a jest ich sporo.

  0
 • #4 22 Lip 2016 21:31
  dedito
  Poziom 39  

  Jamie napisał:
  Opis identyfikacji chipa? A cóż tu jest do roboty, wsadzić pendrive, uruchomić program i odczytać dane.
  Sam stwierdziłeś ,że kierujesz poradnik do mniej ogarniętych.
  Jamie napisał:
  Inna rzecz to interpretacja tych danych, tu "mało kumaty" i tak niewiele zrozumie
  w tym przypadku, gdy "niekumaty" będzie miał inny chip to ten poradnik w niczym mu nie pomoże.
  Jamie napisał:
  chcący poszuka i nauczy się odróżniać PID od VID, nawet wtedy, jeśli i tak nie wie co to jest
  I taką uwagę należałoby zawrzeć w poradniku, że nie każdemu to zadziała, ze względu na inne PID/VID.

  0
 • #5 22 Lip 2016 21:48
  Jamie
  Poziom 19  

  Wspomniałem też, że opis dotyczy akurat tego modelu. A tutaj wystarczy umiejętność odczytania i potwierdzenia zgodności procesora.
  Twórca oprogramowania twierdzi, że w tym przypadku ważny jest w zasadzie tylko typ procesora, PID i VID i tak zmieniają się po opisanej operacji.
  Nie potrafiłbym napisać poradnika uniwersalnego, dotyczącego wszystkich modeli chipów nie sprawdzając poprawności oprogramowania do nich - to jest praktycznie niemożliwe. Zresztą to oprogramowanie ktoś musi najpierw napisać. W przypadku znanych modeli jest szansa na zdobycie Firmware producenta - w innych przypadkach pozostaje zaufać różnym McGyverom tworzących mniej lub bardziej udane patche i próbować cierpliwie do skutku lub uśmiercenia nośnika ;(...

  0
 • #6 22 Lip 2016 22:00
  melanchel
  Poziom 27  

  A jak ktoś będzie miał gadżet reklamowy z złączem USB3.0, co wtedy , opisany sposób mu się przyda?

  1
 • #7 22 Lip 2016 22:08
  Jamie
  Poziom 19  

  To będzie inny gadżet reklamowy, niż opisany przeze mnie ;) i trzeba będzie pewnie poszukać innego rozwiązania.
  A czy opis zadziała przy przeprowadzeniu procedury z użyciem portu USB 3.0? Pojęcia nie mam, ponieważ tego nie próbowałem - prawdopodobnie uda się, może tylko szybszy transfer będzie, musiałby ktoś spróbować...

  Na marginesie: Co do nowszych reklamowych pendrive z USB 3.0, to one zwykle mają część reklamową zapisywaną jako U3 - zwykle do pozbycia się tych treści wystarcza zastosowanie programu w rodzaju U3Uninstaller...

  0
  Szukaj w 5mln produktów