Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

10 projektów na nudne lato: DroniXcar - samochód RC z modułem UDOO (7)

ghost666 23 Lip 2016 00:14 8745 5
  • 10 projektów na nudne lato: DroniXcar - samochód RC z modułem UDOO (7)
    Nadal jest lato, chociaż pogoda nie dopisuje. Każdy ma trochę więcej wolnego czasu niż zazwyczaj. Czas ten spożytkować można na wiele sposobów - granie w gry komputerowe, oglądanie filmów na youtubie czy uprawianie sportów to tylko niektóre z możliwości. Ale oczywiście elektronicy i programiści - hobbyści i zawodowcy - mają teraz więcej czasu niż zazwyczaj na zrealizowanie jakiegoś pobocznego projektu, zanim nadejdzie jesień i wszelkie terminy powrócą ze swoją nieubłaganością.

W poprzedniej części prezentowaliśmy rozpoznającego twarze robota Wall-E. W zaprezentowanej poniżej, siódmej już części cyklu, znajdziemy opis auta RC. Zdalnie sterowane samochodziki to nadal popularna zabawka, tak wśród najmłodszych jak i dorosłych, poważnych modelarzy. Większość pojazdów tego rodzaju kontrolowana jest poprzez fale radiowe i dedykowane kontrolery. Członkowie Team Dronix postanowili skonstruować pojazd nowocześniejszy od innych - kontrolowany z pomocą smartfona. W tym celu zbudowali oni samochód na podwoziu Himoto Buggy, do którego dodano moduł UDOO Quad Board, wyposażony w moduł Wi-Fi oraz kamerę do przesyłania obrazu z auta. Aplikacja na smartfonie pozwala na kontrolowanie ruchów pojazdu z pomocą gestów wykonywanych telefonem - wystarczy tylko go przechylić, aby samochód skręcił w danym kierunku. Prędkość z kolei kontrolowana jest z pomocą przycisków na telefonie. Jest to nadal realizowany projekt, więc to co zaprezentowano poniżej nie jest jeszcze skończonym pojazdem.

DroniXcar składa się z następującego sprzętu:

1 Samochodzik Himoto Buggy RC w skali 1/10.
    1 Serwomotor do skręcania kół.
    1 Szczotkowy silnik elektryczny, jako główny napęd.
    1 Moduł ESC (Electronic Speed Control), który kontroluje prędkość obrotową silnika elektrycznego.
    1 Moduł UDOO Quad Board z modułem Wi-Fi.
    1 Moduł kamery do płytki UDOO.
    1 Kontroler serwomotorów Pololu Micro Maestro.
    1 Pakiet baterii.

Cały system kontrolowany jest poprzez telefon wyposażony w system Android.

Pierwszym krokiem montażu jest złożenie wszystkich elementów w samochodzie. Moduł Pololu podłączony jest do UDOO poprzez USB. Do modułu Pololu podłączone jest serwo i moduł ESC. Poniżej zaprezentowano moduł Pololu wraz z opisem wejść/wyjść:

Oprogramowanie:

Diagram objaśniający zasadę działania oprogramowania:

System operacyjny UDOO:

Wykorzystany został Linuks w dystrybucji UDOObuntu, do którego doinstalowano następujące pakiety:

* motion (poprzez apt)
    * git (poprzez apt)
    * vim (poprzez apt)
    * luajit (skompilowany ze źródeł)
    * turbo.lua (skompilowany ze źródeł)

RESTowe API:

Po stronie serwera zdecydowano się na wykorzystanie LUA z luajit, co dało wysoką wydajność. RESTowy serwer zaimplementowany został poprzez bibliotekę TURBO LUA. Model danych, jaki wykorzystano do komunikacji, to JSON; dokumentacja API znaleziona może być tutaj.

Do wysyłania strumienia wideo z kamery modułu UDOO w czasie rzeczywistym wykorzystano pakiet motion.

Kontroler serwomotorów - płytka Pololu - połączona jest z modułem UDOO poprzez interfejs szeregowy - /dev/ttyACM0 - a komendy nadawane są poprzez prosty skrypt napisany w Bashu. Więcej informacji odnaleźć można tutaj.

Aplikacja na Androida:

Aplikacja ta stworzona została z wykorzystaniem Material Design i RXJava dla "Programowania reakcyjnego". Aplikacja wygląda następująco:

10 projektów na nudne lato: DroniXcar - samochód RC z modułem UDOO (7) 10 projektów na nudne lato: DroniXcar - samochód RC z modułem UDOO (7) 10 projektów na nudne lato: DroniXcar - samochód RC z modułem UDOO (7)

Źródła:
    http://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1329968&page_number=7
    https://udoo.hackster.io/team-dronix-alter-ego/dronixcar-37b81a?ref=platform&ref_id=497_recent___&offset=25

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    ghost666
    Tłumacz Redaktor
    Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
    ghost666 napisał 9482 postów o ocenie 7504, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
    razorxx100
    Poziom 11  
    Na sama obudowe wydac 600-1000 zl??
    Dodatkowo wszystko na gotowych modulach ktore tez kosztuja troche...
    Jak dla mnie projekt bez sensu.
    upanie
    Poziom 21  
    No i ten czas reakcji na przechyły smartfona...
    Przekombinowane.
    HerGatiox
    Poziom 12  
    Chyba że by mu dodać AP i w ten sposób mamy model kompletnie zdalnie sterowany, ze sporym zasięgiem. Opóźnienie nie zachęca, ale jak by popracować nad tym to mogło by być ciekawe.
    Mortern
    Poziom 11  
    Tak się zastanawiam nad sensownością takiego rozwiązania.
    Odoo quad + kamera to 174$ czyli około 686.19 PLN, do tego moduł polulu za 80 zeta, razem 760.

W takiej cenie można złożyć zestaw
    1)FPV ( np za 74$ polecam kanał iforce2d na youtube)
    2)aparatura Gt3B ( z odbiornikiem 3 kanałowym) max 300 złotych.

Jeżeli to sterowanie ma takie opóżnienia, to sterowanie samochodem w skali 1:10 przy prędkościach powyżej 5km/h będzie porażką. Tania aparatura modelarska będzie znacznie lepsza( a fpv nie będzie się obracało razem z kierownicą :D )

Do takiego sterowania lepszy byłby powolny łazik :)
    gh00st
    Poziom 13  
    Zrobiłem coś takiego 2 lata temu i dalej rozwijam :)

Z tym, że mój projekt zakłada dokładne sterowanie PWM serwomechanizmów modelarskich. Skręt także za pomocą telefonu ale płynny nie skokowy.
    Telefon działa jak kierownica, gaz płynny pod kciukiem odskakujący po puszczeniu.
    Oparty o atmegę8 i coś co prześle UART, niedawno tylko BT, teraz też WiFi (ESP8266).

Link: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13089130#13089130

Rozwijam ten projekt jako pracę magisterską więc dodatkowe info dopiero po obronie :)