Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kilka pytań odnośnie braku końca ładowania pakietu Li-ion

22 Lip 2016 07:49 882 17
  • Poziom 11  
    Mam parę pytań związanych z budowanym właśnie power bankiem.

1. Złożyłem prosty power bank z ładowarką do li-ion która posiada zabezpieczenie akumulatorków, port mikro usb, wyjście na przetwornice. Ładowarka ładuje sześć akumulatorków połączonych równolegle i niestety nie kończy ładowania, cały czas świeci dioda ładowania po iluś godzinach jak odłączam ładowarkę to na chwile mignie mi dioda zielona sygnalizująca zakończenie ładowania, po ponownym podłączeniu sygnalizuje naładowanie pakietu. Czyżby moduł ładowarki był za słaby do pakietu z sześciu akumulatorków 2200mAh połączonych równolegle.

2. Czy można połączyć dwa pakiety równoległe, pierwszy 6x1900mAh i drugi 6x2200mAh szeregowo w celu zwiększenia napięcia obowiązkowo zastosuje moduł balancera. Lub równolegle w celu zwiększenia pojemności.

3. Czy opłaca się ratować akumulatorek który posiada napięcie 2,3v.

Edytka:

4. Czy te moduły mogę wykorzystać do budowy wydajniejszego power banku.
    Przetwornica STEP-UP 5V na 12V 2000mA 2A
    Zabezpieczenie do ogniw akumulatorow 18650 li-ion
    przetwornica step-down 7V-24V na 5V 3A arduino USB
  • Poziom 29  
    tol2di napisał:
    Czy opłaca się ratować akumulatorek który posiada napięcie 2,3v.

Tak. Ja miałem nawet przypadki że ogniwo 1.94V miało ponad 2Ah, a 3,8V poniżej 1Ah. Wszystko zależy od ilości cykli ładowania/rozładowania. Nie opłaca się ratować ogniw, które mają kompletne 0V
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    tol2di napisał:
    niestety nie kończy ładowania, cały czas świeci dioda ładowania

A jakie jest napięcie na akumulatorkach po tych kilku godzinach? Jaka jest pojemność akumulatorów i jaki prąd ładowania?

tol2di napisał:
    Czy można połączyć dwa pakiety równoległe, pierwszy 6x1900mAh i drugi 6x2200mAh szeregowo

Niezalecane. Jeśli już to każdy pakiet musi miec oddzielne monitorowanie napięcia by zabardzo nie rozładować. Ładowanie oddzielnymi ładowarkami.

tol2di napisał:
    obowiązkowo zastosuje moduł balancera.

Nie tędy droga - pojemność różna...

tol2di napisał:
    Lub równolegle w celu zwiększenia pojemności.

Niezbyt zalecane.
  • Poziom 11  
    Napięcie po 10 godzinach 4,15V

Ładowarka USB pobierając 1A, akumulatorki 6 szt po 2200mAh

Więc przy połączeniu równoległym też tylko akumulatorki o tej samej pojemności.
    tol2di napisał:
    Napięcie po 10 godzinach 4,15V

Za końcowe napięcie ładowania zwykle uważa się 4,20V.
    Sprawdź w dokumentacji ładowarki.

tol2di napisał:
    Ładowarka USB pobierając 1A

Zmierzone czy gdzieś zadeklarowane?

tol2di napisał:
    akumulatorki 6 szt po 2200mAh

Czyli sumaryczna pojemność 13,2Ah. 10 godzin ładowania to może być zbyt mało - masz co prawda zysk z obniżenia napięcia (zakładam że ładowarka oparta o przetwornicę) ale masz straty na przetwornicy na ciepło i straty na ciepło w akumulatorze.
  • Poziom 11  
    Zaraz po mrugnięcia diody przy odłączeniu ładowarki miernik pokazał 4,2v

Ładowarka to TP4056 z kontrolą ładowania kupiona pod taką nazwa na allegro, poniżej dane techniczne:

Napięcie IN: 4.5 - 5.5 V
    Napięcie ładowania: 4.2 V
    MAX prąd ładowania: 1 A (ustawienie domyślnie )

Tyle miały według noty katalogowej obecnie nie wiem nie mierzyłem wyjęte z dobrej baterii od laptopa wszystkie miały napięcie w granicach 3,7V na ogniwo.

Ładowarka się prawie nie nagrzewa pakiet też zimny jest nawet po całej nocy ładowania.
    tol2di napisał:
    Zaraz po mrugnięcia diody przy odłączeniu ładowarki miernik pokazał 4,2v

Na ogniwach?

tol2di napisał:
    MAX prąd ładowania: 1 A (ustawienie domyślnie )

Czyli po stronie ogniw daje 1A.

Sugestia - trzymać dalej na ładowarce bo ogniwa zapewne niedoładowane.
  • Poziom 11  
    Tak 4,2 na ogniwa

Ok podlacze na noc do ładowania narazie trochę je rozładuje.
  • Poziom 11  
    Ok jednak czas ładowania do pełna jest długi dzisiaj ładowarka zostawiona na całą noc wreszcie zasygnalizowala koniec ładowania.

Czyli muszę się spodziewać że przy dodaniu kolejnych ogniw równolegle czas ładowania wzrośnie jeszcze bardziej.
  • Poziom 11  
    Założenie jest takie ze maja być dwa pakiety równoległe po 6 akumulatorów które podłącze do ładowarki również równolegle w celu uzyskania jak największej pojemności.

Ok a jak to jest z tym łączeniem pakietów o różnej pojemności, czemu nie można tego robić.
  • Poziom 29  
    tol2di napisał:
    Ok a jak to jest z tym łączeniem pakietów o różnej pojemności, czemu nie można tego robić.

Ja łączyłem wiele ogniw o różnych pojemnośćiach i rozrzucie i nie było z tym żadnych problemów. Pojemność pakietu była równa sumie pojemności ogniw.
  • Poziom 11  
    Naładowałem dzisiaj dwa najsłabsze ogniwa do 3,8V i klapa po odłączeniu ładowarki napięcie zaczęło spadać błyskawicznie, zakładam że te dwa ogniwa odwiedza punkt utylizacji. Muszę sprawdzić jeszcze pozostałe cztery ogniwa.
  • Poziom 29  
    tol2di napisał:
    Naładowałem dzisiaj dwa najsłabsze ogniwa do 3,8V i klapa po odłączeniu ładowarki napięcie zaczęło spadać błyskawicznie, zakładam że te dwa ogniwa odwiedza punkt utylizacji. Muszę sprawdzić jeszcze pozostałe cztery ogniwa.

Tak, przed łączeniem ogniw trzeba mieć pewność że są sprawne. A jakim prądem ładowałeś? Może po prostu mają dużą rezystancję wewnętrzną
  • Poziom 11  
    Ładowarka ta sama co opisywałem wyżej ustawiona na 1A
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Jeżeli się grzeją(po odłączeniu od ładowarki) i napięcie spada powoli, ale systematycznie do niskiego progu to są uszkodzone. Normalne natomiast jest, że jak odłączysz, to trochę spadnie napięcie (zwykle jest to różnica rzędu 0.1-0.3V) Mówimy oczywiście o ogniwach z odzysku, o dużej rezystancji wew.
  • Poziom 11  
    Napięcie spada powoli i równomiernie do niskiego progu, co do grzania się nie występuje ogniwa są chłodne nie wyczuwam zmiany temperatury ręką.