Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moc potrzebna do napędzenia alternatora

22 Lip 2016 13:12 2109 9
 • Poziom 6  
  Witam
  Chciałbym napędzać aternator 12v silnikiem spalinowym. W takim układzie należy brać pod uwagę: pojemność akumulatora, obciążenie altenatora, rodzaj alternatora. Według jakich wzorów oblicza się moc potrzebną do napędzenia alternatora uwzględniając te czynniki? Ewentualnie czy ktoś mógłby mi wskazać odpowiednią literaturę.
 • Moderator Samochody
  Przykładowo masz alternator 12V 100A, czyli jest on w stanie dostarczyć 1,2kW mocy, jeśli tyle chcesz uzyskać, to dolicz jeszcze z 15% strat na ciepło, tarcie w przekładni pasowej to kolejne 5%, wyjdzie, że musisz go napędzić silnikiem spalinowym o mocy min 1,5kW
 • Poziom 43  
  Moc zasialnia napędu alternatora to ok 150% mocy na wyjściu alternatora.

  Dodano po 44 [sekundy]:

  2qwert napisał:
  Chciałbym napędzać aternator 12v silnikiem spalinowym.


  Po pierwsze jaki silnik i jaki alternator.
 • Poziom 6  
  Dzięki za odpowiedzi, Silnik spalinowy 5,5 km czyli około 4 kw. Czyli jeżeli użył bym alternatora 12 100A to potrzebuje 1.5 kw więc zostaje 2.5 kw zapasu. Alternator dopiero dobieram do silnika i stąd moje pytanie. A jeszcze jakie obroty na alternator?
 • Poziom 6  
  Czyli potrzebna przekładnia zwiększająca obroty, co zmniejsza moment obrotowy i nici z zapasu. Musze pierwsze określić pobór prądu w urządzeniu czy potrzebne jest 1200w. Projektowane przeze mnie urządzenie to kosiarka spalinowa zdalnie sterowana. Alternator wytwarza prąd do zapewnienia napędu oraz sterowania.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Moc alternatora podaje się dla 14V czyli dla alternatora o wydatku nominalny 100A czyli masz 1,4kW. Dodaj jeszcze sprawność alternatora jakieś 70-80% i przekładni. Do tego zapas na zużycie silnika. Alternator rozwija pełną moc od jakiś 5,5-7 tyś obr/min. Pełnej mocy pewnie dużo razy nie wykorzystała, a jak wzrośnie obciążenie ponad miarę to silnik zwolni obroty co zredukuje moc alternatora.
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Czyli ok sprawność można przyjąć ok 50% , to samo wychodziło mi na stole do alternatorów mierząc wydatek alternatora i moc na falowniku.