Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Złącze optyczne - Wideo przez złącze optyczne

sir_STARy 22 Lip 2016 10:22 948 10
  • #1 22 Lip 2016 10:22
    sir_STARy
    Poziom 10  

Czy możliwa jest w teorii transmisja obrazu wideo czymś (upraszczając) w rodzaju złącza optycznego? Czy stosuje się takie rozwiązania, czy możliwe jest przesyłanie wideo w taki sposób? Pytanie jest czysto teoretyczne, wiem do czego służą wyjścia optyczne audio, zastanawia mnie dlaczego nie wysyła się wideo w podobny sposób.
    Nie wiedziałem w jakim dziale umieścić to pytanie, proszę o wybaczenie jeśli jego miejce jest gdzie indziej.

0 10
  • #2 22 Lip 2016 11:38
    szczupx
    Poziom 19  

Każdy sygnał (w tym wideo) da się zamienić w formę cyfrową, więc i można przesyłać światłowodem.

0
  • #3 22 Lip 2016 11:44
    Kraniec_Internetów
    Poziom 38  

Prawdę mówiąc sam od pewnego czasu szukam "przejściówek" HDMI+D-SUB+USB+2xjack 3,5mm/IR. A potem z powrotem. Dałoby to możliwość przesyłania wszystkich informacji z komputera gdziekolwiek. Niestety nie znalazłem gotowych rozwiązań, ale jestem pewien, że jest to możliwe do zrobienia.
    Pozdrawiam.

0
  • #4 22 Lip 2016 11:53
    szczupx
    Poziom 19  

Za daleko szukac nie trzeba: "KVM over Ethernet", lub "KVM over IP".
    Niektóre serwery mają coś takiego wbudowane.
    A Pulpit Zdalny / Team Viewer / inne usługi terminalowe nie dają rady?

0
  • #6 22 Lip 2016 17:16
    Loker
    Poziom 38  

Google -> "media converter" - jeśli chcemy użyć ethernetu (video/audio streaming via ethernet) to jest tego mnóstwo.

Google -> coś a'la "optical transmitter video audio data" - też jest w czym wybierać ;)

A dlaczego przesyła się audio światłowodem a video nie? Dobre pytanie... Podejżewam, że jest to kwestia "jakości" - audiofil jest w stanie wychwycić wszelkie możliwe zakłócenia powodowane przez np. pętle masy; o videofilach nie słyszałem ;)

0
  • #7 22 Lip 2016 18:57
    szczupx
    Poziom 19  

@kraniec_internetów Globalny zasięg Ci nie wystarcza? Na Księżyc chcesz sygnał wysyłać?

0
  • #8 26 Lip 2016 08:40
    sir_STARy
    Poziom 10  

Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Ten temat zainteresował mnie gdy kupiłem wzmacniacz kina domowego ze złączami optycznymi, nagle plątanina przewodów stała się mniejsza, jakość dźwięku dużo lepsza do tego możliwe stało się sterowanie urządzeniami przy pomocy wzmacniacza itd. Naturalną koleją rzeczy w tej sytuacji stały się moje rozważania - co z wideo? Tyle możliwości, jakość, itd. dlaczego tylko audio? Co by było gdyby itd...?

0
  • #9 26 Lip 2016 12:38
    Kraniec_Internetów
    Poziom 38  

@szczupx to brzmi tak pięknie tylko w teorii. Rzeczywistość to jednak duży ping i lagi oraz zakłócenia w obrazie :(
    @sir_STARy I dobrze :) Nie jestem pewien czy da się to zrobić w domu (schemat, projekt płytki i wykonanie tak, by poprawnie działało) ale myślałem nad urządzeniem, które prześle sygnał z dwóch wejść HDMI, kilku USB i powiedzmy 2x Jack 3,5mm po jednym złączu optycznym . Jest to możliwe, przydadzą się tylko nadajniki i odbiorniki o różnych długościach fal.

0
  • #10 18 Paź 2016 11:26
    sir_STARy
    Poziom 10  

Hmm, prawdę mówiąc dalej nie wiem dlaczego nie buduje się urządzeń, w których stosuje się złącza optyczne do dźwięku a już do wizji nie. :cry: Może są jakieś ograniczenia fizyczne, albo ekonomiczne czy funkcjonalne, które sprawiają, że obraz po kablu jest lepszym rozwiązaniem niż jakieś połączenia optyczne?

0
  • Pomocny post
    #11 18 Paź 2016 11:58
    sanfran
    Poziom 34  

BEZPIECZEŃSTWO. Światłowody stosowane w sieciach komputerowych mogą uszkodzić wzrok. Wyobrażacie sobie coś takiego oddane w ręce pana Janusza, Seby albo dzieciaków? Przecież to prosty sposób na wypadki, procesy i odszkodowania. Łącza dla dźwięku są o wiele bezpieczniejszej, a przy tym nie przenoszą tylu informacji ile trzeba dla obecnej wizji. Poza tym światłowód przenosi informacje w jedna stronę. Wizja potrzebuje dopasowania formatów, a HDMI jest dwukierunkowy.
    Wydaje mi się ze przyszlościa przesyłania danych (czyli dźwięku i wizji) pomiędzy urządzeniami będzie łącze bezprzewodowe np rozwiniecie BlueTooth.
    Co prawda pasmo BT jest juz zawalone na maksa, np sluchanie muzyki w bezprzewodowych słuchawkach w miejscu gdzie jest wiele osób staje się udręką.

0