Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prąd płynący w uzwojeniu silnika przy falowniku

wirtualnyjan 01 Wrz 2016 04:00 4359 32
 • #31
  Krzysztof Kamienski
  Poziom 43  
  Dziekuję za wyjaśnienia w postaci kolejnej porcji bzdur. Jest w Kolegi wywodzie ich tyle, ze trzeba nie lada sztuki epistolarnej, by to wszystko wyprostowac. A choćby taki kwiatek :
  cooltygrysek napisał:
  Są jeszcze falowniki typu AC/DC
  To nie falownik, bo F. z definicji generuje (jak sama nazwa wskazuje) prąd stały, więc takie zadanie spełnić może najprostszy prostownik. Może Kolega przyjmie do wiadomości, ze słowo ,,Inverter" po angielsku oznacza ,,odwracacz" i takim mianem w literaturze fachowej ang., a w codziennym nazewnictwie przyjęło się nazywać układ złożony z prostownika z AC na DC a następnie z tego DC ,,wyprodukowanie " innego AC czyli prądu przemiennego - jednofazowego, bądź wielofazowego. Może to być nawet przetwornica elektromechaniczna. To, że współczesne falowniki dzielą się na kilka grup, to już dalsza sprawa. Bo - mamy falowniki skalarne i wektorowe służące do zasilania i sterowania trójfazowymi silnikami asynchronicznymi, mamy falowniki o stałej amplitudzie i kilku fazach do sterowania silników BLDC, jak Kolega pod koniec zauważył, a i falowniki do zasilania urządzeń grzewczych indukcyjnych także. Niestety nie mamy ,,Falowników Inwerterowych" jako takich.
 • #32
  cooltygrysek
  Warunkowo odblokowany
  No popatrz to ciekawe bo inwentery to w zasadzie najbardziej proste falowniki z modulacją PWM. Nie tłumacz farmazonów z angielskiego którego sam nie rozumiesz to nie nazwa lecz termin ogólnie przyjęty. Pierwsze falowniki jak pisałem to proste przekształtniki ( tyrystorowe ) dziś już nie stosowane. Dzisiaj stosuje się układy tranzystorów IGBT i to je definiuje jako inwenterowe. To samo dotyczy spawarek np: Esab lini synergy w których zastosowano falownik właśnie inwenterowy. A gdzie został zaprojektowany ? W Siemensie. Falowniki typu AC/DC to linia dość złożonych driverów, choćby wspomniany falownik Siemens linii SINAMIC DCM dla silników DC. Wiem jak lubisz wprowadzać zamęt w postaci wolnych tłumaczeń angielskiego ale sam nie wiesz co piszesz i nie posiłkuj się wirówkami ( przetwornice mechaniczne ) stosowane dziś jeszcze co najwyżej w spawalnictwie bo nic tym nie osiągniesz. I tak samo z podziałem sposobów sterowania IGBT dzielimy na grupy, zarówno dla inwenterowych jak i wektorowych na sterowanie skalarne z charakterystyką liniową lub kwadratową. Estymacja wielomianem ( multiskalarne ) czy wektorowe gdzie moment i strumień magnetyczny mogą być ustawiane niezależnie od siebie ( regulacja pośrednia ) , sterowanie DTC (Direct Torque Control), to regulacja bezpośrednia w zdecydowanej ilości przypadków wymaga użycia resolvera. Ten sposób sterowania ma duży wpływ na algorytm przełączania tranzystorów IGBT i jeszcze kilkanaście innych.
 • #33
  Krzysztof Reszka
  Moderator Elektrotechnika
  Proszę kolegów o trzymanie się tematu . Sprawy akademickie należy zostawić na inny temat. Jeśli chcecie dyskutować to temat wydzielimy.