Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Li-ion - Attiny - Pomiar napięcia podczas ładowania

22 Lip 2016 23:40 4029 51
  • Pomocny post
    #31 22 Lip 2016 23:40
    atom1477
    Poziom 43  

Napięcie podawane na ogniwo w tej fazie nie jest znane. Bo nie jest ono stałe.
    Wraz z ładowaniem ogniwa zmienia się i napięcie ogniwa, jak i jego rezystancja wewnętrzna.
    Więc siłą rzeczy napięcie ładowarki musi się zmieniać żeby utrzymać stały prąd.
    Mówiąc inaczej ładowarka po prostu nie podaje wtedy napięcia tylko prąd.
    Podaje po prostu np. te 700mA.

• Metal Work Pneumatic
  • #32 23 Lip 2016 00:06
    2709923
    Użytkownik usunął konto  
  • #33 23 Lip 2016 00:21
    atom1477
    Poziom 43  

Co to znaczy "na obwodzie ładowarka - ogniwo"?

W zasadzie podczas ładowania ogniwa nie da się łatwo zmierzyć napięcia samego ogniwa (w sensie jego SEM, czyli bez spadku napięcia na rezystancji wewnętrznej).
    Choć akurat taki pomiar bardzo łatwo zrobić po prostu okresowo wyłączając ładowanie. Wystarczy na czas rzędu 1 ms. I wtedy po prostu dokonywać pomiaru napięcia samego ogniwa. Teoretycznie można by wtedy nawet zrezygnować z ładowania stałym napięciem na koniec cyklu. Zamiast tego nadal ładować stałym prądem i napięciem wyższym niż napięcie naładowanego ogniwa (bo była by pewność że cały nadmiar napięcia odłoży się na rezystancji wewnętrznej, a więc napięcie samego ogniwa nie zostanie przekroczone). Choć przy ogniwach Li-pol bym tego nie ryzykował. Więc w zasadzie możesz zapomnieć o tym co tutaj napisałem :D

Układ ładowania najpierw stałym prądem a potem stałym napięciem pozwala łatwo naładować ogniwo bez konieczności bieżącego pomiaru jego SEM.

• #34 23 Lip 2016 00:40
    2709923
    Użytkownik usunął konto  
  • Metal Work Pneumatic
  • #35 23 Lip 2016 00:47
    atom1477
    Poziom 43  

PCSzymon napisał:
    To ja właśnie się pytałem w temacie jak zmierzyć prąd właśnie taki sposobem jak ty napisałeś czyli wyłączenie ładowania pomiar napięcia włączenie ładowania.

To nie jest ten sposób który opisałem. Przecież prądu się nie da zmierzyć gdy ładowanie jest wyłączone.

PCSzymon napisał:
    tylko teraz jak dostarczyć ten prąd do ogniwa w taki sposób jak pisałeś ja na początku chciałem dać tam przefiltrowane 4,2V 700 mA jak to jest narysowane na "rysunku" w uproszczeniu. A później napisałeś że nie ma tam określonego napięcia podczas ładowania to się pogubiłem.

Nic nie rozumiem z tego rysunku.
    Zasilacz czy ładowarka określona jako 4.2V 700mA nigdy nie daje na raz 4.2V i 700mA. To są tylko wartości graniczne.
    Np. zasilacz 12V 1A oznacza że on ma 12V i prąd do 1A. A nie że ma 1A na stałe. Bo przecież nie dostarczy tego 1A jak nic go nie będzie chciało pobierać (gdy nic nie podłączysz do zasilacza).
    Albo jakieś źródło prądu. Np. czujnik prądowy do 20mA. Zwykle ma podane napięcie np. 24V. Więc ma 20mA ale napięcie do 24V. A nie na stałe 24V.
    Tak samo tutaj. Opis 700mA wcale nie oznacza że tam będzie 700mA. Coś musi mierzyć i kontrolować ten prąd (zmniejszając napięcie).
    Tak samo musi kontrolować napięcie (zmniejszając prąd).
    Więc opis 4.2V też nie oznacza że tam będzie 4.2V. Bo zwykle będzie mniej (jeżeli przy 4.2V prąd chciałby być większy niż 700mA). Po prostu zawsze działa ta regulacja która się pierwsza włączy.
    Zaczynamy od 0. 0V i 0A. I zwiększamy moc ładującą dostarczają do ogniwa.
    I patrzymy co pierwsze osiągnie wartość graniczną.
    Jak pierwszy zostanie osiągnięty prąd 700mA, to ograniczane będzie napięcie. Jak pierwsze zostanie osiągnięte napięcie 4.2V, to ograniczany będzie prąd.
    Czyli zawsze coś będzie mniejsze niż te wartości graniczne.

• #36 23 Lip 2016 00:55
    2709923
    Użytkownik usunął konto  
  • #37 23 Lip 2016 00:58
    atom1477
    Poziom 43  

PCSzymon napisał:
    To co napisałem to nie są wartości zasilacza tylko wartości które tam są dostarczane

To nie mogą być wartości dostarczane, bo jak opisałem wyżej nie można jednocześnie dostarczyć 4.2V i 700mA. Zawsze jedna z tych wartości będzie mniejsza (i z góry nie wiadomo jaka konkretnie).
    PCSzymon napisał:
    ADC oznaczyłem jako pomiar napięcia, a to drugie to tranzystor do wyłączania i włączania. Takie coś widziałem w chińskim power banku a jak to przerobić? Na lepszy sposób zamiast tranzystora wstawić tam TP4056?

No w tym przypadku najlepiej wstawić TP4056.

• #38 23 Lip 2016 11:16
    2709923
    Użytkownik usunął konto  
  • #39 23 Lip 2016 11:18
    atom1477
    Poziom 43  

Co to jest "przetwornica ADC"?
    Rezystory R1 i R2 już są dobrane dla napięcia 4.2V.
    Zasilacz USB nie wystarczy bo ten układ wymaga napięcia zasilania minimum 7V (trzeba dodatkowe 2V na stabilizator LM317, i z 0,7V na rezystor R4).

• #40 23 Lip 2016 11:25
    2709923
    Użytkownik usunął konto  
  • #41 23 Lip 2016 11:31
    atom1477
    Poziom 43  

PCSzymon napisał:
    Przetwornica ADC służyła by jako woltomierz.

Ale co to jest ta "Przetwornica ADC"?
    PCSzymon napisał:
    A znasz jakiś układ który z 5V zrobi 4,2V?

Sam stabilizator? Nic on nie da jeżeli miałby być zastosowany na tym schemacie. Bo tam i tak trzeba dodatkowe 0.7V. Stabilizator nawet LDO pochłonie ze 100mV. Więc będzie na styk. A biorąc pod uwagę że ładowarka USB niekoniecznie ma równo 5V tylko np. 4.8V, to nie wystarczy napięcia.

PCSzymon napisał:
    Równie dobrze mógłbym zastosować sam dzielnik napięcia z 2 rezystorów robić z 5V 4,2V

Na pewno nie równie dobrze.
    Dzielnik zmienia napięcie wyjściowe przy zmianie napięcia wejściowego. A ładowarka nie daje równo 5V.
    Dzielnik zmienia napięcie wraz z obciążeniem jego wyjścia.
    Dzielnik pobiera duży prąd na własny użytek.
    Dzielnik obciążą ogniwo po wyłączeniu ładowania.
    Dalego tutaj od "równie dobrze". :D

• #42 23 Lip 2016 11:41
    2709923
    Użytkownik usunął konto  
  • #43 23 Lip 2016 11:46
    atom1477
    Poziom 43  

Używa do tego jednego elementu regulacyjnego a nie dwóch.
    Dodatkowo prawdopodobnie używa tranzystora MOSFET a nie BJT.
    Inie robi pomiaru prądu na rezystorze ze spadkiem napięcia 0.7V. Tylko jakimś dużo mniejszym rzędu mV.

• #45 23 Lip 2016 13:29
    2709923
    Użytkownik usunął konto  
  • #46 23 Lip 2016 13:43
    ^Rachel
    Poziom 21  

PCSzymon napisał:
    Znalazłem taki schemat z jednego tematu na tym forum (https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1931360.html) widać 2 fazy ładowania ja chciałbym się skupić tam gdzie jest stały prąd ładowania jakie są wtedy napięcia podawane na ogniwo i jak je osiągnąć? Jakbym znał tylko na to pytanie odpowiedź uznałbym temat za wyczerpany.

Jak widzisz , ogniwo ładowane jest w pierwszej fazie stałym prądem i napięcie ogniwa jest mniejsze niż 4,2V. Teraz ładując stałym prądem , napięcie ogniwa cały czas rośnie , aż uzyska napięcie 4,2V co widać świetnie na tym wykresie. Po uzyskaniu napięcia przez ogniwo 4,2V, prąd ładowania zaczyna spadać aż do zera gdzie ogniwo jest w pełni naładowane. Możesz to uzyskać na zwykłym zasilaczu laboratoryjnym z ograniczeniem prądowym i ustawionym napięciem 4,2V. Pozdrawiam

• #47 23 Lip 2016 13:47
    2709923
    Użytkownik usunął konto  
  • #48 23 Lip 2016 14:04
    atom1477
    Poziom 43  

^Rachel napisał:
    Jak widzisz , ogniwo ładowane jest w pierwszej fazie stałym prądem i napięcie ogniwa jest mniejsze niż 4,2V. Teraz ładując stałym prądem , napięcie ogniwa cały czas rośnie , aż uzyska napięcie 4,2V co widać świetnie na tym wykresie. Po uzyskaniu napięcia przez ogniwo 4,2V, prąd ładowania zaczyna spadać aż do zera gdzie ogniwo jest w pełni naładowane. Możesz to uzyskać na zwykłym zasilaczu laboratoryjnym z ograniczeniem prądowym i ustawionym napięciem 4,2V. Pozdrawiam

W uproszczeniu. Dokładnie mówiąc na granicy pomiędzy trybem prądowym a napięciowym to nie "ogniwo" a "ogniwo + spadek napięcia ja jego rezystancji wewnętrznej" uzyskuje napięcie 4.2V.
    Piszę to bo PCSzymon pytał o pomiar napięcia ogniwa, więc od razu chcę wyjaśnić że to co wtedy zmierzymy na zaciskach ogniwa to nie będzie napięcie ogniwa.

PCSzymon: ładowarka w całości zarządzana z uC może być sprzętowo dość prosta. Przykład:
    Ale jest tu dużo problemów.
    1. Pomiar napięcia musi być bardzo dokładny. Żeby na pewno nie przekroczyć napięcia 4.2V na ogniwie.
    2. Pomiar prądu trzeba robić różnicowo. Żeby móc mierzyć prąd na dodatnim zacisku baterii. Napięcie wspólne z rezystora pomiarowego będzie większe niż napięcie ogniwa (a to z niego pewnie będzie zasilany uC i inne obwody) więc będą problemy z pomiarem tego napięcia.
    3. Procek musi działać pewnie i ryzyko zawieszenia musi zostać zminimalizowane.
    4. Ten układ ustalający dopływ mocy do ogniwa trzeba dobrze zaprojektować żeby działał w miarę liniowo. I ten filtr dla PWMa trzeba dobrze dobrać żeby zminimalizować tętnienia prądu ładującego które by utrudniły pomiar prądu i napięcia i na zaciskach ogniwa.

Jak widać kombinowania jest dość dużo i dlatego prościej dać gotową scaloną ładowarkę.

• #49 23 Lip 2016 14:21
    323493
    Użytkownik usunął konto  
  • #50 23 Lip 2016 14:30
    atom1477
    Poziom 43  

Mictronic napisał:
    Czyli można by stosować stale tryb CC gdyby obliczać w sposób ciągły "prawdziwe" napięcie na ogniwie? A można to zrobić znając rezystancje w całym układzie. Tylko po co producenci zaznaczają w dokumentacjach, że należy ładować ogniwo w trybie CV/CC?

Właśnie dlatego to zaznaczają bo nigdy nie jest znana rezystancja w układzie (zmienia się ona także podczas ładowania).

• #51 23 Lip 2016 16:06
    marnowak
    Poziom 14  

Jeśli chodzi o źródła prądowe, to proszę.
    http://electronics.stackexchange.com/questions/28546/what-exactly-is-a-current-source
    Kłopotliwy mógłby być w tym przypadku pomiar napięcia akumulatora.

Ja zastosowałbym sposób z:
    http://serwis.avt.pl/manuals/AVT5269.pdf
    To co panu potrzebne, to wszystko za stabilizatorem poczynając od R4.
    Włączanie i wyłączanie ładowania ma pan poprzez T4. Dzielnik R8/R9 daje panu napięcie na ADC.
    Stan naładowania sprawdza pan wyłączając na chwilę ładowanie i odczytując ADC. Jeśli nie naładowane to załącza pan T4, jeśli naładowane, to nie włącza. D1 i R7 odpowiadają za podtrzymanie ładowania (mniejszy prąd niż standardowo) w przypadku, gdy nie może pan na przykład wyjąć baterii przez dłuższy czas.

W obu przypadkach ładuje pan prądowo. R6 ustala prąd ładowania, R7- prąd podtrzymania.
    Sądzę, że wyczerpuję tym temat. Jeśli nie, to w artykuł jasno opisuje układ.
    Tak na prawdę, to byle jaki zasilacz i odpowiednio dobrany rezystor tworzą już panu źródło prądowe. Tutaj dochodzi tylko T4 jako klucz włącz/wyłącz ładowanie. Prąd ładowania określiłbym wedle zaleceń producenta baterii, które chce pan ładować. W przedstawionym układzie mocno zgrubnie mógłbym określić, że wynosi on (5[V]-2[V])/10=0,3 A. 2[V] zakładam jako spadek napięcia na złączu CE tranzystora w stanie nasycenia.

Pozdrawiam
    Marcin Nowak

• #52 24 Lip 2016 21:16
    tajwoj
    Poziom 23  

Koledzy.
    Autor tematu ma nikłe pojęcie o elektryce, nie mówiąc już o elektronice.
    Jeśli zrobi Powerbank zgodnie ze swoją wiedzą, jest duże prawdopodobieństwo, że może doznać uszczerbku na zdrowiu już przy pierwszym włączeniu ustrojstwa.
    Nie mówiąc o stratach materialnych.
    Tu mowa o ogniwach Li-Ion, a nie NiMh, gdzie najwyżej bateryjka się rozszczelni.

Szukaj w 5mln produktów