Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Enkoder i PLC Omron

grigor1 04 Lip 2005 11:18 2600 2
  • #1 04 Lip 2005 11:18
    grigor1
    Poziom 15  

Witam, mam problem jak oprogramować enkoder 500 imp/obr ABZ w sterowniku CPM1 Omrona?
    Enkoder działa poprawnie, podłączony do wejść 00,01,02. Licznik SR248 i 249 zlicza impulsy, można odczytać wartość PV za pomocą instrukcji PRV(62) ale żeby wykorzystać enkoder np. do powiamru odległości to trzeba użyć przerwań a z tym sobie nie radzę. Nie mam pojęcia co to są te tablice progowe i porównań i jak to działa. Jeśli ktoś może podesłać jakiś przykładowy proram z opisem to będę dozgonnie wdzięczny.
    Dziękuję.

0 2
  • Pomocny post
    #2 05 Lip 2005 09:03
    robnar
    Poziom 14  

tablice wykorzystuje sie wtedy gdy masz bardzo zliczanie w odpowiednie DM-y wpisujesz wartość progową a odpowiedni bit wystawia sygnał.
    Dlatego są te tablice że czas wykonywania programu / scan / może byc długi a te tablice są porównywane w przerwaniach dlatego masz reakcję bespośrednio po przekroczeniu progu a nie czekasz na przejście programu.
    do normalnych pomiarów drogi /długosci/ korzystam z licznika PRV i jego stan porównuje poprzez COMPARE z jakąś nastawą.
    musisz uważać bo w trybie licznika zliczanie w przód/w tył jak Ci wejściu wejdzie np. 100imp. z enkodera to faktycznie licznik PRV zliczy 400 imp. bo w tym trybie każde zbocze fazy A i B daje 1-den impuls i a pojemność licznika wynosi 32000, w trybie normalnym ma 64000 i liczy 1 na 1

0
  • #3 05 Lip 2005 11:52
    grigor1
    Poziom 15  

Witam,
    Dzięki za pomoc, faktycznie tablice działają jak należy ale z licznikiem PRV jest problem i nie wiem czym jest spowodowany. Enkoder ma 500 imp/obr więc faktycznie stan licznika PV po pełnym obrocie wynosi 2000 i jest to zgodne ze stanem SR248 ale.. po przekroczeniu pełnego obrotu PV jest zerowane a SR248 leci dalej i tak aż do wartości 8000 w SR248 tj po 4 pełnych obrotach enkodera. Następnie PV jest liczone zgodnie z SR248 od 8000 aż do 10000 i znowu jest zerowane. Nie wiem jak mam rozumieć taką reakcję sterownika skoro wartość PV jest pobierana z SR248 i SR249? Jakieś wyjaśnienie....?
    Do robnar: może podesłał byś mi jakiś przykładowy plik w formacie CXa dla lepszego zrozumienia tematu? mój e-mail g.wierzbicki(malpa)limar.pl
    Pozdrawiam

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo