Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak obliczyć pojemność baterii przy zmianie napiecia

22 Lip 2016 23:34 1461 2
  • Poziom 10  
    Witam Nie mam pojęcia jak obliczyć pojemność baterii którą użyje jako powerbank do smartphona. Mianowicie, posiadam elektronarzędzia makity zasilane bateriami o napięciu 18V i pojemności 3.0Ah. Producent w swojej ofercie posiada adapter za pomocą którego po zamocowaniu na ów baterie możemy ładować urządzenia mobilne. Wg producenta na wyjściu z USB adaptera jest książkowe 5V i 2.1A czyli standard dzisiejszych ładowarek urządzeń mobilnych. I w tym momencie chciałbym się dowiedzieć jaka będzie pojemność tej baterii przy pomniejszonym napięciu tej baterii właśnie poprzez ten adapter? Czy dalej będzie tylko 3000mAh?

Jak obliczyć pojemność baterii przy zmianie napiecia
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    pabloniss napisał:
    Czy dalej będzie tylko 3000mAh?

Teoretycznie będzie ok. 18/5, czyli 3,6 razy wyższa. Praktycznie trzeba odliczyć jeszcze straty na przetwornicy (sprawność 80-90%). Czyli gdzieś z 8000-9000 mAh.
    Ale jest to wartość amperogodzin dotycząca konkretnie wyjścia 5V.

Gdyby porównać z parametrami podawanymi zwykle przez producentów power-banków na bateriach 3,6V, to można doliczyć ze 20% w górę. Bo zwykle producenci podają jako główny parametr pojemność baterii a nie ilość amperogodzin na wyjściu, która jest mniejsza z powodu koniecznego podniesienia napięcia.
    Czyli można by powiedzieć że ten power-bank z Makity jest równoważny lub lekko lepszy niż "normalny" power-bank 10000mAh.
  • Poziom 10  
    Tak mniej więcej sobie wyobrażałem obliczenie ale nie byłem pewien. Dzięki za pomoc