Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop - zniknęła partycja D: / brak dostępu,litery dysku

przecinek16 23 Lip 2016 15:07 2082 16
  • #1 23 Lip 2016 15:07
    przecinek16
    Poziom 5  

Witam, mam problem z partycją D na moim laptopie. Otóż postanowiła ona sobie zniknąć. Czytałem coś, że w grę wchodzą jakieś sektory, a ja informatykiem nie jestem, więc proszę o pomoc
    screen z opcji zarządzania dyskami

Edit. Jestem nowy na forum, więc jakbym coś źle zrobił/napisał/wstawił to wybaczcie

0 16
  • #3 23 Lip 2016 15:23
    mati211p
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

Dodać literę można i z zarządzania dyskami. Tutaj dodatkowo nie ma systemu plików ukazanego, a wobec tego przy próbie nadania litery może pojawić się komunikat : Nie można ukończyć operacji, ponieważ widok konsoli zarządzanie dyskami jest nieaktualny. Oznaczać może to wtedy np nakładające się partycje. Wobec tego, jeśli przy próbie przypisania litery pojawi się ww komunikat lub podobny zamieść screen z CrystalDiskInfo i screen z DMDE z widoku okna partycje, po wyborze tego dysku z urządzeń fizycznych.

0
  • #4 23 Lip 2016 15:33
    przecinek16
    Poziom 5  

To jest ten screen z pogramu DMDE
    A taki błąd wyskakuje przy probie zmienienia litery dysku

0
  • #5 23 Lip 2016 15:36
    2780543
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 23 Lip 2016 15:37
    przecinek16
    Poziom 5  

Taki błąd*

0
  • #7 23 Lip 2016 15:50
    mati211p

Chyba tak sama nie zniknęła, bo bawiłeś się Partition Magic, albo innym programem, który zepsuł wpisy w tablicy partycji. Systemowa nakłada się na tą z danymi i dlatego masz problem. Jeśli spod tego systemu w DMDE nie uda się wykonać tego, bo wyskoczy, że wolumin C nie można zablokować do edycji:
    - Vista OS EBCF --->Usuń
    - Vista OS BCF --->Wstaw (partycja podstawowa wybierz z okna), następnie z menu: Aktywuj partycję jako startową.
    - Zastosuj, zapisz plik do wycofywania zmian, Restart
    , to wykonaj to spod systemu live w DMDE (DMDE pod linux, DMDE pod DOS, lub Windowsem uruchomionym z innego dysku/nośnika)

0
  • #8 23 Lip 2016 15:57
    przecinek16
    Poziom 5  

Znaczy to było prawdopodobnie tak, że chciałem usunąć partycje na pendrivie, ale przy odpalaniu partition magic wyskoczył błąd, no to zostawiłem, a po ponownym uruchomieniu systemu partycji D już nie było.

0
  • #9 23 Lip 2016 16:02
    mati211p

przecinek16 napisał:
    Znaczy to było prawdopodobnie tak, że chciałem usunąć partycje na pendrivie, ale przy odpalaniu partition magic wyskoczył błąd, no to zostawiłem, a po ponownym uruchomieniu systemu partycji D już nie było.

Tradycja, ten program modyfikuje wpisy w tablicy partycji i potem znikają partycje. Nie Ty pierwszy i nie ostatni padłeś jego ofiarą. Wykonaj to, co napisałem powyżej a naprawisz w ten sposób wszystko, co zepsuł program.
    Przykładów pełno na forum:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2934115.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2691660.html

0
  • #10 23 Lip 2016 16:16
    2780543
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 23 Lip 2016 19:25
    przecinek16
    Poziom 5  

Panowie teraz to odwaliłem, nie zmieniłem partycji startowej i teraz system nie ma sie z czego bootowac, niech zgadne teraz bez płytki się nie obejdzie?

0
  • Pomocny post
    #12 23 Lip 2016 19:40
    mati211p

Tak myślałem. Możesz użyć np. GParted live CD i tam ustawić flagę boot (status partycji aktywnej), możesz uruchomić z linuxa DMDE i też tam ustawić, możesz podłączyć dysk do innego PC i tam ustawić status partycji aktywnej, masz dużo możliwości.

0
  • #13 23 Lip 2016 19:46
    przecinek16
    Poziom 5  

Ten Gparted to jest program który zgrywamy na płytkę?

Dodano po 3 [minuty]:

I po odpaleniu komputera z włożoną płytką, program sam się odpala? Przepraszam za te głupie pytania, ale teraz chce zrobić wszystko dobrze

0
  • Pomocny post
    #14 23 Lip 2016 19:50
    mati211p

przecinek16 napisał:
    Ten Gparted to jest program który zgrywamy na płytkę?

Tak, tylko tym razem zrób właściwie. Z tego co pamiętam będzie tam: Partycja-->Zarządzaj flagami, by ustawić boot, czyli partycję jako aktywną. Jeśli płyta jest dobrze nagrana i bootowanie z CD ustawione przed boootowaniem z HDD to powinien się program uruchomić. Oczywiście zmiany trzeba zastosować.

0
  • #15 23 Lip 2016 19:53
    przecinek16
    Poziom 5  

Ok rozumiem, a czy jest opcja zgrania tego na pendrive?

0
  • Pomocny post
    #16 23 Lip 2016 20:08
    mati211p

Tak, możesz nagrać na pendrive, sam uruchomiłem przed chwilą (co prawda Parted Magic z GParted) i jest jak napisałem: Zaznaczasz daną partycję, Partycja-->Zarządzaj flagami i zaznaczasz boot. Pamiętaj, by zastosować zmiany.

0
  • #17 24 Lip 2016 13:50
    przecinek16
    Poziom 5  

Dobra wszystko wróciło do normy. Dziękuje serdecznie :D

0